شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , 16 February 2019
تاریخ انتشار : ۰۷ تیر ۹۷
ساعت انتشار : ۱:۲۱ ب.ظ
چاپ مطلب
به مناسبت آغاز هفته حقوق بشر آمریکایی؛

نهادها با آثار بخشدار شهید ایران چه کردند؟ / محل شهادت ۴ شهید ترور ماسال همچنان مورد بی مهری مسئولان

همسر بخشدار شهید ماسال با اشاره به سرنوشت نامعلوم اسناد، تصاویر و ... همسرش گفت: قبلاً بعضی از نهادها، تعداد زیادی عکس از صحنه‌های ترور شهید خیرخواه را داشتند اما اکنون این آثار مشخص نیست کجاست.

همسر شهید نادر خیرخواه بخشدار شهید ماسال با اشاره به سرنوشت نامعلوم اسناد، تصاویر و حتی وصیت نامه همسرش گفت: قبلاً بعضی از نهادها، تعداد زیادی عکس از صحنه‌های ترور شهید خیرخواه را داشتند، حتی روز شنبه بعد از شهادت ایشان  این عکس‌ها در سطح شهر و روی خودروها رو نمایی می‌کردند

به گزاررش ماسال نیوز،  هفته دوم تیر در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، بنت به پیشنهاد مقام معظم رهبری به عنوان هفته حقوق بشر آمریکایی نام‌گذاری شده است. این هفته، هفته‌ای پرحادثه​ است و با ورق زدن تقویم به رویدادهایی بر می‌خوریم که هر یک از آنها کافی است به دلیل جنایاتی که با حمایت مدعیان جهانی در حق مردم ایران شده است، آسودگی را از وجدان بشریت بگیرد.

این جنایات که از جمله آنها می‌توان به بمباران شیمیایی سردشت، فاجعه هفتم تیر و حمله به هواپیمای مسافربری ایران اشاره کرد برخی مستقیم از سوی آمریکا انجام شده است و برخی دیگر نیز از سوی گروه‌ها و رژیم‌هایی که مورد حمایت آمریکا و کشورهای اروپایی هستند.

البته اینها تنها گوشه​ای از هزینه‌هایی است که مردم ایران برای انقلابشان پرداخته‌اند و اگر بخواهیم در مورد ۱۷ هزار شهیدی که در اقدامات تروریستی دشمنان انقلاب به شهادت رسیده‌اند، صحبت کنیم چند کتاب می‌توان منتشر کرد. نکته تاسفبار این که آن کسانی که این ترورها را انجام دادند، امروز آزادانه در کشورهای غربی در حال رفت و آمدند و هر روز نیز با بهانه‌هایی، ایران را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند.

شهرستان ماسال هم از جمله نقاطی از کشور بود که از ترورهای سال ۶۰ بی نصیب نمانده است و تنها در یک روز در هفتم آذر ماه این سال ۴ نفر در روستای مهدی خان محله ماسال به دست عوامل منافقین ترور و به شهادت رسیدند. یکی از این شهدا، شهید نادر خیرخواه بخشدار انقلابی شهرستان ماسال و معروف به بخشدار ایران است.

ماسال نیوز در سال ۹۳ مصاحبه‌ای با خانواده شهید خیرخواه صورت داده بود که به مناسبت آغاز هفته حقوق بشر آمریکایی آن را بازخوانی می‌کنیم:

پریسا خیرخواه فرزند شهید نادر خیرخواه گفت: در بین شهدایی که تاکنون ملت ایران تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند جایگاه شهدای ترور جایگاه خاصی است، آن‌ها به این خاطر انتخاب و ترور شده‌اند که نقطه عطف جامعه و کشور بوده‌اند، اما متأسفانه با این وجود نام شهدای ترور آنگونه که باید شناخته شده نیست.

