چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ , 12 December 2018
تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۹۵
ساعت انتشار : ۱۰:۲۴ ق.ظ
چاپ مطلب
پیش‌بینی اندیشمند برجسته عربستان درباره آینده پاکستان؛

آیا شیخ‌های عربستانی، پاکستان را به پایگاه آینده داعش تبدیل می‌کنند؟

نویسنده : اسلام ملکی معاف

پیش بینی شیخ حسن فرحان اندیشمند عربستانی بر این دلالت دارد که آینده پاکستان زیر چکمه‌های داعش است.

به گزارش ماسال نیوز، یک اندیشمند برجسته عربستانی در یادداشت کوتاهی پیش بینی کرد که احتمالا داعش در آینده بر پاکستان مسلط خواهد شد. وی استقبال گسترده مردم پاکستان از مبلغان وهابیِ عربستانی را یک زنگ خطر تلقی کرده ، آن را “دلیل بر تسلط احتمالی داعش بر پاکستان ” دانسته است.
علامه شیخ حسن بن فرحان المالکی که خود در جوانی وهابی بوده و بعدها با تدبر در قرآن و احادیث رسول الله(ص) از تعصبات تکفیری رهایی یافته است و هم اکنون به عنوان بارزترین منتقد وهابیت در عربستان شناخته می شود در یادداشتی در سایت رسمی خود پیش بینی کرد که “احتمالا داعش در آینده بر پاکستان مسلط شود”
وی در یادداشت خود تاکید کرده است که افراطی گری وهابی در پاکستان ریشه ای چند ده ساله دارد و رفت و آمد فراوان مبلغانی عربستانی به این کشور که این روزها با استقبال عظیم مردمی نیز همراه است حاکی از آنست که افراطی گری در این کشور بیش از پیش اوج خواهد گرفت و چه بسا در آینده داعش بتواند بر این کشور مسلط شود. وی مشارکت بسیاری از پاکستانی ها در حملات اخیر داعش را دلیلی بر این پیش بینی دانسته است. وی معتقد است شیخ های وهابی عربستان عامل اصلی بروز داعش هستند هرچند در ظاهر از بروز داعش اظهار تعجب و بی اطلاعی کنند.

ترجمه متن کامل یادداشت علامه حسن فرحان المالکی به شرح زیر است:

بسیاری از شیخ‌ها زمینه‌ساز و جاده صاف‌کنِ داعش هستند

آیا رابطه ای بین “رفت و آمد فراوان شیخ های ما به پاکستان و استقبال باشکوه از آنان در این کشور” با “فراوانیِ شمار پاکستانی ها در انفجارات اخیر” وجود دارد؟؟ این موضوع نیازمند تحقیق است.
افراطی گری در پاکستان ریشه ای دیرین دارد. پاکستان نخستین کشوری بود که از ده ها سال پیش اخبار مربوط به “انفجار مساجد” را از آن شنیدیم. آیا {گروه های} “جیش الصحابه”(سپاه صحابه) و “جیش محمد” را به یاد دارید؟ براستی علتش چیست؟ چه کسی افراطی گری و انفجار مساجد را همانند بذری در پاکستان کاشته است؟
افراطی های پاکستان ده ها سال پیش از پیدایش داعش دست به انفجار مساجد زده اند. نوشته های «احسان الهی ظهیر» چه نقشی در این امر بازی کرده است؟ به گمانم – یعنی یقین ندارم ولی احتمال قوی می دهم که – داعش در آینده حساب خاصی برای پاکستان باز خواهد کرد زیرا پاکستانی ها جمعیت زیادی دارند و از علم و آگاهی بی بهره اند و در این امر (افراطی گری) پیشتازند. البته این موضوع باید بررسی شود.
وانگهی این استقبال های باشکوه مردمی از برخی از شیخ ها{ی وهابیِ سعودی} در پاکستان دلیل بر چیست؟ آیا معنایش اینست که اربابان و مالکان ، به مزرعه ها و کارگران خود سرکشی می کنند؟{یعنی آیا می توان گفت جامعه پاکستان به مزرعه ای برای کاشتن بذر وهابیت توسط شیخ های سعودی تبدیل شده و این شیخ ها هر از چند گاه به مزارع خود سر می زنند و با استقبال مواجه می شوند؟}
بسیاری از شیخ ها نقش “جاده صاف کن” برای داعش را ایفا می کنند. آنان با نشر کتاب ها و افکار افراطی برای سیطره داعش زمینه سازی می کنند ولی وقتی که افراطی گری به درختی تناور تبدیل می شود و به خونریزی می انجامد همین شیخ ها از آن اعلام برائت می کنند!!
این نمایشی است که برای من قابل درک نیست؛ این از این حمایت می کند و این ، این را به وجود می آورد و این دست به کشتار می زند … آنوقت این از این اعلام برائت می کند! و این به تبعیت از شیوه ی این توصیه می کند و این بر می گردد و این را به وجود می آورد و این دست به انفجار می زند … الی آخر.
دور نیست که همان شیخ ها و مبلغان دینی که راه را برای داعش هموار می کنند اگر داعش بتواند قبر پیامبر صلوات الله علیه را به بهانه مبارزه با «بت پرستی» منفجر کند همین ها بگویند: “ما بی گناهیم”!
حاضرم شرط ببندم که اگر داعش بتواند قبر رسول الله(ص) را منفجر کند همین جاده صاف کن های داعش اشک می ریزند و محکوم می کنند بلکه اظهار تعجب کنند که “این فکر افراطی از کجا آمد؟!”
آفرین به این‌همه معصومیت…

انتهای پیام /


تست
تست