جمعه ۰۳ اسفند ۱۳۹۷ , 22 February 2019
تاریخ انتشار : ۰۲ خرداد ۹۷
ساعت انتشار : ۱:۱۳ ب.ظ
چاپ مطلب

سفره‌ای به سادگی دل مهمانان خدا/ مسجد جامع شاندرمن میزبان روزه‌داران

همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان سفره‌های ساده افطاری در مسجد جامع شاندرمن پهن می‌شود و از مهمانان ماه خدا پذیرایی می‌کنند.

به گزارش ماسال نیوز به نقل از شبستان، همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اشتیاق و دادن اطعام و افطاری نیز در بین مردم افزایش می‌یابد چراکه ثواب بسیار زیادی برای دادن افطاری به فرد روزه‌دار در این ماه داده‌شده است.

بنابه فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای برپایی سفره افطاری ساده، چند سالیست که برخی از مساجد در کل کشور اقدام به پهن کردن سفره‌های افطاری ساده در مساجد می‌کنند.

افطاری که در مساجد برای روزه داران عرضه می‌شود خیلی ساده است، سوپ، پنیر، خرما، سبزی و چایی، همین افطاری و سادگی باعث می‌شود اهالی منطقه به دور از تظاهر و ریا و چشم و هم چشمی، در شب‌های ماه مبارک کنار هم جمع شوند و شور و شوق خاصی در مسجد برپا شود.

این فضا به‌ویژه برای کودکان و نوجوانانی که برای افطاری به مسجد می‌آیند خیلی جذاب و یکی از علل جذب آنها به مساجد است، که در این راستا مسئولان مسجد جامع شاندرمن هم چند سالیست اقدام به برپایی این سنت حسنه کرده‌اند و از مهمانان ماه خدا با ضیافت افطاری پذیرایی می‌کند.

سادگی سفره اطعام موجب درک احوال نیازمندان و فقرا می‌شود

مازیار رستم‌پور، مسئول کانون فرهنگی هنری حب المتین مسجد جامع شاندرمن اظهار کرد: برپایی سفره افطاری ساده در مسجد و حضور نمازگزاران در کنار یکدیگر بر سر یک سفره، دلها را به یکدیگر نزدیک و سادگی سفره اطعام موجب درک احوال نیازمندان و فقرا می‌شود.

وی افزود:برپایی سفره‌ ساده افطاری، از جمله مسائلی است که به دنبال تأکیدات مقام معظم رهبری در راستای ترویج سبک زندگی اسلامی، دوری از تجملات و ترویج سبک زندگی اسلامی در دستور کار قرار گرفته و با قوت اجرایی می‌شود.

مسئول کانون فرهنگی هنری حب المتین مسجد جامع شاندرمن با بیان اینکه چندسالیست سفره‌های افطاری ساده در این مسجد برپا می‌شود، گفت: امثال از نخستین روز ماه مبارک رمضان اقدام به برپایی چنین سفره‌هایی در مسجد کرده‌ایم که تا آخرین روز ادامه دارد.

رستم‌پور با بیان اینکه این سفره هر شب در بین نمازگزاران خواهر و برادر پهن می‌شود، تصریح کرد: هزینه‌های افطاری توسط خود نمازگزارانی که می‌خواهند خیرات اموات دهند تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه بعد از صرف افطاری کلاس قرآن ویژه نوجوانان در این مسجد برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: هر روز در این مسجد جزءخوانی قران کریم توسط چند تن از قاریان برجسته این شهرستان برگزار می‌شود.

 مسئول کانون فرهنگی هنری حب المتین مسجد جامع شاندرمن با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان از سخنرانان توانمند دعوت می‌شود تا بعد از اقامه نماز جماعت به سخنرانی بپردازند، اظهار کرد: مسجد جامع شاندرمن با توجه به اینکه از فعالترین مساجد در سطح شهرستان است در طول سال برای جذب جوانان و نوجوانان به مسجد برنامه‌های فرهنگی، هنری، سیاسی و .. برگزار می‌کند.

حضوردر مسجد و کوک کردن در برپایی سفره افطاری را دوست دارم

محمدعلی، نوجوان ۱۴ساله شاندرمنی که در برپایی سفره افطاری مسجد جامع همکاری می‌کند، به خبرنگار خبرگزاری شبستان از ماسال افزود: دومین سال متمادی است که برای افطاری در این مسجد حضور پیدا و برای پهن کرده سفره کمک می‌کنم.

وی گفت: از اواخر ماه شعبان برای فرا رسیدن ماه مبارک رمضان روز شماری می‌کنم تا با کمک دوستان نقشی در این کار خوب داشته باشم و والدینم همیشه تشویق می‌کنند تا در مسجد کمک کنم.

این نوجوان شاندرمنی، دوست دارد که بزرگتر شد بتواند علاوه بر بسته بندی، نقش‌های مهمتری را به همراه دوستانش در مسجد بر عهده بگیرد.

لزوم ترویج فرهنگ افطاری ساده در جامعه

امیرعلی ناصردوست، یکی از مسافرانی که برای صرف افطاری در مسجد جامع شاندرمن حضور پیدا کرده، تصریح کرد: من به نیت اقامه نماز اول وقت به این مسجد امدم اما با سفره افطاری روبه رو شدم.

وی با بیان اینکه برپایی سفره‌های ساده افطاری یک کار ارزشمند و حسنه است که لزوم دارد در جامعه ترویج داده شود، خاطرنشان کرد: سفره‌هایی ساده با رنگ، بو و طعم معنویت تلاشی از مسئولان مسجد است که باید این سرمایه‌ها ارج نهاده شود.

این مسافر با بیان اینکه توسعه مهارت‌های سبک زندگی اسلامی از جمله نتایج مهمی است که از این پذیرایی ساده افطاری گرفته می‌شود، اظهار کرد: طرح افطاری ساده می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد فرهنگ دستگیری از نیازمند و کمک به مستندان در سطح جامعه باشد.

گفتنی است؛ با آمدن ماه خدا همه کارهای بوی قرب الهی گرفته است و در این میان افطاری دادن سنت حسنه‌ای است که بزرگان دین و مذهب بر آن تاکید دارند و در این راستا انتظار می‌رود سنت حسنه برپایی سفره افطاری ساده در تمامی مساجد نهادینه شود.

گزارش/مائده فلاحتکار ضیابری


تست
تست