سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ , 02 June 2020
تاریخ انتشار : ۱۵ شهریور ۹۳
ساعت انتشار : ۱۰:۴۵ ق.ظ
چاپ مطلب

جشنواره بومي محلي شهرستان ماسال برگزار می شود

فرماندار ماسال از برگزاري جشنواره بومي محلي شهرستان در روستای گنذر در بیستم شهریور ماه جاری خبر داد.

فرماندار ماسال از برگزاري جشنواره بومي محلي شهرستان در روستای گنذر در بیستم شهریور ماه جاری خبر داد.

ماسال نیوز جشنواره بازیهای بومی محلی ماسال

به گزراش ماسال نیوز، محمود قاسم نژاد صبح امروز شنبه در جلسه هماهنگي برگزاري جشنواره بومي محلي عنوان كرد: در تدوين برنامه هاي جشنواره بومي محلي گنذر سعي شده است همه جوانب و فعاليت هاي فرهنگي و اقتصادي مردم شهرستان به نوعي به نمايش درآيد كه از جمله آنها مي تون به انواع بازي ها و ورزش هاي بومي محلي، انواع غذاهاي محلي، موسيقي فولكوريك و فرهنگ اسب سواري كه نقش بسزايي در زندگي مردم در گذشت داشته است اشاره كرد.

وي با بيان اينكه در گذشته شهرستان ماسال به دليل به دور بودن از مسير اصلي ارتباطي، متاسفانه از نظر جذب سرمايه گذار و رونق گردشگري كم فروغ بوده است تصريح كرد: ما بايد با استفاده از ظرفيت هاي ييلاقات و زيبايي هاي بكر طبيعي شهرستان، موجبات رشد و توسعه صنعت گردشگري شهرستان و به تبع آن بهبود وضعيت معيشتي و اقتصادي مردم  اين منطقه را فراهم نماييم.

 

فرماندار ماسال تاكيد كرد: معرفي ظرفيت ها و جاذبه هاي گردشگري شهرستان به عموم مردم كشور بايد از جمله اولويت هاي ادارات شهرستان باشد.

قاسم نژاد صنايع دستي، بازي هاي بومي و محلي، انواع غذاهاي سنتي و آداب و رسوم مردم منطقه را  از ديگر ظرفيت ها و جاذبه هاي فرهنگي دانست كه مي تواند در كنار جاذبه هاي طبيعي جهت جذب گردشگر و رونق اقتصادي شهرستان برجسته شود.

 

فرماندار ماسال افزود: برگزاري جشنواره هاي بومي و محلي علاوه بر جذب گردشگر و بهبود اقتصاد و معيشت خانوارها داراي كاركرد ايجاد نشاط و همگرايي در بين اقوام مي باشد چرا كه در عصر حاضر به دلايل مختلف متاسفانه جدايي فرهنگي در بين مردم و خرده فرهنگ هاي گوناگون واقع شده است كه موجب افزايش ميزان بزهكاري و جرم در جامعه مي گردد لذا برگزاري چنين جشنواره هايي مي تواند زمينه همگرايي مردم در جوامع محلي را موجب گردد.

 

قاسم نژاد حفظ هويت تاريخي يك جامعه را از ديگر كاركردهاي برگزاري جشنواره هاي بومي محلي ذكر كرد و يادآور شد امروزه همه كشورها به دنيال اين هستند تا با ثبت و ترويج بازي ها، غذاهاي محلي و حتي شخصيت ها و مفاخر گذشته خود هويت ملي خود را حفظ نمايند حتي در پاره اي از اوقات بعضي از كشورهاي تازه تاسيس و كم سابقه به دنبال آن هستند تا با غصب فرهنگ و شخصيت هاي ديگر كشورها  وجهه اي براي كشور خود كسب نمايند. بنابراين جا دارد ما نيز به هر اندازه كه مي توانيم آداب و رسوم و سنت خود را زنده نگاه داريم.


تست
تست