دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ , 16 July 2018
تاریخ انتشار : ۰۴ مهر ۹۶
ساعت انتشار : ۱۱:۵۹ ق.ظ
چاپ مطلب
یادداشت/ سیروس سلیمانی؛

یک سیب یک گلابی یک انار

دیدند که در دست جبرئیل یک سیب یک گلابی و یک انار است که آنها را به امام حسن و امام حسین داد.

به گزارش ماسال نیوز؛ سیروس سلیمانی به مناسبت ایام محرم ضمن یادداشتی نوشت:

مرحوم مجلسی درکتاب ارزشمند بحارالانوار می نویسد : « روزی امامین حسنین (ع) به حضور پیامبر رسیدند، درحالی که جبرئیل هم نزد رسول خدا بود . این دو عزیز [ امام حسن و امام حسین ] جبرئیل را به « دحیه ی کلبی » تشبیه کرده [ یعنی به صورت دحیه ی کلبی می دیدند ] (۱)ودور او می چرخیدند.

جبرئیل هم چیزی در دست داشت وبه [آن ] اشاره می کرد. دیدند که در دست جبرئیل یک سیب یک گلابی یک انار است . جبرئیل آنها را به حسنین  [ امام حسن و امام حسین ] داد. آن دو خوشحال شدند وبا شتاب نزد پیامبر( ص ) دویدند. پیامبر(ص) آن ها را گرفت و بویید و فرمودند : ببرید نزد پدر ومادرتان . آن دو چنان کردند . میوه ها را نخوردند تا آن که پیامبر ( ص ) نزد آنان رفت وهمگی از آن [ میوه ها ] خوردند ، ولی هر چه می خوردند ، میوه ها باز باقی بود ، تا پیامبر ( ص ) ازدنیا رفت.

امام حسین (ع) نقل می کند که در ایام حیات مادرمان فاطمه ( س ) تغییری در میوه ها پیش نیامد تا آن که فاطمه ( س ) از دنیا رفت . انار ناپدید شد و سیب و گلابی به همان حالت باقی ماند . با شهادت حضرت علی (ع) گلابی هم نا پدید شد .سیب به همان حالت باقی ماند . امام حسن (ع)  مسموم و شهید شد وسیب همچنان باقی بود تا روزی که (در کربلا) آب به روی ما بستند . من هرگاه تشنه می شدم آن را می بوییدم . سوزشِ عطش من تسکین می یافت . چون تشنگی ام شدت یافت برآن دندان زدم و دیگر به مرگ یقین پیدا کرده بودم .

امام سجاد ( ع ) می فرمایند : این سخن را پدرم یک ساعت قبل از شهادتش فرمودند . چون شهید شد ، بوی سیب در قتلگاه به مشام می رسید . دنبال آن گشتیم و اثری از سیب نبود ولی بوی آن پس از امام حسین (ع) باقی بود . قبر امام حسین (ع) را زیارت کردم و دیدم بوی سیب از قبر او به مشام می رسد .پس هر یک از شیعیان ما که زیارت می کنند ، اگر بخواهند آن را بشنوند هنگام سحر در پی زیارت بروند ، که اگر مخلص باشند ، بوی آن سیب را استشمام می کنند ( ۲) التماس دعا – سیروس سلیمانی –دوشنبه   ۳/ ۶/ ۹۶

۱-نام شخصی خوش سیما بود که جبرئیل اغلب به صورت او آشکار می شد .

۲- فرهنگ عاشورا جواد محدثی – ص ۸۸-۸۷ به نقل از بحارالانوارعلامه مجلسی ج ۴۳ص۲۸۹


تست
تست