سه شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷ , 23 October 2018
تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۹۶
ساعت انتشار : ۱:۰۸ ق.ظ
چاپ مطلب
در نشست مشترک هیات امنای مسجد با شهردار و شورای شهر شاندرمن مطرح شد؛

امام جماعت مسجد جامع شاندرمن: حذف احسان از مجالس ترحیم مسجد موجب رضایت مردم شده است / رئیس شورای شهر: به دنبال زمینی برای قبرستان هستیم

نشست مشترک امام جماعت و هیات امنای مسجد جامع شاندرمن با شهردار و اعضای شورای این شهر ظهر سه‌شنبه در محل شهرداری شاندرمن برگزار شد.

به گزارش ماسال نیوز؛ نشست مشترک امام جماعت و هیات امنای مسجد جامع شاندرمن با شهردار و اعضای شورای این شهر ظهر سه‌شنبه در محل شهرداری شاندرمن برگزار شد.

حجت‌الاسلام عبدالحسین فنایی امام جماعت مسجد جامع شاندرمن در این نشست با اشاره به مصوبه اعضای هیات امنای این مسجد در خصوص لغو برگزاری شام و احسان در مجالس ترحیم مسجد گفت: مجلس ختم یک جلسه مذهبی است و باید راجع به آن کارشناسان مذهبی نظر بدهند. ما هر چه دین و سنت و روایات گشتیم چیزی دراین‌باره که باید در مجالس فاتحه احسان داد و پذیرایی کرد ندیدیم. حتی فرموده‌اند که این از سنت ای جاهلیت قبل از پیامبر بود که هرکس از دنیا می‌رفت مردم در خانه‌اش غذا می‌خوردند.

امام جماعت مسجد جامع شاندرمن حذف احسان از مراسمات ترحیم در این مسجد را  اقدامی لازم و شایسته ارزیابی کرد و ادامه داد: سنت امام صادق (ع) این بود که تا کسی از دنیا می‌رفت چند لحظه می‌رفتند برای تسلی دادن بازماندگان و زود بیرون می‌آمدند،  نه غذایی و نه چیز دیگری.

وی حذف احسان از مراسمات ترحیم را امری ضروری و مطابق با عقل و سنت اهل‌بیت علیهم‌السلام دانست و تصریح کرد:در همین منطقه چقدر مورد داشتیم که فردی پول نزول کرده تا بتواند در مجلس ترحیم درگذشته‌اش احسان بدهد. یا چقدر موارد داریم که می‌گویند فردی قرض گرفته تا بتواند احسان بدهد بعد نیامده برای تسویه ولی غذا را داده‌اند مردم بخورند‌. این‌ها اشکال دارد. طرف بچه صغیر دارد و تا اموالش تقسیم‌نشده کسی حق دست زدن ندارد آن‌وقت برای او مجلس می‌گیرند و احسان می‌دهند. این رفتارها با دین مطابقت ندارد.

حجت‌الاسلام فنایی خاطرنشان کرد: از مراجع هم در این خصوص استفتا کرده‌ام که پاسخ فرمودند این کارها از مصادیق بارز اسراف است.

امام جماعت مسجد جامع شاندرمن با اشاره به فرهنگ‌سازی در این خصوص پیش از اجرای طرح اظهار داشت: این‌طور نبوده که طرح را به‌صورت ضربتی اجرا کنیم. من تقریباً ۱ سال است که در شاندرمن هستم و از همان ابتدا در سخنرانی‌های مختلف بر روی این موضوع صحبت کرده‌ام. بسیاری از مردم در واکنش به این سخنان گفتند شما اگر بتوانید همین یک کار را در شاندرمن رواج دهید کار بزرگی کرده‌اید. در ماه محرم هم اعلام کردیم که می‌خواهیم این طرح را اجرایی کنیم و اگر کسی موافق یا مخالف است بگوید. بارها مردم به خود بنده گفته‌اند که خدا به شما خیر بدهد و اجرای این طرح کار پسندیده‌ای بود.