فرزند شهید خیرخواه با بیان اینکه پدرش از دوران نوجوانی از زادگاهش طاهرگوراب صومعه سرا به ماسال و شاندرمن مهاجرت کرد افزود: شهید خیرخواه حدود سی سال به عنوان معلم، مبارز و بخشدار در ماسال و شاندرمن خدمت کرد و در نهایت نیز وقتی که در نیمه‌های شب از مراسم عزاداری ماه محرم باز می‌گشت مزد خدمتش را با نوشیدن شربت شهادت دریافت کرد.

مدیر مدرسه شاهد رشت با اشاره به اینکه گمنامی شهدای ترور، مایه نگرانی خانواده‌های آنهاست اضافه کرد: همین الان در گیلان، بجز چند مورد استثنا و شهدای شاخصی مثل شهید انصاری و شهید نورانی که محل شهادتشان تابلوگذاری شده است مردم و جوانان از دانستن محل شهادت شهدای ترور استان محروم هستند.

فرزند اولین بخشدار منطقه ماسال و شاندرمن ادامه داد: محل شهادت پدرم در روستای مهدی خان محله ماسال جایی است که منافقان چهار نفر را در حین بازگشت از مراسم عزاداری ماه محرم که در مسجد روستا برگزار می‌شد مورد هدف قرار دادند و در آن نقطه، چهار شهید ترور، از جمله پدرم و طلبه شهید حسین اصغری که این دو سوار بر ماشین بودند، هدف اصلی ترور قرارگرفتند و تقدیم انقلاب اسلامی شدند، اما بعد از شهادت تمام آثار ترور از بین رفت و هرگز نیز هیچ تابلویی که یادآور این اتفاق مهم در آن نقطه باشد نصب نشد.

وی در ادامه به بیان ذکر خاطره‌ای از زمان شهادت پدرش پرداخت و گفت: من که آن زمان کلاس اول راهنمایی بودم در لحظه شهادت همراه پدر نبودم، اما بعداً کسانی که آن لحظه را دیده بودند به من گفتند پدرت در برابر گلوله‌هایی که به پیکر ایشان زده می‌شد «یا حسین» می‌گفتند، به همین خاطر من هنوزم هم هر بار که از آن نقطه در روستای مهدی خان محله رد می‌شوم لحظه‌ای سکوت می‌کنم و صلوات می‌فرستم.

فرزند شهید خیرخواه در پایان گفت: این شهید بزرگوار اولین بخشدار ماسال بودند و بیش از ۴۰ سال در این شهر زندگی کرده‌اند اما نه یادمانی در فرمانداری ماسال برای ایشان نصب شده و نه خیابانی به نام ایشان نامگذاری نشده است و حتی در سطح شهرستان نیز یادمانی برای ایشان وجود ندارد، بنابراین این کمترین توقع مادرم می‌تواند باشد که بعد از اینکه این همه سختی در راه انقلاب تحمل کرده است لااقل عکسهای شهیدش را به او بدهند، خاطرات او را که بخشی از تاریخ انقلاب در غرب گیلان است زنده نگه دارند. (هم اکنون یک ساختمان با نام شهید نادر خیرخواه در فرمانداری ماسال وجود دارد)

همچنین همسر شهید خیرخواه نیز در این گفتگو با اشاره به سرنوشت نامعلوم اسناد، تصاویر و حتی وصیت نامه همسرش گفت: قبلاً بعضی از نهادها، تعداد زیادی عکس از صحنه‌های ترور شهید خیرخواه را داشتند، حتی روز شنبه بعد از شهادت ایشان  این عکس‌ها در سطح شهر و روی خودروها رو نمایی می‌کردند که من وقتی می‌خواستم یکی از این عکس‌ها را از روی یک ماشین بکنم به زمین افتادم و بدنم زخمی شد اما دستم به عکس نرسید. من الان می‌خواهم بپرسم این عکس‌ها که ذره ذره‌شان برای ما ارزش دارد کجاست و چرا نباید لااقل نسخه‌ای از این عکس‌ها به ما داده شود.

 


تست
تست