چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ , 20 March 2019
تاریخ انتشار : ۲۶ فروردین ۹۷
ساعت انتشار : ۱۱:۱۹ ق.ظ
چاپ مطلب
رئیس شبکه دامپزشکی ماسال خبر داد؛

واکسیناسیون بیش از ۲۸۰ هزار نوبت سر دام سنگین و سبک در سال ۹۶

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان ماسال از واکسیناسیون بیش از 280 هزار نوبت سر دام سنگین و سبک در سال 96 خبر داد.

به گزارش ماسال نیوز، شهرام مهدیزادگان رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان ماسال صبح امروز در گفتگو با خبرنگار اظهار داشت: در طی سال ۱۳۹۶ تعداد ۶۶ هزار و ۳۲۳ نوبت سر گاو و گوساله و نیز تعداد ۲۱۴ هزار و ۹۶۳ نوبت سر گوسفند و بز بر علیه بیماریهای شاربن، تب برفکی، بروسلوز، شاربن علامتی، پاستورلوز و آبله مورد واکسیناسیون قرار گرفتند.

وی افزود: در این مدت تعداد ۷۶۳ قلاده سگ نیز بر علیه بیماری هاری واکسیناسینه شدند.

مهدیزادگان گفت: از تعداد ۴۵۰۰ رأس دام سبک و سنگین جهت پایش بیماری بروسلوز خونگیری شد که از این تعداد  ۴۹ رأس گوسفند مبتلا به بیماری بروسلوز به کشتارگاه دام سالم اعزام شده و ۳ نفر از دامدارانی که با این شبکه همکاری لازم را انجام نداده بودند نیز به مراجع قضایی معرفی شدند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان ماسال اظهار کرد: از دیگر عملکردهای مهم این شبکه مبارزه با انگل‌های خارجی بدن دام بوده که در این راستا تعداد ۳۳ هزار نوبت سر دام با کمک و همیاری پرسنل این شبکه و دهیاران و دامداران مورد سمپاشی قرار گرفتند. در طی بازدید از فروشگاههای عرضه فراورده‌های خام دامی نیز مقدار ۸۶۴ کیلوگرم فراورده خام دامی فاسد و غیر قابل مصرف ضبط و معدوم و تعداد ۱۶ نفر به مراجع قضایی معرفی شدند. در پایش از موارد مشکوک به بیماری هاری، نمونه برداری به  تعداد ۱۱ نمونه مغز از دام‌های مورد نظر انجام گرفت و با تکمیل پرونده جهت دریافت غرامت به مراجع ذیربط معرفی شدند.

وی ادامه داد: از تعداد ۳۰۰ مورد طیور به منظور پایش دوره ای بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نمونه برداری سواپ و خون انجام شد که نتیجه موارد یاد شده منفی بوده است. در جهت آموزش مردم به منظور پیشگیری از ابتلاء به بیماری های مشترک بین انسان و دام با هماهنگی شبکه دامپزشکی ماسال، بهداشت و درمان، کمیته امداد، آموزش و پرورش، بخشداری ماسال و بخشداری شاندرمن و ایستگاه های جمع آوری شیر تعداد ۲۲ کلاس در طی سال برگزار شد که جمعا ۵۳۰ نفر در این کلاس ها حضور داشتند. ضمنا تعداد ۴۵۰ مورد بازدید از اماکن دامی شامل دامداری های کوچک روستایی و مشاغل خانگی صورت کرفت که موافقت نامه ها به اداره جهاد کشاورزی جهت انجام امور اداری ارسال شد.

        


تست
تست