سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ , 18 December 2018
تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ۹۶
ساعت انتشار : ۹:۳۵ ق.ظ
چاپ مطلب

ماجرای تعیین اعضای شورای رهبری چیست؟

خبر تشکیل شورای 10 نفره شورای رهبری توسط مجلس خبرگان، هیچ گونه اعتبار و ارزش خبری ندارد و توسط هیچ خبرگزاری یا منبع رسانه‌ای دیگر مخابره نشده و از نوع اراجیف و شایعات رسانه‌ای تلقی می‌شود.

به گزارش ماسال نیوز، برخی کانال‌های نامعتبر موجود در شبکه‌های اجتماعی در روزهای اخیر اقدام به انتشار یک خبر کذب درباره تشکیل شورای رهبری کردند. رضا ربیعی فعال رسانه‌ای استان گیلان درباره انتشار این اخبار کذب نوشت:

شورای رهبری، بر اساس اصول قانون اساسی،  اساساً هیچگونه موضوعیتی ندارد الا این که قبل از اصلاح قانون اساسی در سال ۶۸ در فصل ۱۰۷ آن یکی از دو راه انتخاب جایگزین برای رهبری آینده را ترکیب شورای ۳ یا ۵ نفره قرار داده شده بود اما بعد از اصلاح قانون اساسی این قید “شورایی شدن” رهبری از قانون اساسی حذف شد و در اصل ۱۱۱ قانون اساسی نیز آمده است که در صورت استعفای رهبری یا عزل ایشان از سوی خبرگان رهبری، ترکیب شورای موقت سه نفره رهبری متشکل از رییس قوه قضاییه، رییس جمهوری و یکی از اعضای شورای نگهبان به انتخاب مجمع تشخیص مصلحت نظام، کلیه وظایف و اختیارات رهبری را تا زمان انتخاب رهبری جدید بعهده خواهد داشت.

بنا بر این، خبر تشکیل شورای ۱۰ نفره شورای رهبری توسط مجلس خبرگان، هیچ گونه اعتبار و ارزش خبری ندارد و توسط هیچ خبرگزاری یا منبع رسانه‌ای دیگر مخابره نشده و از نوع اراجیف و شایعات رسانه‌ای تلقی می‌شود که در فضای شبکه‌های مجازی، موارد مشابه آن بسیار فراوان بوده و ارزش پاسخگویی نیز ندارد، زیرا اساساً هیچگونه انطباقی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ندارد و خبرگان رهبری نیزهیچگاه تصمیمی فراتر از اصول مندرج در قانون اساسی اتخاذ نخواهد کرد و با چنین کاری اعتبار قانونی جایگاه خود را مخدوش نخواهد نمود. اتخاذ هر گونه تصمیم در این خصوص، مستلزم بازنگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

 


تست
تست