چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ , 18 July 2018
تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۹۶
ساعت انتشار : ۱۰:۳۸ ق.ظ
چاپ مطلب
مدیریت و توسعه شهری ماسال10 / علیرضا احمدی؛

شناسایی موانع و لزوم حرکت شهرداری به سمت جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی

امروزه رکود اقتصادی و به موازات آن رکود ساخت و ساز، عمده ترین ردیف درآمدی شهرداری ها را با افت شدید روبرو کرده است.

به گزارش ماسال نیوز؛ دکتر علیرضا احمدی در دهمین مقاله از سری مقالات «مدیریت و توسعه شهری ماسال» نوشت:

اکنون بسیاری از شهرداری ها در کل کشور با کسری درآمد مواجه هستند. رکود اقتصادی و به موازات آن رکود ساخت و ساز، عمده ترین ردیف درآمدی شهرداری ها را با افت شدید روبرو کرده است.

از آنجا که هزینه های جاری شهرداری اعم از اداری و خدمات شهری، الزاما باید پرداخت شود، کاهش درآمد شهرداری ها مستقیما به رکود فعالیت های عمرانی شهرداری ها منجر می شود.

در چنین شرایطی یا باید تحقق انتظارات شهروندان از مدیران شهری را به زمان رونق اقتصادی نامعلوم موکول کرد و یا باید در چارچوب اقتصادی خلاقانه، روش های نوین درآمدی را در شهرداری ها جایگزین نمود.

جهت رفع محدودیت های اعتباری برای اجرای طرح های توسعه ای، بهترین مسیر جذب و فرصت دهی عادلانه به سرمایه گذران بخش خصوصی است.
افزایش رقابت شهرهای کشور در جهت جذب سرمایه و سرمایه گذار، اهمیت جذب سرمایه گذاری را بیش از پیش آشکار کرده است. شاید بتوان گفت یکی از مهم ترین معیارهای ارزیابی مجموعه مدیریت شهری، میزان توانمندی و خلاقیت آنان در جذب سرمایه گذاران و کمیت و کیفیت حجم قراردادهای منعقده با آنان است. شهرداری‌ها باید به سمت جذب سرمایه گذار و درآمد پایدار حرکت کنند

ماسال با دارا بودن مناطق زيباي ييلاقي با چشم اندازهاي منحصر به فرد طبيعي، جنگلي، غارها، آبشارها، چشمه سارها، روستاهای ديدني و نقاط زيارتي و تاريخي به لحاظ گردشگري بسيار داراي اهميت است. با توجه به این پتانسیل ها در این حوزه ظرفیت مطلوبی برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی وجود دارد.

وجود بروکراسی اداری، زمان بر بودن انعقاد قراردادها، نبود هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی با شهرداری، تغییر پست ها و مشکلات ناشی از آن، مشکلات مالکیت پس از اختتام پروژه ها،موانع ارائه تسهیلات، نبود امنیت اقتصادی، تیپ بودن قراردادها و نبود دیدگاه مناسب نسبت به سرمایه گذاری در بخش های شهرداری از مشکلات پیش روی سرمایه گذران خصوصی در شهرداری است.

 

عنوان مقاله بعدی: بررسی راهکارهای جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در شهر ماسال

 

انتهای پیام /


تست
تست