شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , 16 February 2019
تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۹۴
ساعت انتشار : ۷:۴۲ ق.ظ
چاپ مطلب

واردات ۲۶۰۰ میلیارد تومان خودرو و آدامس

براساس آمار گمرک در 9 ماهه امسال بیش از دو هزار و 600 میلیارد تومان خودرو و آدامس وارد کشور شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ماسال، آمارهای رسمی منتشر شده توسط گمرک نشان می‌دهد در ۹ ماه گذشته از امسال بیش از ۳۰ هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو سواری به ارزش ۷۱۷ میلیون و ۸۵۷ هزار و ۴۴۵ دلار وارد کشورمان شده است.
همچنین در این مدت یک میلیارد و ۳۶۳ میلیون دلار خودرو به همراه قطعات خودرو به کشور وارد شده که این میزان، در هشت ماهه اول امسال بالغ بر یک میلیارد و ۲۱۱ میلیون دلار بوده است، همچنین از لحاظ ارزش دلاری ۱۲/۵۵ درصد رشد را نشان می‌دهد. مهر در این باره نوشت: البته در هشت ماه ابتدای امسال ۲۶ هزار خودروی سواری به ارزش ۶۴۶ میلیون و ۱۸۰ هزار و ۵۰ دلار وارد کشور شده بود.
فارس هم نوشت: آمار گمرک نشان می‌دهد طی ۹ ماه گذشته از سال جاری بالغ بر سه میلیون و ۳۶۶ هزار دلار برای واردات آدامس از کشور خارج شده است.
به گزارش خبرنگار ما محاسبه جمع مبلغ واردات خودرو و آدامس و تبدیل آن به پول رایج کشور  براساس دلار ۳۷۰۰ تومان نشان می‌دهد که بیش از ۲۶۰۰ میلیارد تومان فقط برای همین دو قلم کالا از جیب مردم رفته است. آن هم در شرایطی که مقامات دولت یازدهم مدام از اجرای اقتصاد مقاومتی سخن می‌گویند.
گفتنی است از آغاز به کار دولت یازدهم تاکنون واردات اقلام غیرضروری به کشور افزایش یافته. بعضی از این کالاها با کیفیتی بهتر در ایران قابل تولید یا در حال تولید و عرضه به بازار است. چند روز پیش گمرک ایران، آمار ۸ ماهه امسال خود را منتشر کرد که مطرح شد ۱۲/۵ تن سنگ‌پا وارد شده است. در سال ۹۳ هم ۱۰ تن از این کالا به کشور وارد و بابت آن ارز خارج شده است. در مهرماه امسال هم مرکز آمار اعلام کرد در شش ماهه نخست سال جاری، میلیون‌‌ها دلار صرف واردات سنگ‌پا، آدامس، شانه و گیره زلف، کراوات، کلاه‌گیس و پاپیون شده در حالی که رکود بی‌سابقه بر اقتصاد کشور حاکم است. واردات بی‌رویه موجب کاهش فعالیت ۲۵ هزار کارگاه نسبت به سال ۹۳ شده و بیکاری کارگران بیشتری را در پی داشته است.
واردات بی‌رویه انواع کالاهای مصرفی از چین، ترکیه، امارات و هند مانند کفش، پوشاک، صنایع چوبی، قطعات خودرو و حتی محصولات کشاورزی، تولید داخلی را از نفس انداخته تا جایی که از مسئولان اتحادیه‌ها تا ائمه جمعه سراسر کشور و نمایندگان مجلس و کسبه در حال اعتراض به این رویه هستند اما هیچ واکنش موثری از دولت نمی‌بینند.
گمرک آمار داده که طی ۹ ماه گذشته از سال جاری، ۲۱۶ هزار دلار محصولاتی نظیر بیل و کلنگ و ۲۳ هزار دلار سنگ‌پا وارد شده است. واردات این کالاها از کشورهای سوئد، لهستان، ایتالیا، ترکیه، امارات، تایوان و چین صورت گرفته، حال آنکه کالاهای مشابه و مرغوب‌تر از این وارداتی‌ها در کشور وجود دارد.

روزنامه کیهان

انتهای پیام/


يک ديدگاه

  1. صرفا جهت خنده گفت:

    این ادامس واقعا لازم بود چون مردم باجویدنش مشغول میشوند واز بیکاری ئفکرکردن درمیایند

تست
تست