شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , 16 February 2019
تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۹۴
ساعت انتشار : ۱۰:۴۳ ب.ظ
چاپ مطلب

یک زن روستایی چطور ۶۰۰ خودرو لوکس وارد کرد؟

گمرك ایران جزئیات بیشتری از واردات انواع خودروی سواری لوكس به اسم یك زن روستایی را منتشر كرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ماسال به نقل از روابط عمومی گمرگ ایران، عده‌ای برای پرداخت نكردن عوارض و مالیات گمركی از كارت‌های بازرگانی یكبار مصرف و اجاره‌ای استفاده كرده و تجارت می‌كنند. افرادی كه هیچگونه اطلاعی از تجارت و بازرگانی ندارند و در قبال پرداخت مبلغی توسط افراد سودجو مبادرت به دریافت كارت بازرگانی یك بار مصرف نموده و با در اختیار قرار دادن آن اقدام به واردات كالاهایی با ارزش‌های میلیون دلاری می‌نمایند در حالی كه كل سرمایه این افراد در مقایسه با حجم تجارت آنها گاها بسیار ناچیز است.

در حال حاضر تعدادی از این افراد توسط گمرك و با كمك سامانه جامع گمركی شناسایی شده‌اند كه در مجموع كالاهایی با ارزش بیش از ۱۰۰ میلیون دلار وارد كشور نموده‌اند.

خانم «م.د» نمونه یكی از افراد فوق است كه طی سال‌های ۹۳-۱۳۹۰ اقدام به واردات بیش از ۶۰۰ دستگاه خودروی سواری لوكس از طریق كارت بازرگانی یك‌بار مصرف خود نموده كه طی ۲۵۶ فقره اظهارنامه وارداتی تنظیم شده، در مجموع به ارزش ۱۶,۵۴۱,۰۲۴ دلار و صرفاً از طریق دو گمرك «بندر نوشهر» و «منطقه ویژه بوشهر۱» وارد كشور شده است. در فهرست خودروهای وارداتی توسط صاحب كالای فوق، غیر از خودروهایی از انواع خودروهای شركت پورشه خودروهای شركت‌هایی مانند مرسدس‌ بنز، تویوتا، هیوندای و كیا شامل اسپورتیج، هیوندایی ix35، هیونداییix55، گرانجور آزرا، تویوتا لندكروز و… نیز به چشم می‌خورد.

در سال۱۳۹۰ نامبرده به‌عنوان صاحب كالا اقدام به واردات انواع خودروی سواری به ارزش۷۳۸,۴۱۸ دلار از دو گمرك مذكور و در سال۱۳۹۱ به ارزش ۱۳,۲۸۴,۷۴۳ دلار نموده است.

در سال۱۳۹۲ به ارزش ۲,۲۷۲,۰۶۷ دلار واردات خودروی سواری به اسم وی در گمرك ثبت شده است.

در سال۱۳۹۳ درمجموع سه فقره اظهارنامه واردات به ارزش ۲۴۵,۷۹۵ دلار برای صاحب كالای فوق به ثبت رسیده كه شامل خودروهای تویوتا لندكروز، هیوندایی گرانجور(آزرا) بوده است.

نكته مهم‌تر آنكه بخش عمده‌ای از خودروهای وارداتی به اسم نامبرده طی سال‌های ۹۲-۱۳۹۰ با تخصیص ارز مرجع صورت گرفته است.

گمرك ایران با راه‌اندازی پنجره واحد تجارت فرامرزی و سامانه جامع گمركی با كمك دانش‌پژوهان دانشگاه تهران در دولت تدبیر و امید موفق شد به‌صورت لحظه‌ای اطلاعات واردات و صادرات كشور را رصد نماید. این اقدام موجب تنگ‌تر شدن عرصه برای فعالیت متخلفان گردیده و شرایطی فراهم شده تا با الكترونیكی شدن رویه‌ها و ارسال مجوزهای واردات به روش الكترونیكی گزارش‌های مستند و به‌روز در اختیار دستگاه‌های نظارتی قرار گیرد و جلوی گلوگاه‌های فساد گرفته شود. با این حال راه‌اندازی سامانه جامع گمركی فضا را برای فعالیت متخلفان تنگ‌تر نموده و نمونه‌های دیگری از سوءاستفاده‌ها طی سال‌های گذشته مشاهده شده كه در فرصت دیگری این اطلاعات منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/


تست
تست