دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ , 10 August 2020
تاریخ انتشار : ۲۷ بهمن ۹۶
ساعت انتشار : ۱:۱۷ ق.ظ
چاپ مطلب
شبهات دینی؛

آیا حکم مرتد از دین اعدام است؟ / کدام مرتد اعدام می‌شود؟

حکم اعدام مرتد از دین در قرآن نیامده بلکه در قرآن صریحاً فرموده «لا اکراه فی الدین» یعنی «درباره‌ی اصل دین، هیچ اجباری نیست».

به گزارش ماسال نیوز، اسلام ملکی معاف از کارشناسان علوم قرآنی و حدیث درباره حکم مرتدین از دین اسلام به یک سؤال شایع در مردم پاسخ داد:

پرسش:

چرا اگر فردی از دین اسلام به مسیحیت یا زردشتی تغییر دین بدهد اعدام می‌شود؟

 

پاسخ:

۱ – این حکم یعنی قتل کسی که از دین برگشته است اختصاص به اسلام ندارد و در ادیان دیگر نیز هست از جمله در دین زردشتی‌ها اگر کسی دینش را تغییر بدهد کشته می‌شود.

۲ – این حکم در قرآن نیامده است بلکه در قرآن صریحاً فرموده «لا اکراه فی الدین» یعنی «درباره‌ی اصل دین، هیچ اجباری نیست». البته اکثر علما می‌گویند این آیه فقط به «وارد شدن در دین» اختصاص دارد ولی اقلیتی نیز هستند که می‌گویند این آیه شامل خارج شدن از دین نیز می‌شود.

۳ – در برخی از روایات آمده که «مرتد» در برخی از شرایط باید به قتل برسد. با این فرض که این احادیث دستخوش تحریف نباشند، درباره «تفسیر» و «معنای آن‌ها» اختلافاتی بین علما هست زیرا باید دید مقصود از «مرتد» دقیقاً کیست؟ آیا هر کسی که دینش را تغییر بدهد مشمول این احادیث است یا این احادیث تنها درباره مرتدانی سخن می‌گوید که «به صورت علنی» مرتد می‌شوند و دست به شورش مسلحانه بر ضد مسلمانان می‌زنند؟ برخی از محققان معتقدند از نظر اسلام تنها مرتدهایی اعدام می‌شوند که علاوه بر ارتداد، دست به «شورش مسلحانه» نیز زده باشند.

۴ – حتی علمایی که می‌گویند: «کسی که از اسلام بیرون برود اعدام می‌شود» مقصودشان هر کسی نیست بلکه مقصودشان کسانی است که به صورت علنی برای تخریب وجهه اسلام تظاهر به بی‌دینی می‌کنند و ارتداد آنان در دادگاه با حضور شاهدانی اثبات می‌شود. مخصوصاً کسانی که برای تضعیف روحیه مسلمانان، نخست اعلام می‌کنند که «ما مسلمانیم» و سپس با طرح و برنامه حساب‌شده‌ای اعلام می‌کنند که «خیری در اسلام ندیدیم بنابراین از اسلام خارج می‌شویم و به مردم هم می‌گوییم که از این دین خارج شوند» یعنی ارتداد آنان یک شیوه فریب‌کارانه برای تضعیف روحیه مسلمانان و تحقیر اسلام است. اما کسی که درباره اسلام دچار سؤال و شبهه شده باشد و به خاطر نیافتن پاسخ، دینش را تغییر داده باشد به فتوای برخی از علما اعدام نمی‌شود.

۵ – این حکم در حال حاضر در کشور ما اجرا نمی‌شود زیرا این‌همه افرادی که از اسلام به دین زردشتی یا مسیحیت یا الحاد گرایش پیدا می‌کنند هیچ‌یک اعدام نمی‌شوند مگر اینکه دست به شورش مسلحانه یا جاسوسی به نفع دشمن زده باشند.


تست
تست