سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ , 18 December 2018
تاریخ انتشار : ۰۱ بهمن ۹۶
ساعت انتشار : ۸:۵۶ ق.ظ
چاپ مطلب
در گفتگوی کارگران با ماسال نیوز؛

سخنان مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان درباره پرداخت حقوق کارگران سد شفارود تکذیب شد / کارگران سد: فقط حقوق ۴۵ روز از معوقات خودمان را گرفتیم

مدیرعامل آب منطقه‌ای مدعی شده بود حقوق 2 ماه کارگران سد شفارود را واریز کرده‌اند اما کارگران سد این ادعا را تکذیب کردند.

به گزارش ماسال نیوز؛ در هفته‌های اخیر شاهد تجمعات اعتراضی کارگران سد شفارود رضوانشهر به واسطه عدم دریافت ۷ ماه متوالی از حقوقشان بودیم.

تجمعی که در آن کارگران با رعایت مثال‌زدنی همه هنجارهای جامعه امروز، تنها در راستای احقاق حقوق خود شعارهای اعتراضی سر دادند و از بی‌توجهی مسئولین به وضعیت معیشتی و شرایط سخت‌ کاری‌شان گلایه کردند.

کاظم لطفی مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان که پروژه سد دقیقاً تحت نظر مجموعه وی و توسط پیمانکار این شرکت در حال اجراست ۲۵ دی‌ماه یعنی ۹ روز پس از آغاز تجمعات کارگری این پروژه در جمع آنان حضور پیدا کرد و با معترضان به گفتگو نشست.

لطفی در جمع کارگران معترض در اظهارنظری جالب ‌توجه با بیان اینکه لزومی ندارد صدایتان را با تجمع و صرف وقت در این سرما به ما برسانید (!)، گفت: همین امروز به کارگاه پول تزریق خواهیم کرد.

وی در گفتگو با خبرنگار ماسال نیوز در محل تجمع از تسویه‌حساب کامل با کارگران تا پایان اسفندماه خبر داد.

با رفتن لطفی از جمع کارگرانی که ۷ ماه حقوق نگرفته بودند، خبری از تحقق وعده وی درباره پرداخت پول در آن روز نشد و تجمع کارگران در روز بعد ادامه پیدا کرد.

ظهر روز بعد اما تنها حقوق ۱۵ روز از ۷ ماه حقوق معوقه‌ی کارگران پرداخت شد! همین خلف وعده نیز باعث تداوم تحصن کارگران در روز بعدی (۲۷ دی‌ماه) و این تداوم تحصن منتهی به پرداخت حقوق یک ماه دیگر از معوقات کارگران شرکت ژیان در ظهر این روز شد.

کار به همین جا ختم نشد و مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان در گفتگویی بیست و هشتم دی‌ماه با سایت تدبیر شرق مدعی شد حقوق دو ماه کارگران سد شفارود پرداخت شده است!

لطفی در این خصوص گفت: در تاریخ بیست‌وپنج دی‌ماه! دوماه از حقوق معوق کارگران سد شفارود پرداخت شد و قطعاً در ماهه‌ای آینده مابقی آن‌ها نیز پرداخت خواهد شد!

 

کارگران شرکت ژیان: پرداخت دو ماه از حقوق معوقه کذب است

یکی از کارگران این شرکت درباره ادعای مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان به خبرنگار ماسال نیوز گفت: تا به امروز، یعنی پایان دی‌ماه تنها حقوق یک و نیم ماه کارگران شرکت پرداخت شده است و اساساً مشخص نیست ادعای آقای لطفی درباره پرداخت حقوق دو ماهه از کجا آمده است.

وی افزود: بسیاری از کارگران این پروژه به روزگاری دچار شده‌اند که حتی نان را به صورت نسیه تهیه می‌کنند در نتیجه با حقوق یک ونیم ماه، ما تنها می‌توانیم بخشی کوچک از بدهکاری‌های بزرگمان را تسویه کنیم.

همچنین یکی از کارگران فعال در سد شفارود به خبرنگار ماسال نیوز گفت: اکنون کارگران شرکت ژیان تا پایان ماه شهریور تسویه شده‌اند و ۴ ماه طلب دارند اما برخی دیگر از کارگران هنوز تا پایان مردادماه طلب خود را گرفته‌اند و ۵ ماه حقوق معوق دارند.

 

***

کارگاه سد شفارود تا یک‌شنبه تعطیل است

عدم رضایت کارگران از پرداخت ۴۵ روز از حقوق معوقشان باعث تداوم تعطیلی کارگاه سد شفارود شد. یک منبع کارگری در همین خصوص به خبرنگار ماسال نیوز گفت: مسئولان، کارگاه سد را تا روز یکشنبه تعطیل کرده‌اند تا فکری به حال حقوق معوق کارگران کنند.

وی افزود: یکی از مسئولان کارگاه برای جلوگیری از ادامه تحصن کارگران از آن‌ها خواست تا روز یکشنبه به سر کار نیایند.

 

***

پروژه سد شفارود مشکل اعتباری ندارد!

نکته جالب درباره پروژه سد شفارود این است که این پروژه فاینانس خارجی است و به گفته مسئولان امر، به لحاظ اعتباری هیچ مشکلی ندارد! محمود شکری نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در همین خصوص با بیان اینکه پروژه سد شفارود مشکل اعتباری ندارد اظهار داشت: طرف چینی پروژه ۲۰۰ میلیارد تومان از اعتبار پروژه را به صورت کالایی ارسال کرده است که هم‌اکنون در گمرک انزلی وجود دارد اما به دلیل مسائل مالی این کالاها ترخیص نشده‌اند.

همچنین کاظم لطفی مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان نیز در جمع کارگران سد شفارود با بیان اینکه پروژه‌های فاینانس مشکل اعتباری ندارند گفت: تأخیر ایجاد شده در پرداخت مطالبات کارگران به دلیل دیر صادر شدن مجوزهای محیط زیستی پروژه و برخی دیگر از مشکلات بوده است!

 


تست
تست