جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ , 16 November 2018
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۹۶
ساعت انتشار : ۱۲:۰۰ ب.ظ
چاپ مطلب

وزیر خارجه عراق: با داعشی‌های ۱۴۰ کشور جنگیدیم

وزیر خارجه عراق گفت؛ اتباع 140 کشور، از جمله آمریکا و انگلیس، برای داعش در عراق جنگیدند.

به گزارش ماسال نیوز؛ به نقل از خبرگزاری صدا و سیما: ابراهیم جعفری در نشست اندیشکده شورای دیپلماتیک جهانی (Global Diplomatic Forum)، با موضوع نخستین نشست دیپلماتیک لندن (London Diplomatic Summit) در دانشگاه ریجنتز (Regent apostrophe s University) این شهر گفت: تروریسم، پدیده ای جهانی است که دین و ملیت ندارد و به همین علت، همراه با جانفشانی مردم، ارتش، پیشمرگه های کرد، پلیس و نیروهای ضد تروریسم عراق، بسیاری از نهادها، کشورهای دوست عراق و همسایگان به عراقی ها کمک کردند تا داعش نابود شود.

وزیر خارجه عراق گفت: تروریست هایی از کشورهای آمریکا، انگلیس، شرق آسیا، حاشیه خلیج فارس و دیگر کشورها به عراق وارد شده بودند و برای داعش که سه استان بزرگ و حدود یک چهارم خاک عراق را در دست داشت، می جنگیدند.

به گفته وزیر خارجه عراق نبرد با داعش جنگ جهانی محسوب می شد زیرا گویی برای نخستین بار، همه جهانیان تلاش می کردند تا یک سازمان تروریستی را نابود کنند که می تواند الگویی برای رفع دیگر مشکلات کره زمین منظور شود.

به گفته وزیر خارجه عراق، اروپایی ها پس از پایان جنگ جهانی دوم، سازمان هایی همچون ناتو و بازار مشترک را راه انداختند و با این که اختلافات اساسی با یکدیگر داشتند، با تمرکز بر مشترکاتی همچون نیاز به امنیت و بهبود اقتصادی، توانستند صلح را به این قاره بازگردانند و کشورهای خاورمیانه نیز باید به فکر ائتلاف ها و اقدامات مشترک باشند و با راه اندازی نهادهای منطقه ای، به تقویت صلح در خاورمیانه کمک کنند.

جعفری در پاسخ به پرسشی درباره حشد الشعبی گفت: در همه کشورها، از جمله انگلیس، در زمان حمله نیروهای خارجی و اشغال بخش هایی از کشور، نیروهای مردمی به مقاومت برخاسته و از کشورشان دفاع کرده اند.

وی افزود: حشد الشعبی، در مبارزه با داعش کارا بود و با تصویب مجلس، نقش و ماموریت آن به عنوان بخشی از ارتش ملی عراق، مورد پذیرش جامعه عراق است.

وزیر خارجه عراق تاکید کرد به هیچ فرد یا دولت خارجی اجازه داده نخواهد شد تا درباره حشد الشعبی سخن بگوید.

ابراهیم جعفری افزود: رسانه های غربی، همان گونه که درباره حملات تروریستی داعش، تلاش می کردند آن را جنگ سنی با شیعه نمایش دهند، درباره فرقه گرایی در عراق و نقش حشدالشعبی نیز گزارش های درست منتشر نمی کنند.

به گفته دکتر جعفری، داعش دشمن سنی و شیعه بود و همه قومیت ها در عراق، قربانی داعش بودند و نیروی حشدالشعبی نیز فراتر از یک مذهب است و برای حاکمیت ملی در عراق می جنگد.


تست
تست