شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , 16 February 2019
تاریخ انتشار : ۰۹ تیر ۹۷
ساعت انتشار : ۹:۲۰ ق.ظ
چاپ مطلب
خانه‌ای که آتش گرفته را با «سخنراني درباره نکات ايمني پيشگيري از حريق» نجات نمی‌دهند؛

یک پیشنهاد ساده به دادستان ماسال

بسياري از هنجارشکنی‌های داخل شهر، سرریزهای فجايع فرهنگي آن بالادست هست. اگر اجراي اين پيشنهاد ساده را تقبل کنيد، مطمئن باشيد هم هنجارشکنی‌های معدود گردشگران پايان خواهد يافت و هم غالب فعالين اقتصادي حوزه گردشگري شهرستان از عوايد اين صنعت به خوبی بهره‌مند خواهند شد.

به گزارش ماسال نیوز، علی ملکی معاف سردبیر سابق ماسال نیوز در شماره جدید هفته نامه راه ۵۷ نوشت:
در هفته‌هاي اخير و پس از هنجارشکني شماري از گردشگران هم زمان با ايام شهادت امیرالمؤمنین (ع) موجي از انتقادات مردمي به راه افتاد.
پس از انتقادات تندوتیز امام جمعه ماسال از بي‌توجهي مسئولين شهرستان به کنترل وضعيت گردشگري، جلسه‌اي تحت عنوان قرارگاه فرهنگي شهرستان به رياست امام جمعه و حضور جمعي از مردم و مسئولين از جمله دادستان ماسال در حسينيه مسجد اين شهر تشکيل شد.
آنچه مرا وادار به نوشتن اين چند خط کرد، سخنان دادستان محترم در آن نشست است.
ايشان در اين نشست، در پاسخ به انتقادات از نحوه برخورد با هنجارشکنان، از لزوم کار فرهنگي و برنامه‌ريزي براي آموزش شماري از داوطلبان جهت اجراي امر به معروف و نهي از منکر سخن گفت!
سخن دادستان محترم را اگر بخواهيم براي فهم دقيق‌تر، شبيه‌سازي کنيم مثل آن است که ايشان در پاسخ به انتقادات درباره برداشت غيرمجاز شن از رودخانه‌های ماسال بگويد؛ بايد دنبال تشکيل «اِن جي او »هاي مردمي باشيم تا با اين پديده مضر مقابله شود! بدون اشاره به اختيارات و وظايف بسيط قانون براي دادستان به عنوان مدعی‌العموم در برخورد با چنين بی‌قانونی‌های واضحي!
همین‌ قدر بی‌مزه و فرافکنانه!
آقاي دادستان در حالي از لزوم فرهنگ‌سازی و ايجاد سازوکار براي امر به معروف سخن می‌گویند که خود به عنوان مدعی‌العموم از وظايف اساسی‌شان سخني به ميان نمی‌آورند.
ما مردميم و حق داریم گزارش کار شما را بشنويم آقاي دادستان. این‌ قدر از وظايف مردمي نگوييد.
سخن درباره‌ی گردشگري شهرستان و الزامات و ظرايف نحوه‌ی تعامل با آن بسيار است اما کوتاه سخن خطاب به آقاي دادستان و البته مسئولين نظامي و امنيتي شهرستان اين است:
ما به شما تنها يک پيشنهاد ساده می‌دهیم تا بعد؛
به مدت چند هفته، هفته‌ای چند روز، گروهي از مأموران انتظامي با دستور دادستاني به کلبه‌های اولسبلنگاه سري بزنند و از مالکان کلبه‌ها شناسنامه‌های مسافران مستقر را مطالبه کنند.
اين کار نه غيرقانوني است، نه هنجارشکنانه نه خشونت بار و نه غيرعرفي. کاري بسيار عادي.
اين کار را بکنيد تا بدانيد ادعاي برخي از عاقلان قوم درباره فجايع فرهنگي آن بالادست‌ها صحت دارد يا نه. تا بدانيد –اگر نمی‌دانید!- چگونه دختر و پسر نامحرم از آن سوی کشور به راحتی هر چه تمام تر در کلبه‌های شهر مذهبي ماسال سکونت می‌کنند و شب را به صبح م‌یرسانند و … اما مسئولين ما در خوابند و از تشکيل گروه‌های امر به معروف سخن می‌گویند.
خانه‌ای که آتش گرفته است را با «سخنراني درباره نکات ايمني پيشگيري از حريق» نجات نمی‌دهند.
اين پيشنهاد ساده و کم‌هزینه را اجرا کنيد تا ببينيد بخش اعظمي از مشکلات داخل و خارج شهر ناشي از سکونت‌گاه‌های خاص و معدود تورهاي مختلط است.
حقيقت آن است که بسياري از هنجارشکنی‌های داخل شهر، سرریزهای فجايع فرهنگي آن بالادست هست. اگر با زحمتي بسيار کم اجراي اين پيشنهاد ساده را تقبل کنيد، مطمئن باشيد هم هنجارشکنی‌های معدود گردشگران پايان خواهد يافت و هم غالب فعالين اقتصادي حوزه گردشگري شهرستان از عوايد اين صنعت به خوبی بهره‌مند خواهند شد و سودجويي عده‌ای عياش، بازارشان را کساد نخواهد کرد (بسياري از صاحبان منازل اجاره‌ای از اين گلايه دارند که تعدادي از صاحبان منازل و کلبه‌ها با سوءاستفاده از وادادگي موجود در شهرستان، بازار منازل قانوني و قانونمند را کساد کرده‌اند).
اگر هم حاضر به اجراي اين پيشنهاد ساده نشديد، شما و افکار عمومي مردم.


2 ديدگاه

  1. شهروند گفت:

    همیشه وقتی پای عمل میاد وسط بفکر کار فرهنگی میافتن

  2. hamshahri گفت:

    نه دیگه قرار نشد آقای دادستان به زحمت بندازید. وظیفه ما مردمه خدای نکرده ناراحت میشن

تست
تست