دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ , 16 July 2018
تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۹۶
ساعت انتشار : ۱۱:۵۱ ق.ظ
چاپ مطلب

مردم ماسال ماه محرم عزیز را دریابید

نگاه آزاد- منوچه یوسفی: هرسال که می‌گذرد، از تعداد عزاداران داخل مساجد کاسته و به خیل جمعیت در خیابان ها برای مشاهده و سان دیدن دسته جات عزاداری در ساعات بعد از نیمه شب در ماسال افزوده می‌شود.

 

پر واضح است که تقویت شور حسینی میان عزاداران امام حسین خصوصا جوانان، از اصول مهم حفظ دستاورد های نهضت کربلاست. اما یادمان نرود عدم رعایت آداب عزاداری آن امام عشق و بی توجهی به مقوله شعور حسینی به روح حماسی و تربیتی واقعه کربلا آسیب جدی وارد خواهد نمود و نقشه شوم دشمن را در خصوص قطع بال سرخ تشیع به وقوع خواهد پیوست.

فارق از حال و هوای برخی از شبه عزاداران که به ظاهر، عزاداری را با مجلس بزم و عروسی اشتباه گرفته و محرم را یک دورهمی بزرگ جهت چشم و هم چشمی و نمایش آخرین مدل آرایش و لباس می‌پندارند؛ روی سخنم با مسولین و هیئت امنا مساجد و در راس آنها مدیران فرهنگی شهرستان علی الخصوص امام جمعه معززمان است. پیرامون «ساعت برگزاری مراسمات» که نوعا در ماسال عزیز در ساعات منتهی به پایان شب و بعد از آن می باشد که ماهیت آن منطبق با آموزه های دین مبین اسلام نیست.

دسته های عزاداری که به دنبال اقامه عزای سیدالشهدا بعنوان یک عمل مستحبی هستند خوب باید بدانند بدون تردید حرکت آنها در آن وقت شب با این سبک های عزاداری موجب آزار و اذیت عده‌ای شده که بی شک حق الناس است و ممکن است کارهای اشتباه و بی حساب و کتاب و بی برنامه مان را به نام دین و امام حسین تمام کند. پس شایسته است در آن وقت شب خاطره بدی از عزاداری را در ذهن مردم شکل مدهید یا اینکه در خصوص تغییر زمان این عزاداری ها جدا اقدام عاجلانه داشته باشید.

از طرف دیگر از آنجایی که نگاه اکثریت مساجد و هیئت ها به مسجد جامع ماسال بعنوان طلایه دار امور فرهنگی می باشد پیشنهاد می‌گردد از هم اکنون برای سال‌های آتی برنامه ریزی شود تا زمان شروع مراسمات همانند بسیاری از مراسمات طراز اول کشور همچون حسینیه امام که با حضور مقام معظم رهبری برگزار می‌گردد به نماز مغرب و عشا متصل شده و دسته های عزاداری نیز ضمن تغییر سبک عزاداری و کاهش آلات موسیقی اعم از طبل و سنج و... در طول روز به زنجیر زنی پرداخته یا اینکه همانند شام غریبان در ساعت مشخصی در یک مکان خاص بصورت تجمیعی و وحدت آفرین به اقامه عزا بپردازند.

جهت اطلاع : هم اکنون در حال نگارش این یادداش شب هشتم محرم است و ساعت از ۲ بامداد هم گذشته ولی صدای مداحی و طبل قطع نشده است!

 

انتهای پیام /

 


6 ديدگاه

 1. احسان گفت:

  خدا خیرت
  قربون امام حسین برم ولی آخه من نباید تو خونه ام آسایش داشته باشم
  به قول این دوست ما چرا شب؟؟؟ چرا روز عزاداری نمیشه ؟ ما نباید محرم رنگ آسایش رو ببینیم ؟ مسولین کجا هستند؟این بی نظمی با کیه؟

 2. تلاش گفت:

  با سلام ممنون از این پیام آقای یوسفی
  بنده نیز متنی همچون شما آماده کرده بودم که شما جلوتر زحمت کشیدید.
  اکثر خانواده ها از اینگونه عزاداری در سطح شهر ماسال در نیمه شب به ستوه آمده اند و همه ی این مسائل بنام دین دارد تمام می شود.
  شاید در کنار مسوولان فرهنگی شورای تامین شهرستان نیز کمتر به خود زحمت میدهد تا برای اینگونه مسائل در شهرستان برخورد و برنامه ای داشته باشد.

 3. آرش گفت:

  حالا شما فکر کن ساعت ۲نصف شب ایام محرم یه مهمان خارجی غیر مسلمان تو ماسال داشته باشیم
  به نظرتون اون راجع به مسلمانان و مذهب تشیع چه تصویری خواهد داشت؟

 4. دیوانه گفت:

  برید کتاب خاطرات مستر همفر جاسوس انگلیس ررو بخونین بعد متوجه علت این بی نظمی ها خواهید شد.

 5. کارمند گفت:

  واقعا جای تاسف داره دیشب تا دو شب داشتن مداحی می کردند حالا یه سوال این عزاداری که باعث رنجش مردم می شه ثواب داره؟

تست
تست