جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ , 22 October 2021
تاریخ انتشار : ۲۳ شهریور ۹۵
ساعت انتشار : ۲:۴۰ ب.ظ
چاپ مطلب
اتفاقاتی که جدی گرفته نمی شود؛

ماجرای آتش سوزی در روستای چماچار چه بود؟ / مسئولین شهرستان برای حوادث غیر مترقبه چاره اندیشی کنند

پس از مدتی آب تمام شد و در حالی که خانه همچنان در آتش می سوخت، یکی از ماشین ها جهت پر کردن منبع، محل را برای مدت تقریبی 45 دقیقه ترک کرد. تنها ماشین باقیمانده هم به علت نداشتن آب، نظاره گر حریق بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ماسال، ساعت ۰۰:۴۵ روز جمعه ۱۹ شهریور  یک واحد منزل مسکونی در روستای چماچار شاندرمن طعمه حریق شد.

بنا بر اعلام شاهدین عینی، پس از آغاز حریق، طی تماس تلفنی موضوع به واحد آتش نشانی شهرداری شاندرمن اعلام شد.

عوامل آتش نشانی حدودا ۴۵ دقیقه پس از تماس، با لباس شخصی و بدون لباس فرم، با تنها یک دستگاه از دو دستگاه شهرداری شاندرمن، در صحنه حاضر شدند.

خودروی حاضر در صحنه فاقد نردبان و تجهیزاتی همچون پتک و اهرم جهت تخریب درب، چراغ قوه و … بود.

پس از مدتی ماشین شهرداری ماسال هم به کمک عوامل آتش نشانی شاندرمن آمد اما در کمال تعجب شلنگ خودروی شهرداری ماسال پاره بوده و به علت عدم امکان استفاده از شلنگ از راه دور، مجبور شد بجای اطفای حریق از جهت مقابل، تنها آب منبع را به خودروی اول تزریق کند.

پس از مدتی آب تمام شد و در حالی که خانه همچنان در آتش می سوخت، یکی از ماشین ها جهت پر کردن منبع، محل را برای مدت تقریبی ۴۵ دقیقه ترک کرد. تنها ماشین باقیمانده هم به علت نداشتن آب، نظاره گیر حریق بود.

در پایان در حالی که آبپاشی بدون تخریب درب و پنجره و تنها روی دیوار توسط یک دستگاه آتش نشانی صورت گرفته و آتش هنوز به طور کامل کنترل نشده بود، آتش نشانان محل را ترک کردند.

برادر مالک منزل مسکونی در گفتگو با خبرنگار ماسال نیوز گفت: من از ابتدای حریق در محل حضور داشتم .تجهیزات لازم جهت تخریب درب وجود نداشت و آتش نشانان صرفا به پاشیدن آب روی دیوار اکتفا کردند.

یکی از شاهدان عینی حریق نیز با اشاره به اهمال سازمان های مسئول در زمینه حریق گفت: اگر خدای نکرده ۴ عضو این خانواده دچار خسارت جانی می شدند چه کسی پاسخگو بود؟ آیا نباید شماره آتش نشانی شهر به نحو صحیحی بین مردم اطلاع رسانی شود؟ الان در این منطقه ما ۱۲۵ را بگیریم آتش نشانی صومعه سرا پاسخ می دهد.

یکی دیگر از اهالی روستای چماچار دراین خصوص گفت: آیا شهرستان کمیته ای جهت بررسی چنین موارد مهمی ندارد؟ چه کسی مسئول تامین امنیت جان ساکنان ماسال و شاندرمن است؟ این منزل اگر توسط سه خودرو و از سه جهت و به صورت اصولی و با امکانات کامل، آب پاشی می شد با خسارات بسیار کمتری به پایان می رسید اما ما دیدیم که تنها یک خودرو از شاندرمن و یک خودرو از ماسال در محل حاضر شدند. یعنی ماسال و شاندرمن تنها دو ماشین آتش نشانی دارند؟ که یکی هم شلنگش پاره است؟ آتش نشانان شهری به بزرگی شاندرمن لباس فرم برای عملیات های تخصصی ندارند؟

