سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ , 30 May 2023

تاریخ انتشار : ۲۱ تیر ۹۶
ساعت انتشار : ۹:۳۲ ق.ظ
چاپ مطلب

واکنش دولت به بررسی قرارداد توتال با طعم توهین به نمایندگان ملت/ نوبخت: شما اقلیت هستید، مردم با شما تسویه حساب می کنند+متن کامل طرح سه فوریتی مجلس

رفتار دولت یازدهم در چهار سال گذشته به وضوح نمایانگر عدم اعتقاد دولتمردان به قوه ای قانونگزار به نام مجلس است! چه اینکه پیش از این هم دولت در بحث FATF، قراردادهای جدید نفتی موسوم به IPC و اخیرا سند 2030 با تعهدات یکجانبه عملا مجلس را دور زده بود.

به گزارش ماسال نیوز به نقل از رجا؛ پس از وقفه ای کوتاه، دور تازه توهین دولتی ها به منتقدان آغاز شده است، اینبار به بهانه دفاع از قرارداد توتال. پس از بیانیه توهین آمیز دیروز اداره کل روابط عمومی وزرات نفت خطاب به دکتر مسعود درخشان که در برنامه جهان آرا به موشکافی دقیق قرارداد خسارت بار توتال و تعارضات آشکار آن با منافع ملی پرداخته بود، امروز محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در واکنش به طرح سه فوریتی مجلس برای توقف موقت قرارداد توتال، قوه مقننه را از کنایه های تند خود بی نصیب نگذاشت.

 

محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود گفت : طرح سه فوریت برای توقف توتال لازم نیست، اگر این قرارداد خلاف قانون است نمایندگان مدارک خود را به قوه قضاییه بدهند، بدون آنکه توضیح دهد اگر مجلس شورای اسلامی نباید به این گونه موارد ورود و رسیدگی کند کدام نهاد باید این امر را دنبال کند؟ البته رفتار دولت یازدهم در چهار سال گذشته به وضوح نمایانگر عدم اعتقاد دولتمردان به قوه ای ناظر به نام مجلس است! چه اینکه پیش از این هم دولت در بحث FATF، قراردادهای جدید نفتی موسوم به IPC  و اخیرا سند ۲۰۳۰ با تعهدات یکجانبه به غربی ها عملا  مجلس را دور زده بود.

 

نوبخت در ادامه ادعا کرد در قرار داد توتال هیچ امر محرمانه ای برای نمایندگان وجود ندارد؛  در حالی که اگر این گونه  است که آقای سخنگو ادعا می کند، دلیل آشفتگی و  دستپاچگی نوبخت و دولت تدبیر برای بررسی این قرارداد در مجلس چیست؟

 

وی سپس با کنایه به نمایندگان  اضافه کرد:البته کسانی که طرح سه فوریت دادند در مجلس در اقلیت هستند آنها با این اقدامات به کشور خدمت نمی کنند.
سخنگوی دولت در ادامه لفاظی های خود علیه مجلس  و  خط و نشان کشیدن یرای نمایندگان  یادآور شد: ما یکی دو نماینده را از کل مجلس تفکیک می‌کنیم. مردم با کسانی که برای توسعه کشور مانع ایجاد می‌کنند در وقت خود تسویه می‌کنند! می‌گویند جذب این سرمایه خارجی خیانت است، حرف که مالیات ندارد، چوب لای چرخ دولت گذاشتن درست نیست.
در این باره هم گفتنی است نوبخت سعی در مصادره آرای مردم به نفع منافع سیاسی و اقتصادی جریان سیاسی مطبوع خود دارد. امری که چندی قبل رهبر معظم انقلاب با بیان تقسیم کردن مردم آن را نکوهش کرده بود و حالا ظاهرا پس از تقسیم بندی مردم به اکثریت و اقلیت توسط دولت، اینبار نوبت نمایندگان است.
اکنون باید منتظر ماند که مجلس شورای اسلامی تا کجا رفتارهای دولت را در از مدار خارج کردن  قوه مقننه، همچنین نادیده گرفتن و نامحرم انگاشتن ساکنین بهارستان تحمل خواهد کرد و البته دولت دوازدهم  بالاخره حضور قوه مقننه و قضائیه را در کنار خود خواهد پذیرفت یا خیر.

اما امروز حسین‌علی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: امضاهای طرح ۳ فوریتی الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی به ۲۳ رسید و این طرح طی امروز یا فردا به هیأت رئیسه مجلس تقدیم خواهد شد.

 

متن طرح ۳ فوریتی الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی منتشر شد که متن آن به شرح زیر است.

 

عنوان طرح: الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی (IPC)

موضوع طرح: ماده واحده: به منظور رعایت منافع و مصالح ملی و افول قانون اساسی در قراردادهای نفتی و گازی دولت مکلف است به طور موقت از ادامه روند قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با طرف قرارداد جهت بررسی کارشناسی بیشتر جلوگیری نماید.

 

تبصره: هرگونه انعقاد قرارداد دیگر با شرکت‌های خارجی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی (IPC) تا اتخاذ تصمیم در مجلس شورای اسلامی انجام نشود.

متن کامل طرح، مقدمه:

 

از آنجا که انعقاد هرگونه قرارداد خارجی دارای آثار و تبعات خاصی است و می‌تواند باعث خسارات مالی و غیر مالی زیان‌بار برای کشور گردد و بعضاً استقلال سیاسی کشور را تحت تاثیر قرار دهد در مقطع کنونی نوعی شتاب و عجله در انعقاد قراردادهای نفتی در قالب الگوهای جدید نفتی ملاحظه می‌شود که مغایر مصالح و منافع ملی و اصول قانون اساسی که نمونه بارز آن ابهامات و مشکلات زیادی است که در قرارداد جدید تحت عنوان توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با شرکت توتال و شرکت ملی نفت چین (CNPC) در حال انعقاد می‌باشد.

 

لذا به منظور جلوگیری از آثار زیانبار اینگونه قراردادها طرح مذکور جهت تصویب نمایندگان ملت ایران تقدیم می‌گردد، موضوع اصلی در این طرح عدم مراعات چهارچوب‌های مصوب شورای عالی امنیت ملی و دولت محترم توسط وزارت نفت می‌باشد همچنین تقابل با بعضی از اصول قانون اساسی.

 

فهرست اسامی نمایندگان امضاء کننده طرح:

حسینعلی حاجی دلیگانی

نادر قاضی‌پور

سید محمد جواد ابطحی

احد آزادی‌خواه

سید جواد ساداتی نژاد

سید ناصر موسوی لارگانی

نصرالله پژمان‌فر

اکبر ترکی

سید صادق طباطبائی‌نژاد

سید راضی نوری

سید جواد حسینی کیا

فرهاد فلاحتی

حسن نوروزی

محمدرضا ملکشاهی راد

محسن کوهکن

حسینعلی شهریاری

سید قاسم جاسمی

هادی قوامی

محمداسماعیل سعیدی

هدایت الله خادمی

جواد کریمی قدوسی

جبار کوچکی نژاد

احمد سالک