سه شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷ , 23 October 2018
تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۹۶
ساعت انتشار : ۸:۵۹ ق.ظ
چاپ مطلب
عضو جنبش عدالتخواه دانشگاه گیلان مطرح کرد:

تغییر پیمانکاران سد شفارود نشان از عدم هماهنگی مسئولان دارد / قول‌های سخنگوی دولت درباره چوکا عملی نشد

عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی دانشگاه گیلان اظهار داشت: از مسئولین ذیربط به جد درخواست پیگیری و اقدامی عاجلانه در راستای پرداخت مطالبات کارگران سد شفارود را دارم.

به گزارش ماسال نیوز؛ محمد غریبی عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی دانشگاه گیلان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو، در خصوص اعتصاب کارگران  سد شفارود گفت: امروز یکی از دغدغه های کشور ایجاد اشتغال است و ایجاد اشتغال قطعا بدنبال ایجاد پروژه های عمرانی بوجود می آید.

عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی دانشگاه گیلان تصریح کرد: شهرستان رضوانشهر در غرب استان گیلان دارای یکی از بهترین کارخانه های چوب و کاغذ(چوکا) در خاورمیانه را داراست و همچنین یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی یعنی سد مخزنی شفارود در این شهرستان استارت زده شده است.

محمد غریبی بیان کرد: پروژه سدسازی بر روی رودخانه شفارود در ۵/۲ کیلومتری شهرستان رضوانشهر و ۶۵ کیلومتری شهرستان رشت قدمت بسیار زیادی دارد به طوری که فاز اول مطالعاتی این سد قبل از انقلاب در سال ۱۳۵۳ و فاز ۲ آن در سال ۶۰ و فاز سوم آن نیز در سال ۶۹ انجام شده است.

وی افزود: تامین اعتبار مالی این پروژه سد سازی به صورت فایناس خارجی صورت می گیرد، که به همین دلیل است که تامین اعتبار آن با مشکل مواجه شده است.

عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی دانشگاه گیلان خاطر نشان کرد: فاز عملیاتی این سد شامل ۳ مرحله می باشد که فاز اول آن، اجرای سامانه تونل انحراف آب از سال ۷۵ و ۸۳، اجرای سامانه انتقال آب از سال ۸۳ تا شهریور ۹۲ و فاز سوم عملیاتی آن اجرای سد و سازه های جانبی آن می باشد که تا هم اکنون در حال انجام است و تاکنون ۳۶% پیشرفت فیزیکی داشته است.

اعتصاب کارگان سد شفا رود به دلیل عدم پرداخت حقوق 6 ماه و بیمه معوقه است

محمد حسین غریبی اظهار داشت: چنانکه می بینید اجرای فاز های عملیاتی این سد بسیار کند پیش می رود و در این میان درگیری ها و اختلافات بسیاری بین سازمان منابع طبیعی و وزارت نیرو پیش آمد و همچنین پیمانکاران بسیاری در این میان تغییر کرده است که نشان از عدم توجه و هماهنگی مسئولان می باشد.

وی در ادامه افزود:  متاسفانه در این میان تامین حقوق و دستمزد کارگران و کارکنان آن همیشه با تاخیر مواجه شده است بطوری که تاکنون کارگران این پروژه ۲ یا ۳ بار اعتصاب علنی انجام داده اند که بسی جای شرمساری است.

اعتصاب کارگران سد شفارود به دلیل عدم پرداخت 6 ماهه حقوق و بیمه/ تغییر پیمانکاران نشان از عدم هماهنگی مسئولان دارد

عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی دانشگاه گیلان تأکید کرد: آخرین اعتصاب کارگران سد شفارود از ۱۶ دی ماه آغاز شده و تا به حالا ادامه دارد و دلیل این تحصن عدم پرداخت حقوق و ۶ ماه بیمه معوق می باشد.

محمد حسین غریبی گفت: این بحث از جایی جالب تر می شود که استاندار استان گیلان سالاری با سفر به شهرستان رضوانشهر در مصاحبه ای مورخ ۶ مهر ۹۶ اعلام کردند که با توجه به مرتفع شدن تحریم ها، اجرای عملیاتی ساخت سد شفارود با جدیت و سرعت بیشتری پیگیری می شود!

وی افزود: با این اتفاقات پیش آمده می توان گفت متاسفانه مسئولان استانی و کشوری به هیچ وجه به فکر مردم مستضعف و قشر کارگر شهرستان ها نیستند، برای مثال اگر بخواهم نمونه دیگری از رنج های مردم کارگر این خطه بگویم ماجرای کارخانه چوکا است که به رغم دادن قول های متعدد از جمله سخنگوی دولت در سال ۹۲ در مسجد شرفی پره سر شهرستان رضوانشهر  و بعد از آن برای بازیابی و افزایش بهره وری و همچنین افزایش خط تولید این کارخانه بزرگ متاسفانه اقدامی در این رابطه انجام نشد که هیچ،  بلکه هر روز از تعداد کارگران این کارخانه کاسته می شود.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: موضوع جایی غم انگیز تر می شود که بدانیم این شرکت به طوری ناتوان شده که توانایی پرداخت حقوق همین ۳۰۰ کارگر و پرسنل خود را ندارد و گاه و بیگاه پرسنل آن دست به اعتصاب می زنند در صورتی که همین کارخانه در سال های دورتر بیش از ۱۰۰۰ نفر را به طور مستقیم به اشتغال واداشته بود.

عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی دانشگاه گیلان اظهار داشت: از مسئولین ذیربط به جد درخواست پیگیری و اقدامی عاجلانه در راستای پرداخت مطالبات کارگران سد شفارود را دارم.

محمد حسین غریبی گفت:  مسئولان یادشان نرود، مسئولیت شان را مدیون مستضعفین و پابرهنگان هستند و به قول امام خمینی(ره) مردم ولی نعمت ما هستند و همچنین رهبر مقام معظم رهبری در دیدار با مردم قم نیز اشاره کردند که این نظام توسط همین مردم تشکیل شده است.

وی بیان کرد: نباید بگذاریم تا خناسان انقلاب از این دست اتفاقات سوء استفاده کنند و ماجراهایی مانند ماجراهای اخیر اتفاق بیفتد، دشمنان به طور قطع بدنبال شکاف بین مردم و نظام هستند و اگر به مطالبات مردم توجه نشود به قول امام خمینی (ره) باید فاتحه این مملکت را خواند.

عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی دانشگاه گیلان مطرح کرد: مردم ما مردم خوبی هستند و مقام معظم رهبری بخاطر بصیرت مردم در جریانات اخیر از آنان تشکر کردند و مسئولین نیز باید درس عبرتی بگیرند از این وقایع و عوض این سخنگو باشند پاسخگویی کنند، در جمهوری اسلامی ما سخنگو نمی خواهیم بلکه پاسخگو می خواهیم، سرور نمی خواهیم بلکه خادمی در منش این انقلاب است.

محمد حسین غریبی ادامه داد: بار دیگر از مسئولین به جد می خواهم عوض اینکه نظاره گر ماجرا باشند مسئله را پیگیری کنند تا گره مشکلات از این پیچیده تر نشده.

وی افزود: اخیرا فرماندار رضوانشهر گفته است: ” دو ماه از حقوق کارگران سد شفارود طی هفته آتی پرداخت و این سد سال ۹۹ آبگیری می‌شود، و همچنین گفته است که: دو ماه از حقوق معوق چهار ماه و نیم کارگران نهایتاً تا دوشنبه هفته آینده پرداخت خواهد شد.” که امیدواریم این اقدامات به موقع و طبق وعده داده شده انجام شود.


تست
تست