شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ , 01 April 2023

تاریخ انتشار : ۰۸ بهمن ۹۵
ساعت انتشار : ۹:۲۴ ب.ظ
چاپ مطلب

برداشت ترب ۵ کیلویی در مردخه شفت +عکس

در اتفاقی نادر در باغ کشاوزی در روستای مردخه ترب 5کیلویی برداشت شد.

به گزارش ماسال نیوز؛ به نقل ازصبح شفت، در اتفاقی نادر در باغ کشاوزی در روستای مردخه ترب ۵کیلویی برداشت شد.

این باغ که متعلق با آقای یوسف مهجور از اهالی این روستا است  انوع مختلف سبزیجات هم کشت می شود.
به گفته این کشاورز این محصولات برای مصارف خود کشت می شود که در صورت حمایت دولت و جهاد کشاورزی توانمندی گسترش و متنوع کردن محصولات کشاورزی برای عرضه در بازار را دارد.

به گزارش صبح شفت؛ ترب گیاهی است یک ساله که ارتفاع ساقه آن تا یک متر می رسد. برگهای آن پهن، ناصاف، کرک دارو با بریدگی های نامنظم است. گلهای آن به رنگ سفید، زرد روشن، آبی روشن و بنفش است که درانتهای شاخه ظاهر می شود.

به طور کلی دو نوع ترب وجود دارد :
ترب سیاه که معمولا در پائیز برداشت می شود.
تربچه که به رنگهای مختلف قرمز وصورتی و به صورت های دراز و گرد وجود دارد.
● ترکیبات شیمیایی
طعم تند ترب مربوط به ماده ای است به نام سنوول Senovol و رنگ قرمز بنفش آن در اثر وجود ماده ای به نام کلراید Chloribe Malvin است.

● خواص داروئی
ترب از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و از زمان های بسیار قدیم برای درمان بسیاری از بیماری ها به کار می رفته است.

ترب برای دفع سنگهای صفراوی مفید است. ترب برای درمان نقرس و رماتیسم مفید است. برگ ترب اگر با غذا خورده شود به هضم غذا کمک می کند. آب برگ ترب برای تقویت چشم مفید است. ترب برای درمان یرقان مفید است. تخم ترب درد را تسکین می دهد. در صورت مسمومیت غذایی مقداری تخم ترب را همراه با سکنجبین به بیمار بدهید باعث استفراغ می شود و معده را پاک می کند. برای مداوای زخم های بدن از ترب و عسل ضماد تهیه کرده و روی زخم بگذارید. تخم ترب ادرار آور و قاعده آور است. دم کرده ریشه ترب تقویت کننده بدن است. برای دفع سنگ کیسه صفرا و سرفه های تشنجآور مفید است. رنگ چهره را باز می کند. تخم ترب اشتهاآور است.

● مضرات
اسراف در خوردن ترب موجب دل پیچه شده و برای دندان و گلو مضر است.

  • http://www.sobheshaft.ir/79626/%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D8%AA%D8%B1%D8%A8-5-%DA%A9%DB%8C%D9%84%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%AE%D9%87-%D8%B9%DA%A9%D8%B3/