شهردار شاندرمن: پرسنل شهرداری کوتاهی نکرده اند / وارد منزل نشده ایم چون مالک حضور نداشت و امکان سواستفاده وجود داشت

سید نظام عبدالحسین زاده شهردار شاندرمن نیز در گفتگو با خبرنگار ماسال نیوز گفت: آقایان با آتش نشانی صومعه سرا تماس گرفته اند که آنجا هم پس از زمان تقریبی یک ربع با ماسال تماس می گیرند و پس از اعلام به واحد شاندرمن آدرس به نام روستای شیخ نشین اعلام شد که مجموعه این مسایل عامل تاخیر بوده است و عوامل آتش نشانی به محض اطلاع از اتفاق و محل وقوع حریق در کمتر از ۱۵ دقیقه در محل حاضر شدند.

عبدالحسین زاده در خصوص علت عدم حضور خودروی دوم در محل حادثه نیز اظهار داشت: در ساعت ووقع حادثه یعنی حوالی ساعت ۱ بامداد همواره یک خودروی در کشیک حضور دارد و این عرف و قاعده همیشگی است.

وی تیم امدادی شاندرمن را یکی از بهترین تیم های امدادی دانسته و تصریح کرد: علت عدم ورود تیم امدادی به داخل منزل، عدم حضور مالک بوده و اگر ما بدون حضور مالک درب را می شکستم افرادی وارد شده و منزل را را غارت می کردند. شماره ۲۲۲۲ هم بیش از هفت سال است که مشخص است و مقصر ما نیستیم که کسانی این شماره را بلد نیستند و با ۱۲۵ تماس می گیرند.

شهردار شاندرمن پوشش حوادث خارج از حوزه شهری شاندرمن را جز وظایف شهرداری نداستنه و گفت: بخشنامه برای ما آمده که خارج از حوزه شهری نباید ما وارد شویم . خارج از حوزه شهری مسئولیت با هلال احمر است. مگر در مواردی که فرماندار یا استاندار مستقیما دستور بدهند.

%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d8%a2%d8%aa%d8%b4-%d9%86%d8%b4%d8%a7%d9%86%db%8c

وی نردبان را روی هر دوستگاه مستقر اعلام و اظهار داشت: این حرف صحت ندارد. نردبان ۱۲ متری روی ماشین های ما وصل است و در حین ماموریت وجود داشت. چنین چیزی اصلا امکان ندارد و نردبان ها روی خودرو قفل است.

عبدالحسین زاده با اشاره به ظرفیت خودروهای آتش نشانی گفت: ۱۸۰۰ لیتر آب بسیار کم است و طبیعتا نمی تواند ۴ ساعت مستقیما کار کند و نیاز به پر شدن مجدد دارد. متاسفانه پرسنل آتش نشانی همواره مظلومترین قشر بوده اند.

***

در صورت وقوع حوادث غیر مترقبه، ماسال برای همشهریان ایمن است؟ / چه کسی مسئول است؟

فارغ از کوتاهی های صورت گرفته از سوی شهرداری ها، سوال اساسی این است که چه کسی مسئول نظارت و بررسی موارد این چنینی در شهرستان است؟ اگر حوادث غیر مترقبه دیگری در شهرستان رخ دهد، می توان با «امکانات» و «مدیریت امکانات» فعلی، امنیت مردم را تامین کرد؟

حل مشکلاتی همچون کمبود پرسنل و امکانات، اتصال شماره ۱۲۵ به آتش نشانی صومعه سرا و … بر عهده چه کسی است؟

گفتنی است علی رغم کوتاهی های صورت گرفته، پس از حریق هیچ یک از مسئولین شهرستان در محل حاضر نشده و از خانواده خسارت دیده دلجویی صورت نگرفته است.

