شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , 16 February 2019
تاریخ انتشار : ۱۸ تیر ۹۷
ساعت انتشار : ۱۱:۲۳ ق.ظ
چاپ مطلب
روز شمار تاریخ ایران؛

اعدام عجیب ٤١ اسیر طوایف ترکمن

در پی درخواست محمودآقا انصاری (امیراقتدار) برای جلوگیری از اعدام اسرای ترکمن و ابلاغ آن به امیرلشکر شرق، حسین خزاعی امروز اطلاع داد که ٤١ نفر از این اسرا اعدام شده اند!

به گزارش ماسال نیوز؛ ۱۸ تیر ماه ۱۳۰۳ شمسی؛ در پی درخواست محمودآقا انصاری (امیراقتدار) برای جلوگیری از اعدام اسرای ترکمن و ابلاغ آن به امیرلشکر شرق، حسین خزاعی امروز اطلاع داد که ٤١ نفر از این اسرا اعدام شده اند و دو نفر از سران آنها در بجنورد توقیف هستند.(۱)

 ۱۵ تیر ماه همین سال، محمودآقا انصاری وزیر پست و تلگراف  در یادداشتی از رضاخان خواسته بود که «به فوریت تلگراف نمایید از اسرایی که در بجنورد است هیچیک را نکشند.» این درخواست، آن هم از ناحیه وزیر پست و تلگراف [نامفهوم است. با این حال] رضاخان دستور داد موضوع به امیرلشکر شرق منتقل شود.

درگیری با طوایف ترکمن پس از حمله لشکر شرق به آن ها به بهانه ایجاد شرارت و درگیری و سرقت اوج گرفت و در مراحل مختلف منجر به کشته شدن تعداد زیادی از طرفین و شکست های پیاپی قوای دولتی شد. اسرای ترکمن در این درگیری ها به دام قوای دولتی افتاده بودند.

منبع:

(۱) فراهانی، حسن؛ روزشمار تاریخ معاصر ایران؛ جلد چهارم، ص ۱۸۲؛ اسناد مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی، س ١٣٠٣، پ ٨، ص ٤٣٣.


تست
تست