جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ , 14 December 2018
تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۹۶
ساعت انتشار : ۴:۱۷ ب.ظ
چاپ مطلب
در همایش سرزمین بدون زباله در قران شاندرمن مطرح شد؛

طرح جمع‌آوری زباله اولسبلنگاه در کشور بی‌نظیر است / زباله‌سوز غرب گیلان راه‌اندازی می‌شود

پویش سرزمین بدون زباله در شهرستان ماسال با برگزاری مراسمی با همین عنوان و با حضور مسئولان کشوری و محلی محیط زیست و سفیر کشور اکوادور در ایران در روستای قران شاندرمن آغاز شد. 

به گزارش ماسال نیوز، ظهر امروز پویش سرزمین بدون زباله در شهرستان ماسال با برگزاری مراسمی با همین عنوان و با حضور مسئولان کشوری و محلی محیط زیست در روستای قران شاندرمن آغاز شد.

در این مراسم، کاوه مدنی، معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست کشور دریافت دستگاه زباله سوز توسط محیط زیست استان را عیدی این سازمان به استان گیلان عنوان و اظهار کرد: اداره کل محیط زیست گیلان پویش سرزمین بدون زباله را از خود شروع کرده است و بطری پلاستیکی آب را دیگر استفاده نمی‌کند و شورای شهر رشت نیز پذیرفته است که اولین شورایی در کشور باشد که دیگر از ظروف پلاستیکی در جلسات استفاده نکند.

وی افزود:  این یک افتخار است که گیلان اولین استانی است که اعلام می‌کند دو روستای بدون زباله را در فروردین ماه به کشور معرفی خواهد کرد و اینکه می‌توانیم ۴۰ کیلومتر را بدون زباله توانسته‌ایم در ماسال ایجاد کنیم نیز یک افتخار است.

الخاندرو اورتگا آلمیدا، سفیر کشور اکوادور در جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم با بیان برخی شباهت‌های اکوادور و استان گیلان اظهار کرد: اکوادور دارای جنگل و دریاست و مشکلات آن هم مانند این استان است و این کشور نیز دارای معضل زباله‌های پلاستیکی است.

وی با بیان اینکه مشکل محیط زیست یک مسئله جهانی است و تنها مربوط به ایران نیست افزود: زباله‌هایی که در جاده‌ها ریخته می شون به رودخانه‌ها انتقال و از آنجا به دریا می‌روند و با تغذیه توسط ماهی غذای انسان را آلوده می‌کند.

قربانعلی محمدپور رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست استان گیلان با بیان اینکه ماسال بهشت گمشده ایران است اظهار داشت: در کنار همه زیبایی‌های ماسال این شهرستان دچار معضل پسماند است.

وی افزود: ما موفق شده‌ایم مجوز زباله سوز ۶۰۰ تنی را به کمک مسئولان محیط زیست کشور تقدیم استاندار محترم گیلان کنیم

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان گیلان ادامه داد: کاری که در ییلاق اولسبلنگاه ماسال صورت گرفته کاری بی نظیری در سراسر کشور است.

محمدپور گفت: این مژده را به هم استانی‌های عزیز می‌دهم که نوروز ۹۷ دو روستای بدون زباله را به کشور معرفی خواهیم کرد که این دو روستا از توابع خمام و رشت هستند.

 

وی ادامه داد: ما باید از خودمان شروع کنیم و کمتر زباله تولید کنیم و بحث تفکیک از مبدأ را جدی بگیریم.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان گیلان اظهار کرد: بعد از راه اندازی زباله سوز ۶۰۰ تنی رشت، زباله سوز ۵۰۰ تنی غرب گیلان راه اندازی خواهد شد و ان شاء الله بتوانیم در یک برنامه ۴ ساله استان گیلان را استان بدون زباله کنیم.

در ابتدای این مراسم، قربان خوشحال معاون فرماندار ماسال ضمن خیرمقدم گویی به مسئولان کشوری و استانی محیط زیست اظهار داشت: در ماسال ما موفق شده‌ایم به کمک تعاونی دهیاران ۳۷ کیلومتر از مسیرهای ییلاقی شهرستان را عاری از زباله کنیم.

وی افزود: این منطقه به عنوان یک منطقه نمونه عاری از زباله زبانزد عام و خاص است.

خوشحال گفت: از ۱۷ کیلومتر شبکه فاضلاب شهرستان تنها ۶ کیلومتر بصورت مدرن است و در همین خصوص آب و فاضلاب شهرستان طرح خوبی دارد و اما نیازمند اعتبار ویژه است.

 


تست
تست