شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , 16 February 2019
تاریخ انتشار : ۱۵ تیر ۹۷
ساعت انتشار : ۱۱:۰۷ ق.ظ
چاپ مطلب
فرماندار تالش:

هزینه زیست‌محیطی تأخیر در احداث کارخانه پسماند تالش جبران ناپذیر است

فرماندار تالش گفت: تأخیر بیش از حد در به ثمر رسیدن پروژه کارخانه پسماند غرب گیلان هزینه‌های زیست‌محیطی جبران‌ناپذیری را بر ما تحمیل خواهد کرد.

 

به گزارش ماسال نیوز؛ سید عیسی مهدوی صبح پنجشنبه در جلسه مدیریت پسماند غرب گیلان در فرمانداری تالش موضوع مدیریت پسماند را یکی از چالش‌های مهم ملی و بین‌المللی خواند و گفت: انسان محور توسعه در دنیای مدرن است و برای توسعه‌یافتگی و پیشرفت‌های مؤثر بایستی موضوعات انسانی و سلامت جامعه مورد توجه ویژه قرار گیرد.

مهدوی به سیاست‌های مثبت دولت در رابطه با بحث پسماند اشاره کرد و افزود: خوشبختانه طرح جامع پسماند استان بر مبنای سیاست‌های مورد نیاز تهیه شده و شهرداری تالش نیز بعنوان نماینده‌ی پسماند غرب گیلان سال گذشته قرار دادی را با سرمایه گذار خصوصی منعقد کرد تا با احداث کارخانه‌ی پسماند بتواند مشکل زباله غرب گیلان را به‌طور کامل برطرف کند.

فرماندار تالش گفت: مشکلات اجتماعی و انتقادات مردمی و مسئله زیست‌محیطی محل احداث کارخانه بخشی از دلایل تأخیر در اجرای پروژه بود که با اصلاحات صورت گرفته و با روش‌های اقناعی حل‌وفصل شد اما از آنجایی که این کارخانه شامل محدوده ۴ شهرستان آستارا، تالش، رضوانشهر و ماسال است، این نکته حائز اهمیت است که شهرداری تالش به‌تنهایی قادر به پیشبرد این پروژه نخواهد بود و به کمک سایر شهرداران مرتبط نیز نیازمند است.

وی ادامه داد: اگرچه زیرساخت سازی سوله  ۳۷۰۰ متری این کارخانه در منطقه‌ی داوان با کمک شهرداری در حال انجام است و بسیاری از موارد همچون برق‌رسانی، دیوارچینی، ساخت جاده جداگانه برای کارخانه و هماهنگی‌های اولیه را شهرداری تالش به انجام رسانیده است اما برای پیشرف فیزیکی ادامه پروژه  مسلماً نیازمند همکاری است چرا که این پروژه همانطور که ذکر شد، تنها متعلق به محدوده شهرستان تالش نیست و تأخیر بیش از حد در به ثمر رسیدن این پروژه هزینه‌های زیست‌محیطی جبران‌ناپذیری را بر ما تحمیل خواهد کرد.

هوشنگ عباسقلی زاده مدیرکل شهری و شوراهای استانداری گیلان نیز در ادامه تأکید کرد: شهرداری‌ها باید بر اساس تناژ تولید زباله شهرستان خود در پیشرفت این پروژه سهامدار باشند‌.

عباسقلی زاده اذعان داشت: ما برای حل این مسئله به تأمین اعتبارهای جداگانه در بحث کاهش حجم زباله، تفکیک زباله و سرمایه‌گذاری بازیافت زباله نیازمندیم.

وی گفت از این پس یکی از موضوعات اصلی که در استان مطرح خواهد شد حذف مراکز دفن شهرستان‌هاست چرا که ضررهای این روش موجب تخریب بیش از پیش محیط‌زیست ما خواهد شد.

عباسقلی زاده ابراز تأسف کرد که بخش اعظم زباله‌های تولیدی امروز مربوط به روستاهای ماست درحالی‌که با کمی تدبیر و آموزش می‌توان حجم زباله‌های خروجی روستاها را به حداقل رساند‌.

این مقام مسئول در انتها از شهرداران خواست میزان زباله تولیدی شهر خود را تا هفته‌ی آینده به‌طور دقیق اعلام کنند.

در این جلسه شهردار تالش گزارشی جامع از روند پیشرفت پروژه مذکور و فعالیت‌های انجام شده توسط شهرداری را به حاضرین گزارش داد.

همچنین در انتهای جلسه مهندس لطیفی سرمایه‌گذار پروژه توضیحاتی را در رابطه با کلیات و مزیت‌ها و  سیستم پروژه مذکور ارائه کرد و به سؤالات مربوط پاسخ داد.

لازم به ذکر است مدیریت پسماند غرب گیلان در خصوص احداث کارخانه کمپوست در روستای داوان بخش کرگانرود با حضور محمدجواد عامر فرماندار  شهرستان ماسال، هوشنگ عباسقلی زاده مدیرکل شهری و شوراهای استانداری گیلان، سید پویا شهشهانی مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری‌های استان گیلان، بخشداران، شهرداران شهرهای غرب گیلان و جمعی از مسئولین ادارات شهرستان به ریاست سید عیسی مهدوی در سالن اجتماعات فرمانداری تالش برگزار شد.

 


تست
تست