خوشبختانه این منزل مسکونی نزد بیمه البرز ماسال بیمه آتش سوزی بوده است.

انتهای پیام /


5 ديدگاه

 1. همشهری گفت:

  با سلام و عرض ادب
  واقعاجای تاسف داره با پیشرفت شهرستان در زمینه ساختمان سازی ولی آتش نشانی که پیشرفت نکرده متاسفانه پس رفت کرده و کسی هم فکر این مردم نیست
  آتش نشانی ماسال در حریق روستای توت نساء ماسال نیز به محل عزیمت نمود ولی با مخزن خالی
  در حریق خیابان شهید یعقوبی ماسال آتش نشانی با حداقل امکانات بعد مدت زیادی تونست حریق را خاموش کند انتظار می رفت بعد از آتش سوزی خیابان شهید یعقوبی که یک تلنگر محسوب می شد مسئولان فکری به حال آتش نشانی بکنند ولی متاسفانه هیچ کاری در این زمینه صورت نگرفت.
  کسی اطلاع داره چرا ماشین میادمحل آتش سوزی ولی مخزن خالی هست علتش چیه (عوامل انسانی یا فرسودگی ماشین آلات)
  لطفا به گوش شهرداران برسونید تا جوابگو باشند فقط تو سایت خبری منشر بشه و کسی جواب یا کاری انجام نده همان بهتر که خبری اصلا درج نشه

 2. قنبرنژاد گفت:

  باسلام در خصوص موضوع اشاره شده باید به اطلاع همشهریان محترم برسانیم که پس از درخواست کمک از ایستگاه آتش نشانی شهرداری ماسال این واحد به سرعت با اعزام ماشین به کمک حادثه دیدگان شتافت و پس از رسیدن به این محل با هماهنگی و درخواست آتش نشانان شاندرمن اقدام به تخلیه آب در مخزن ماشین واحد شاندرمن نمود که هیچ نقص و اشکالی نیز در تجهیزات خود نداشته و بطور کامل و در اسرع وقت این کار صورت گرفت . که گفتنی است این همکاری و هماهنگی همواره بین واحدهای ماسال و شاندرمن در تمامی حوادث بوده و آتش نشانان همواره با به خطر انداختن جان خود برای نجات جان و اموال همشهریان و هم وطنان خود در تلاش بوده اند ونباید زحماتشان نادیده گرفته شود.

  • جواد حاجتی گفت:

   با سلام، جناب قنبر نژاد شما درست میفرمایید!ولی شلنگ ماشین اتشنشانی ماسال پاره بوده و حضورشان بی‌فایده بوده واگر شلنگ سالم بود در مهار اتش سوزی بهتر میتوانست ایفای نقش کند

 3. همشهری گفت:

  داستان اینکه خاموش کردن آتش خارج ازمحدوده شهربعهده شهرداری نیست بعهده حلال احمریعنی چی؟مگه حلال احمرماشین آتش نشانی داره!واردخونه نشیدیم یعنی چی مگه نیروی انتظامی حضورنداشت؟!خونه بیچاره رو سوزاندن ونگاه کردن!!!!!باچه توجیهاتی!!اون مسئول مخابرات منطقه چه غلطی میکنه اونجا که نمی تونه ۴تا شماره اضطراری وصل کنه همش مشغول کارای…هست لابد!؟متاسفیم برای چنین مسئولانی باتوجیه کردناشون!

 4. جواد حاجتی گفت:

  با سلام شهردار محترم شاندرمن بنده برادر مالک هستم از اول اتش سوزی در محل حضور داشتم ولی هیچ پیشنهادی و اقدامی ازطرف پرسنل شما جهت ورود به منزل و شکستن درب و پنجرها نشد!!! در صورتیکه خود مالک بعد از یک ساعت و نیم درمحل حضور داشت. نکته قابل توجه اینجاست اگر تعداد ماشین و مقدار اب و تجهیزات لازم و پرسنل کافی بود خسارت کمتری به بار می نشست.

تست
تست