حجت‌الاسلام فنایی با اشاره به‌ضرورت تعامل مجموعه‌هایی همچون شهرداری و مسجد در پیشبرد برنامه‌های فرهنگی گفت: ما تمایل زیادی به حضور اعضای شورای شهر و شهردار در جلسات مسجد علی‌الخصوص جلسات شورای فرهنگی مسجد داریم.  در جلسات شورای فرهنگی ما در برای همه‌کسانی که ایده فرهنگی‌ای دارند و فکر می‌کنند از دستشان کاری برمی‌آید باز است. این جلسات غروب روزهای شنبه بعد از نماز مغرب در مسجد برگزار می‌شود.

وی با اشاره به تکمیل ظرفیت قبرستان شاندرمن اظهار داشت: تهیه زمینی برای قبرستان از واجبات شهر است و شما به‌عنوان کارشناسان مسائل شهری می‌توانید این مشکل را چاره‌اندیشی کنید.

امام جماعت مسجد جامع شاندرمن با اشاره به عدم وجود منع درآمدی پایدار برای مسجد و فعالیت‌های فرهنگی‌اش گفت: اگر با همکاری شهرداری و شورای شهر بتوان واحدهای تجاری در اطراف مسجد و قبرستان ایجاد کرد، می‌شود منبع درآمد پایداری برای پیشبرد فعالیت‌های فرهنگی فراهم کرد.

حجت‌الاسلام فنایی ادامه داد: ما برنامه‌ای داشتیم که یک روز در هفته را بگذاریم برای نماز جماعت مشترک با مسئولین شهر. بخشدار، شهردار، شورا و همه مسئولین در این روز در نماز جماعت مسجد حضور داشته باشند و مردم هم بدانند که مثلاً روزهای چهارشنبه مسئولین همه در مسجد حضور دارند. ما این طرح را درجاهای دیگر هم پیاده کردیم و برکات خوبی داشت.

 

فخرالدین شیرین عضو شورای اسلامی شهر و هیات امنای مسجد جامع شاندرمن نیز در این نشست با اشاره به لزوم تعامل بیشتر میان مسجد و مجموعه مدیریت شهر در شاندرمن گفت: همکاری شهرداری و شورای شهر و مسجد می‌تواند برگزاری مجالس گرامیداشت شهادت و ولادت اهل‌بیت علیهم‌السلام  تأثیرات خوبی برجای بگذارد.

قهرمان شعبانپور رئیس شورای شهر شاندرمن نیز در این نشست با تائید وضعیت نامناسب قبرستان این شهر گفت: به دنبال زمینی هستیم تا این مشکل مرتفع شود.

وی افزود: می‌توانیم با همکاری همه ادارات و نهادهای مسئول دورتادور قبرستان را واحدهای تجار احداث کنیم تا درآمد پایداری برای مسجد فراهم شود.

شعبانپور ضمن ابراز تمایل نسبت به حضور در جلسات مسجد جامع شاندرمن اظهار داشت: در حد توانمان ر خدمت عزیزان مسجد هستیم.

 

دکتر حسین قویدل رئیس هیات امنای مسجد جامع شاندرمن نیز در این نشست با تأکید بر اینکه حذف احسان از مجالس ترحم مسجد بر پایه دستورات دینی بوده است، عنوان کرد: دوست داریم اعضای شورای شهر و شهرداری در مسجد حضور فعال‌تری داشته باشند این حضور عامل دلگرمی خواهد بود.

 

حجت‌الله بابا پور عضو شورای اسلامی شهر شاندرمن نیز در این نشست گفت: اطلاع‌رسانی در خصوص برنامه‌های فرهنگی مسجد می‌تواند به پیشبرد اهداف فرهنگی کمک کند.

مرتضی شهبازی شهردار شاندرمن نیز در این نشست گفت: درباره ساخت واحدهای تجاری برای مسجد، ما در خدمت هیات امنا خواهیم بود.

 


تست
تست