چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ , 12 December 2018
تاریخ انتشار : ۰۷ تیر ۹۵
ساعت انتشار : ۷:۲۱ ب.ظ
چاپ مطلب
پاسخ به یک سوال رایج؛

شب قدر دقیقا کدام شب است؟

اگر شب قدر اینقدر اهمیت دارد و قرآن در آن نازل شده است چرا مسلمانها نمی دانند که دقیقا کدام شب است؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ماسال، اسلام ملکی ضمن یادداشتی درباره پنهان بودن شب قدر ، نوشت:

اگر شب قدر اینقدر اهمیت دارد و قرآن در آن نازل شده است چرا مسلمان‌ها نمی دانند که دقیقا کدام شب است؟

پاسخی کوتاه به این سوال را تقدیم میکنم:

مسلمانها خواه سنی یا شیعه طبق احادیث مشهوری که وجود دارد یقین دارند که شب قدر یکی از شبهای دهه آخر ماه مبارک رمضان است.
از این رو شبهای دهه آخر را عظیم می شمارند و بیش از گذشته به عبادت می پردازند. طبق برخی از روایات غسل کردن در همه شبهای دهه آخر ماه رمضان و دستکم در شبهای احیاء مستحب است و بهتر است هنگام غروب و قبل از نماز مغرب انجام شود. (کلینی، الکافی، – چاپ اسلامیه- ج۴، ص۱۵۳)
در روایات اهل بیت ع بر بیداری و عبادت در شبهای ۲۱ و ۲۳ ماه رمضان تاکید بسیاری شده و بیان شده که شب قدر یکی از اینهاست.
وقتی اصحاب با اصرار از پیامبر ص یا اهل بیت ع می پرسیدند که دقیقا کدام شب است معمولا آن بزرگواران با این استدلال که احیای این دو شب کار سختی نیست از جواب دقیق طفره می رفتند تا مردم هر دو شب را عبادت بپردازند و بهره معنوی بیشتری ببرند. (کلینی، الکافی، – چاپ اسلامیه- ج۴، ص۱۵۶)
نقل شده که در یک از موارد خاص و استثنائی که فردی اصرار کرده که من نمی توانم هر دو شب را تا صبح بیدار بمانم و عبادت کنم ، معصوم ع بیان کرده اند که شب قدر همان شب بیست و سوم است.
در روایت دیگری با سند معتبر از امام صادق(ع) نقل شده که
تعیین تقدیر در شب نوزدهم ، و تایید (اولیه) در شب بیست و یکم و اجراء (تایید نهاییو آغاز اجرای تقدیرات) در شب بیست و سوم است. ( التَّقْدِيرُ فِي لَيْلَةِ تِسْعَ عَشْرَةَ وَ الْإِبْرَامُ فِي لَيْلَةِ إِحْدَى وَ عِشْرِينَ وَ الْإِمْضَاءُ فِي لَيْلَةِ ثَلَاثٍ وَ عِشْرِينَ ) (کلینی، الکافی، – چاپ اسلامیه- ج۴، ص۱۵۹)

بنابراین دعا و عبادت در هر یک از این شبها در تعیین تقدیرات انسان تاثیر دارد. چه بسا در شب نوزدهم تقدیراتی برای انسان مقرر شده باشد که با دعا و زاری به درگاه خداوند در شب های «تبدیل به احسن» گردد یا بخاطر گناه و غفلت در شبهای بعدی دستخوش تغییر منفی گردد.

نکته دیگر اینست که در روایات متعددی آمده که خداوند هرگاه بخواهد تقدیراتی که در شب قدر برای افراد نوشته است تغییر می دهد و چنین نیست که این تقدیرات برای خدای متعال الزام آور باشد و قابل تغییر نباشد. (کلینی، الکافی، – چاپ اسلامیه- ج۴، ص۱۵۶)

انتهای پیام /


تست
تست