چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ , 16 January 2019
تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۹۶
ساعت انتشار : ۷:۰۰ ب.ظ
چاپ مطلب

کنش ولی فقیه از مطالبه‌گری تا فتوای تاریخی برای رفع مشکلات مردم/ رهبرانقلاب: هرکس از دستش کاری بر می آید حرام است که سکوت کند و کاری انجام ندهد

هر منصفی که امروز به وقایع امروز ایران نگاه میکند به خوبی میتواند به این مهم پی ببرد که ناآرامی‌ها و ساختارشکنی‌های اخیر با آنچه که از آن به عنوان مطالبه معیشتی مردم یاد میشود جداست. مردمی که پول‌هایشان در اختیارموسسات مالی غیرمجاز است بیش از یکسال است راهپیمایی اعتراضی می‌کنند و در مقابل نهادها و سازمان های دولتی تجمع اعتراضی برگزار میکردند و همه حرفشان رسیدن به پول‌هایشان بود اما نه خبری ازاغتشاش بود و نه تعرض به اموال عمومی.

به گزارش ماسال نیوز؛ به نقل از رجانیوز: این روزها ودر پی پایان یافتن نا آرامی‌های اخیر این سوال مطرح است که مطالبات معیشتی و اقتصادی به چه سرانجامی ختم می‌شود و آیا باز هم این مطالبات به بهانه‌های دیگر به حاشیه میرود. آنچه که بسیار روشن است جناح سیاسی حاکم تمام توان خود را بر این گماشته است که رفع حصر و حضور بانوان در ورزشگاه‌ها را مطالبه اصلی مردمی همچنان جابزند و به تبع آن تمامی مواضع خود رانیز از راس تا بدنه این حول این موضوعات تنظیم کنند. اما با نگاهی کلان‌تر و با نیم نگاهی به رخدادهای اخیر به خوبی میتوان فهم کرد مطالبه اصلی مردم معیشتی و اقتصادی است که درستی این گزاره امروز دیگر نیازی به اثبات ندارد.
هر منصفی که امروز به وقایع امروز ایران نگاه میکند به خوبی میتواند به این مهم پی ببرد که ناآرامی‌ها و ساختارشکنی‌های اخیر با آنچه که از آن به عنوان مطالبه معیشتی مردم یاد میشود جداست. مردمی که پول‌هایشان در اختیارموسسات مالی غیرمجاز است بیش از یکسال است راهپیمایی اعتراضی می‌کنند و در مقابل نهادها و سازمان های دولتی تجمع اعتراضی برگزار میکردند و همه حرفشان رسیدن به پول‌هایشان بود اما نه خبری ازاغتشاش بود و نه تعرض به اموال عمومی. این که در شهری مثل تهران به ایستگاه‌های اتوبوس شهری «بی آرتی» (که واضح است چه قشری از مردم از آن استفاده میکند)، حمله می‌شود و یا نشانه‌های نا آرامی‌های اخیر اعم از (آتش زدن پرچم کشور و آتش‌زدن امام‌زادگان و تعرض به اموال عمومی خود مردم ) نیز مورد بررسی قرار بگیرد، نادرست بودن این منطق به درستی آشکار میشود.
رهبرانقلاب اخیرا در دیداری که با خانواده معظم شهدا داشتند گفتند:
در قضایای چند روز اخیر، دشمنان ایران با ابزارهای گوناگونِ در اختیارشان از جمله پول، سلاح، سیاست و دستگاه امنیتی هم‌پیمان شدند تا برای نظام اسلامی مشکل ایجاد کنند.
اگرچه برخی معاندان و حتی داخلی‌ها به دروغ سعی کردند نشان دهند مخاطب این جملات رهبر انقلاب مطالبات مردم از وضعیت معشیت خود است اما سبقه و مواجهه عالی‌ترین مقام عالی کشور با مساله امروز مردم خود گویاست. خواست جدی ولی فقیه عادل در رفع مشکلات معیشت مردم به پیش از روی کار آمدن این دولت بر میگردد و این را میتوان در سیاست‌گذاری‌های ابلاغی ایشان و حتی انتخاب سال های متوالی با محوریت اقتصادی به اثبات رساند. از طرفی بارها خود ایشان به همین مسئولین روی کار آمده توسط رای مردم تذکر دادند که که مردم گله دارند. 
