چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ , 12 December 2018
تاریخ انتشار : ۰۷ مرداد ۹۷
ساعت انتشار : ۵:۲۱ ب.ظ
چاپ مطلب
کارشناس مسائل سیاسی:

بستن باب المندب پاسخی قاطع به تجاوزات عربستان بود/ بازار نفت جهان دچار نوسانات شدیدی خواهد شد

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: حرکت انقلابی حوثی ها و اقدام آن ها در بستن تنگه استراتژیک باب المندب یک اقدام و یک پاسخ قاطع و کوبنده به تجاوزات عربستان است.

به گزارش ماسال نیوز، حسن هانی زاده، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت و گو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا با اشاره به اقدام اخیر حوثی ها در بستن تنگه باب المندب، اظهار داشت: این اقدام یک پاسخ قاطع و کوبنده به تجاوزات رژیم آل سعود است؛ همچنین پرتاب موشک های بالستیک به فرودگاه ابوظبی در امارات متحده نشان می دهد که موازنه قدرت، اکنون به سمت و به نفع نیروهای انقلاب و انصارالله در یمن حرکت می کند.

وی تصریح کرد: تنگه باب المندب یکی از مهم ترین تنگه های جهان است که اگر رژیم آل سعود و هم پیمانان این رژیم بخواهند به تجاوزات خودشان علیه ملت یمن ادامه دهند، قطعاً مسائل پیچیده ای در منطقه بوجود خواهد آمد و در حقیقت بازار نفت جهان دچار نواسانات شدیدی خواهد شد.

کارشناس مسائل خاورمیانه خاطر نشان کرد: این حرکت انقلابی که مردم یمن و همچنین انصارالله صورت دادند، در حقیقت تائیدی بر تهدیدات اخیر عربستان بود و همچنین تائیدی بر اینکه ابتکار عمل میدانی همچنان در دست انصار الله است و هرگاه که اراده کنند، می توانند امنیت این تنگه مهم و استراتژیک را دچار مخاطره کنند.

هانی زاده بیان داشت: به نظر می رسد که عربستان و همچنین آمریکا و غرب، پیام حرکت اخیر انصارالله در نا امن کردن تنگه باب المندب را به خوبی رمزگشایی کردند و باید در سیاست های خودشان نسبت به مردم یمن تجدید نظر کنند.

وی افزود: این یک حرکت هوشمندانه و یک پیام بسیار شفاف و واضح از سوی انصارالله و ملت یمن است که اگر غربی ها به تجاوزات خودشان علیه مردم یمن ادامه دهند در حقیقت پیامدهای خطرناکی برای صلح جهانی و بازرهای نفت به دنبال خواهد داشت.

نفوذ آمریکا و غربستان در منطقه/ شکست ائتلاف عربستان علیه مردم یمن شکست خواهد خورد

کارشناس مسائل خاورمیانه عنوان کرد: طبیعی است که آمریکایی ها نمی توانند با نیروهای انقلابی مبارزه کنند و هرچه در طول سه سال گذشته در توان داشتند، علیه مردم یمن به کار گرفتند؛ اما یک مقوله بسیار مهم تاریخی و ژئوپلیتیکی که در مورد یمن وجود داشته است که هرگاه نیروهای خارجی به این ملت تجاوز کردند و یک عمل نظامی علیه مردم یمن انجام دادند، این نیروها سرانجام در برابر ملت یمن شکست خوردند و این یک مقوله بسیار مهم تاریخی است که در مورد مردم یمن صادق است.

هانی زاده ابراز داشت: در طول سال های اخیر و چند دهه گذشته، هرگاه نیروهای خارجی به مردم یمن تجاوز کردند، با شکست مواجه شدند و این نشانه اراده قدرتمند، اراده دفاع و مقابله با تجاوزات خارجی ملت یمن است که همواره در مردم یمن نهادینه شده و اکنون شرایط میدانی به گونه ای است که عربستان ناچار خواهد شد که در برابر مردم یمن پرچم سفید را بالا ببرد.

چالش های عربستان در حوزه فروش نفت و امنیتی

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: اخیراً نیروهای انقلابی یمن ۲ کشتی نظامی عربستان را در تنگه باب المندب هدف قرار دادند، اما عربستان مدعی شده است که کشتی های نفتی مورد حمله قرار گرفته است.

حسن هانی زاده در پایان تصریح کرد: هدف عربستان این است که یک اجماع بین المللی دیگری علیه ملت یمن ایجاد کند، اما به هر حال چه کشتی های نفتی و چه کشتی های نظامی عربستان و هم پیمانان عربستان هدف توپخانه و موشک های بالستیک مردم یمن قرار گرفته باشد، همه این ها نشان می دهد که عربستان با شکست مواجه شده است و آمریکا، رژیم صهیونیستی، امارات متحده و کشورهایی که به نوعی در تجاوز عربستان علیه مردم یمن شریک بودند، باید در برابر اراده مردم یمن تسلیم شوند.


يک ديدگاه

  1. اسکندر گفت:

    فعلا که نفت قیمتش اومده پایین و دلار و سکه سرش چسبیده به سقف…با این ماجراجویی مملکتو فلج کردن

تست
تست