یکشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ , 23 September 2018
تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۹۶
ساعت انتشار : ۹:۱۷ ب.ظ
چاپ مطلب
فرماندار ماسال در همایش روز روستا و عشایر این شهرستان تاکید کرد:

هنوز کام روستائیان از زندگی در روستا شیرین نیست

فرماندار ماسال بر لزوم برنامه ریزی متناسب با ظرفیت موجود در سطح روستاها در جهت ایجاد اشتغال و درآمد پایدار روستائیان تاکید کرد.

به گزارش ماسال نیوز؛ محمود قاسم نژاد صبح امروز در همایش روز روستا و عشایر شهرستان ماسال که با حضور شوراهای اسلامی روستا، دهیاران و کارآفرینان نمونه روستایی در سالن اجتماعات آموزش و پرورش برگزار شد، با اشاره به طاقت فرسا بودن مسئولیت حاکمیتی و مدیریتی به ویژه در سطح روستاها، اظهار داشت: وظیفه ی اول مدیران روستایی، برنامه ریزی متناسب با مزیت نسبی موجود در روستا است و در این راستا باید مطابق با نیازهای روستائیان در مسیر توسعه روستا برنامه ریزی صورت پذیرد.

وی با بیان اینکه علی رغم اقدامات شایان صورت پذیرفته در بخش های روبنایی و زیربنایی در طول ۳۸ سال گذشته، هنوز کام روستائیان از زندگی در روستا شیرین نیست،  افزود: البته باید بررسی نماییم که چرا علی رغم ارتقای این امکانات،‌ همچنان در زمینه ی ایجاد اشتغال و درآمد اقتصادی پایدار در روستا ضعف داریم؟

فرماندار ماسال فقدان درآمد اقتصادی پایدار در سطح روستا را اصلی ترین دلیل عدم ماندگاری روستاییان در روستا دانست و  تصریح کرد: دهیاران به عنوان مدیران روستا باید با استفاده از ظرفیت های متنوع در بخش های مختلف کشاورزی، دامداری، گردشگری و تشویق افراد به کارآفرینی در این بخش ها، موجبات رونق اقتصادی در روستاها را فراهم نمایند.

محمود قاسم نژاد اقتصاد فعال و اشتغال را حلقه ی مفقوده ی توسعه  روستایی عنوان داشت و  تاکید کرد: با توجه به  ظرفیت های مختلف پرورش دام و طیور ، باغداری و کشاورزی،  پرورش گل و گیاه و دیگر پتانسیل های موجود در روستا  می توان علاوه بر ایجاد جهش اقتصادی ، زمینه ی افزایش مشارکت اجتماعی روستائیان را نیز فراهم نماییم.

وی با بیان اینکه متاسفانه بسیاری از روستاها در سطح کشور متروک شده اند، گفت: توزیع ناعادلانه امکانات در روستا یکی دیگر از دلایل عدم ماندگاری روستائیان در روستا است و این در حالی است که هم زمان شاهد ظهور پدیده بازگشت به روستا به دلیل مشکلات حوزه  شهر نشینی هستیم .

فرماندار ماسال توجه به مدیریت پسماند زباله در روستا و رعایت مسائل فنی در ساخت و ساز ها را از دیگر نکات حائز اهمیت در مدیریت روستا دانست و افزود: توجه به سلسله مراتب در پی گیری ها ، ایجاد تعامل با ادارات و رعایت عدالت در نگرش و رفتار از دیگر الزامات مدیریت موفق روستا می باشد.

سخنرانی نمایندگان شوراهای اسلامی روستا و دهیاران و کارآفرین نمونه روستایی و تقدیر از دهیاران و کارآفرینان نمونه روستاهای شهرستان ماسال از دیگر برنامه های همایش روز روستا و عشایر شهرستان ماسال بود که با حضور فرماندار، معاون فرماندار، بخشداران و رؤسای ادارات شهرستان ماسال برگزار شد.


2 ديدگاه

  1. آصف جبارزاده گفت:

    باسلام و عرض ادب خدمت فرماندار محترم. یکی از دلایل شیرین نبودن کام روستاییان اینست که اسما روستایی هستند ولی رسما هزینه های زندگی شهری را میپردازند حال با چه امیدی به اقامت در روستا ادامه دهند؟؟؟ درضمن قبلا شنیده بودیم که شهروند درجه یک و دو ولی روستایی در مقایسه با شهری شاید انسان درجه دو بحساب آید و مسیولین خیلی ها بلانسبت -در مواجهه با روستاییان این موضوع را لحاظ میکنند!!!

  2. روستای گفت:

    باسلام خدمت همه همشهریان
    دیروز از دهیارهای وشمه سرا و میرمحله چرا به عنوان دهیار نمونه تجلیل نشد !!و در عوض بازم تکراری از دهیار روستای ای که ۱۵ خانوار بیشتر ندارد و امسال بعنوان دهیار استانی معرفی شده بود بازم دهیار نمونه از طرف بخشدار مرکزی انتخاب کردند!!!

تست
تست