 نارضایتی از مسئولین را رهبرانقلاب در سال ۹۵ و در دیدار با مردم آذربایجان شرقی به‌صراحت بیان نمودند و فرمودند:
  «به مسئولین عرض می‌کنم که این حضور مردمی در بیست‌ودو بهمن را به‌حساب گلایه نداشتن آن‌ها از فعّالیّتهای ما مسئولین به‌حساب نیاورید. مردم گله‌مندند؛ از بسیاری از چیزهایی که در کشور می‌گذرد، مردم گله‌مندند. مردم با تبعیض میانه‌ای ندارند؛ هر جا تبعیض ببینند، احساس ناراحتی و رنج می‌کنند. هر جا کم‌کاری ببینند همین‌جور، هر جا بی‌اعتنائی به مشکلات ببینند همین‌جور، هر جا پیش نرفتن کارها را ببینند همین‌جور؛ مردم گله‌مندند. بیست‌ودوّم بهمن حساب خودش را دارد؛ ایستادگی مردم در مقابل دشمنِ کمین‌کرده‌ی برای بلعیدن ایران یک حرف است که این در بیست‌ودوّم بهمن ظاهر شد، امّا توقّعات آن‌ها از ما مسئولین یک حرف دیگر است»
رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان نظام نیز مستقیما به آقای روحانی فرمودند:
« آقای رئیس‌جمهور هم در صحبتشان مفصّل پرداختند به مسئله‌ی اقتصاد و کارهایی که باید انجام بگیرد. البتّه ایشان مواردی را ذکر کردند که «باید این کار بشود، باید این کار [دیگر] بشود». مخاطب این بایدها کیست؟ خود ایشان؛ یعنی [مخاطب] این بایدها غیر از خود آقای دکتر روحانی و تیم کاری‌شان در دولت دوازدهم، هیچ‌کس دیگر [نیست]»
پی‌گیری و مطالبه‌گری رهبر انقلاب از مسئولین محدود به قوه مجریه نیست و نبوده است. روایت یکی از فقهای شورای نگهبان نیز موید مطالبه جدی رهبر انقلاب از آحاد مسئولین و نخبگان است.
حرام است سکوت کند!
آیت الله شب زنده دار عضو ‌فقهای شورای نگهبان اخیرا در درس خارج خود که در دارالتلاوه حرم مطهر حضرت معصومه (س) برگزار شد، به دیدار اخیر خود با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: شب پنجشنبه در جلسه ای که خدمت رهبر معظم انقلاب بودیم، ایشان بسیار با آرامش قلب در قبال برخی از دوستان که در جریانات اخیر دغدغه خاطر داشتند و ناراحت بودند، مواجه شدند.
وی افزود: رهبر انقلاب با قلبی مطمئن فرمودند :
«هیچ مسأله ای نیست و از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون از این فراز و نشیب ها فراوان داشته ایم، امروز جنگ اسلام و کفر است که کفر می خواهد مسلط شود و جلوی پیشروی اسلام و جلوی ارزش ها و آرمان های الهی را بگیرد، دشمنان ناراحت هستند و این کارها را انجام می دهند و افرادی هم در داخل دارند اما هیچگونه دغدغه خاطری نباید داشته باشیم.»
آیت الله شب زنده دار با اشاره به تأکید رهبری مبنی بر این که «اگر به وظیفه الهی خود عمل کنیم خداوند یاری خواهد کرد»، اظهار داشت: همانگونه که توکل به خداوند متعال و ایمان به نصرت الهی در قلب امام راحل وجود داشت در قلب رهبر معظم انقلاب هم وجود دارد.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ابراز داشت: رهبر معظم انقلاب فرمودند: «هرکس از دستش کاری برای نصرت اسلام و نظام بر می آید حرام است که سکوت کند و کاری انجام ندهد، متأسفانه دیده می شود که برخی آنگونه که دستشان می آید در برابر مشکلات ایستادگی نمی کنند.»

تست
تست