پنج شنبه ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ , 27 January 2022
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۹۶
ساعت انتشار : ۳:۰۰ ب.ظ
چاپ مطلب

روزنامه شرق منتشر کرد؛ وقتی هاشمی مقابل دوربین خاطره تخیلی تعریف میکند!/سازنده مستند انتخاباتی هاشمی: خاطره شهید بهشتی، زائیده‌ی ذهن من بود+فیلم

یکی از خاطرات معروف هاشمی رفسنجانی در بخشی از مستند انتخاباتی‌اش است: «روزی در جمع یاران به بهشتی گفتم، این تهمت‌های تلخ آزارت نمی‌دهد؟ نگاهم کرد و گفت: این آسیاب به نوبت است، نوبت تو هم خواهد رسید ...»

به گزارش ماسال نیوز؛ یکی از مواردی که هاشمی رفسنجانی را بعضا در مقابل تیغ تیز انتقادات اهالی رسانه و حتی صاحب‌نظران عرصه‌ی انقلاب و مسئولین پیشکسوت در کشور قرار می‌داد، خاطراتی بود که از امام(ره) و یا از گذشتگانی که دیگر در جمع مردم نبودند مطرح می‌کرد.صرف نظر از صحیح یا غلط بودن این امر اما فضای متفاوتی که بعد از انتشار این قبیل خاطرات در جامعه به وجود می‌آمد یکی از محل‌های بحث و چالش بود.

یکی از خاطرات معروف مرحوم هاشمی رفسنجانی، جمله‌ای بود که در مستند انتخاباتی‌اش در سال ۱۳۸۴ از شهید بهشتی نقل کرد. مرحوم رفسنجانی در بخشی از این مستند گفت: «روزی در جمع یاران به بهشتی گفتم، این تهمت‌های تلخ آزارت نمی‌دهد؟ نگاهم کرد و گفت: این آسیاب به نوبت است، نوبت تو هم خواهد رسید …»

منوچهر محمدی، تهیه کننده معروف سینما و سازنده مستند انتخاباتی هاشمی رفسنجانی در سال ۸۴ ، در گفتگویی با روزنامه شرق روایت جالبی از روزهای پیش از انتخابات دغدغه‌ی خانواده هاشمی برای ساخت این مستند می‌گوید. محمدی در بخشی از این روایت، عنوان میکند که قابل تامل ترین بخش روایت، نگارش نریشنی بود که با صدای خود مرحوم هاشمی تدوین و منتشر شده است.

این تهیه کننده سینما می‌گوید: زمانی که شروع به مونتاژ فیلم کردیم، فقط یک‌سری صحنه‌های بی‌ربط به هم داشتیم، معتقد بودم چیزی که می‌تواند به این فیلم شکل دهد، نریشن و گفتاری است که بار معنایی به فیلم خواهد داد.

وی در ادامه با اشاره به مشورت در این باره با مهدی هاشمی عنوان می‌کند که به این جمع‌بندی رسیدیم که محمد قوچانی متن را بنویسد اما پس از آماده شدن متن، مورد تائید قرار نگرفت.

به گفته محمدی، برای نگارش متن نریشن به سراغ فیروزان، داماد امام موسی صدر و همچنین قاسم‌زاده، داماد مرحوم آیت‌الله اردبیلی نیز رفتند اما در نهایت، خود منوچهر محمدی آن را نوشت و نهایی کرد.

محمدی در این خصوص می گوید: «به پیشنهاد کمال تبریزی قرار شد گفتار متن را خودم بنویسم. به دلیل سال‌ها حضور در صداوسیما با این مقوله بیگانه نبودم و گفتار متن زیاد نوشته‌ام، از نریشن فیلم مستند گرفته تا تحلیل و گزارش و خبر و به قول معروف همه جور کار کردم. اما این موضوع احساس مسئولیت زیادی داشت. در همان دوران یک روز صبح به دفتر آمدم و با علم به اینکه گزینه دیگری برای نگارش متن نیست، قلم را روی کاغذ گذاشتم و پاراگراف به پاراگراف نوشتم. سه یا چهار پاراگراف نوشتم که کمال تبریزی هم آمد و خواست کارش را در مونتاژ شروع کند. پیشنهاد دادم متنی که نوشته شده را با تصویر تطبیق دهد و اگر نتیجه مثبت بود ادامه بدهم. رفت و بعد از مدتی آمد، بسیار خوشحال بود و بالاخره متن همانی شد که مدنظرمان بود.»

در بخش قابل تاملی از گفتگوی روزنامه شرق با منوچهر محمدی، خبرنگار از وی سوال می‌کند که «در بخش‌هایی از فیلم خاطره‌هایی از زبان آقای هاشمی گفته می‌شود، خاطره‌ای که از شهید بهشتی نقل می‌کنند هم بخشی از ساختار فیلم بود؟»

پاسخ محمدی اما در این باره جالب و قابل تامل است: «خاطره شهید بهشتی زاییده ذهن من است. فکر کردم فضای اتهامی که آقای هاشمی با آن درگیر بودند را چطور بیان کنم و این بخش به خاطرم رسید.»

انتشار این خاطره‌ی جالب از سازنده‌ی مستند انتخاباتی سال ۸۴ مرحوم هاشمی رفسنجانی در حالی است که روزنامه شرق، یکی از روزنامه‌های همسو با جریان خانواده هاشمی رفسنجانی است.

در ادامه، قسمتی از فیلم انتخاباتی مرحوم رفسنجانی که وی خاطره‌ی مذکور از شهید بهشتی را نقل می‌کند، مشاهده می‌کنید:

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران


تست
تست