چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ , 12 December 2018
تاریخ انتشار : ۱۶ شهریور ۹۶
ساعت انتشار : ۹:۳۲ ق.ظ
چاپ مطلب
نگاه آزاد/ اسلام ملکی؛

جوسازی‌های جدید برای تخریب روابط ایران و سوریه

پس از بازی تیم ملی ایران با سوریه، یکی از بازیکنان ادعا کرده که بازیکنان سوری به ایرانیان فحاشی کرده اند و بلافاصله برخی از فعالان فضای مجازی به شدت به این شایعه پر و بال دادند و تحلیل های غیرواقعگرایانه ارائه کردند.

به گزارش ماسال نیوز؛ پس از بازی تیم ملی ایران با سوریه، یکی از بازیکنان ادعا کرده که بازیکنان سوری به ایرانیان فحاشی کرده اند و بلافاصله برخی از فعالان فضای مجازی به شدت به این شایعه پر و بال دادند و تحلیل های غیرواقعگرایانه ارائه کردند.

همان عده‌ای که وقتی صحبت از بازی با تیم ورزشی رژیم اسرائیل می‌شود، می‌گویند باید ورزش را از سیاست رهایی بخشید! دیروز و امروز بیشترین بهره برداری سیاسی را از شایعات حاشیه ای مربوط به بازی دیشب انجام دادند و این دروغ بی‌اساس را به عنوان سندی برای اثبات «ناسپاسی سوری‌ها» و «به هدر رفتن خون مدافعان حرم» جلوه دادند!!

این در حالیست که هیچ سند یا فیلمی از هیچیک از بازیکنان سوری وجود ندارد که دشنام داده باشند و واقعیت اینست که تمام این ماجرا یک فضاسازی رسانه ای با هدف سیاسی خاص بوده است.

برخی سایت ها و کانال ها مدعی شده اند که در یک فیلم بازیکنان سوری می‌گویند ایرانی‌ها را بدبخت کردیم در حالی که در این فیلم کوتاه چنین عبارتی وجود ندارد. ضمن اینکه سوری‌ها برای اولین بار به این مرحله از مقدماتی جام جهانی صعود کرده اند و شادی آنها برای برای صعود به پلی آف امری طبیعی است همانطور که اگر ایران هم در این بازی به جام جهانی سعود می‌کرد طبیعتا جشن قهرمانی برگزار می کرد.

خبرسازان مغرض هیچ فیلم یا سندی – حتی سند جعلی – در اختیار ندارند ولی یادمان هست که سال گذشته در ایام اربعین همین خبرسازهای دروغگو فیلمی از یک راننده عراقی پخش کردند و ادعا کردند که به ایرانیان فحاشی میکند! در حالی که وقتی فیلم را به کسانی که زبان عربی عامیانه عراقی(لهجه) می دانستند نشان می دادیم همه تایید می کردند که واقعیت برعکس است یعنی این شخص – بخاطر شدت خستگی و اعترض به شرایط – دقیقا به خودش فحش می داد. بارها پیش آمده که کسانی که اطلاعات کافی از زبان عربی و لهجه های متنوع آن ندارند وقتی با یک عرب گفتگو یا مشاجره می کنند می پندارند که طرف مقابل به آنها فحش داده است!

در هر حال هرکس در عرصه رسانه و فضای مجازی به بلوغ رسیده باشد هرگز در اثر خبرهای مشکوک و غیرموثق از کوره در نخواهد رفت زیرا می‌داند که تحریف ، بُرِش دادنِ فیلم ها و سندسازی در فضای مجازی به شدت رواج دارد و همواره شماری از تیم های خبرسازی و جنگ روانی برای ایجاد کینه میان ایرانیان و ملتهای دوست و مسلمان به شیوه های ناجوانمردانه ای فعالیت می کنند.

حتی اگر بر فرض اثبات شود که یک فرد عادی یا حتی یک بازیکن سوری به بازیکنان ایرانی توهین کرده، نباید این را دستاویزی برای ایجاد کینه بین دو ملت قرار داد زیرا در مردم هر کشوری سطح فرهنگی افراد تفاوت و تنوع دارد و نباید به بهانه رفتار ناروای یک فرد، به همه مردمان یا فرهیختگان آن کشور بدبین شویم. در کشور های عربی نیز بیشتر تماشاگران مسابقات ورزشی بلکه برخی از بازیکنان از نظر فرهنگی در سطح مطلوب نیستند و ممکن است گاهی رفتارهای زننده داشته باشند. حتی در میان تماشاگران ایرانی نیز گاهی برخی از تماشاگرنماها سخنان رکیک می گویند یا به ناوگان حمل و نقل عمومی آسیب می زنند و …

در کشورهای عربی از جمله در سوریه ، اقشار و گروههای قومیتی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی بسیار متنوعی حضور دارند که هر یک دارای مواضع و سلایق خاص خود هستند و نباید توقع داشت که همگی در همه مسائل با ما موافق باشند. به عنوان نمونه در سوریه اقلیتی از کردها، درزی ها و شیعیان دوازده امامی و اکثریتی از علوی ها و سنی ها حضور دارند. اهل سنت نیز بر چند دسته اند که برخی صوفی و برخی اخوانی و برخی وهابی و برخی دارای گرایش های دیگر هستند.

پس از آغاز بحران سوریه، تبلیغات ضدایرانی که در رسانه های عربی و غربی وجود داشت یکباره شدت گرفت و چندین برابر شد و طبیعی است طیفی از مردم کشورهای عربی تحت تاثیر منفی رسانه هایی مثل العربیه والجزیره و بی بی سی عربی و … قرار بگیرند. البته طی ۲ سال اخیر که پیروزی های محور مقاومت در سوریه اوج گرفته است، به تدریج بخشی از دروغ های رسانه های ضدایرانی رسوا شده است اما هنوز تا رفع کامل فضای ضدایرانی در کشورهای عربی فاصله داریم.

بدیهی است پیروزی پی در پی در میدان نبرد با تکفیریها در کنار پیشبرد مذاکرات آشتی ملی با اپوزیسیون سوریه ، تاثیر مثبت خود را در عرصه افکار عمومی خواهد گذاشت و در آینده نزدیک فضای «ایران هراسی» را مغلوب خواهد کرد.

بطور کلی در هر مناسبتی که ایرانیان و برخی از دوستان و هم پیمانان عرب در آن مشارکت کنند کاملا قابل انتظار است که برخی از رسانه های مجازی به تولید شایعات و اخبار دروغ – نظیر شایعه دروغی که پس از بازی اخیر تیم ملی ایران و سوریه منتشر شد- دست بزنند و آنچه مهم است هوشیاری مخاطبان ایرانی است.


تست
تست