سه شنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ , 23 July 2019
تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۹۷
ساعت انتشار : ۴:۵۴ ب.ظ
چاپ مطلب

فریاد عجز عبدل

عجز 'عبدل ' پیرمرد 90 ساله معلول تالشی از کنج اتاق چوبین دودگرفته اش در روستای گردشگری امامزاده صالح رضوانشهر چنان است که گویی فریاد می زند ' آیین دستگیری ز اهل جهان نیاید ' .

به گزارش ماسال نیوز؛ به نقل از خبرنگار ایرنا ،خبر رسید که در روستای بیاچال(امامزاده صالح) بخش مرکزی شهرستان رضوانشهر پیرمردی تنها و معلول زندگی می کند که بدلیل ناتوانی جسمی قادر به انجام کارهای شخصی و تهیه غذا برای خود نیست.
گروه ایرنا برای پیجویی ماجرا راهی روستای امامزاده صالح در ارتفاع ۱۰۵۰ متری از سطح دریا واقع در ۳۵ کیلومتری غرب مرکز شهرستان رضوانشهر شد که با وجود زیبایی پائیز جنگل های شمال ، از نقاط سخت گذر این منطقه محسوب می شود.
پس از گذر از راه سخت خاکی و جنگلی، گنبد طلایی امامزاده صالح هویدا شد و نام عبدل برای همه اهالی روستا آشنا بود.
فاطمه مفرح از ساکنان این آبادی ،همسایه ابوالقاسم معرف به عبدل است و در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: عبدل توان حرکت ندارد اما گاه خود را کشان کشان و چهار دست و پا به امامزاده می رساند و در آن زمان ما باید همه توجه مان به عبدل باشد که اسیر حمله حیوانات نشود چرا که او قادر به دفاع از خود نیست.
به راهنمایی اهالی وارد خانه دودگرفته و کوچک عبدل می شویم که از گل و چوب ساخته شده و در حدود یکصد متری امامزاده صالح قرار گرفته است.
عبدل در کلبه کوچک ، تاریک و دود گرفته اش، در میان انبوهی از وسایل کهنه و کثیف روزگار می گذراند ، زبان تالشی سخن می گفت و متعجب از اینکه گروهی به کلبه اش آمده اند . می گوید: در دوران کودکی از شهرستان خلخال به این روستا آمدم.
او می گوید: برادری دارم که هم اکنون در شهرستان رامسر زندگی می کند و هر چند سال یکبار به دیدنم می آید و شناسنامه من نیز نزد ایشان است ؛ خیلی سال است به دیدنم نیامده و دلتنگ او هستم.
وی که به لحاظ نارسایی جسمی قادر به ایستادن روی پاهای خود نیست، گفت: من هم اکنون ۹۰ سال سن دارم، تاکنون ازدواج نکردم و مردم روستا آب و آذوقه ام را تأمین می کنند ؛هر روز برای دیدن افراد و هوا خوری خودم را کشان کشان تا جلوی امامزاده می برم و پای درختی قدیمی می نشینم.
او می گوید :در گذشته سواد قرآن داشتم و قادر به خواندن قرآن بودم ؛ولی الان چشمهایم بینایی ندارند و نمی توانم حتی افراد را بدرستی ببینم. عبدل که نام واقعی اش ابوالقاسم است می گوید: تا الان تحت پوشش و حمایت هیچ نهاد امدادی نبوده ام .
او می گوید: همه غذا ها را دوست دارم و اغلب اوقات، همسایه ها برایم غذا، نفت و هیزم می آورند .
احمد رحتی، رئیس هیأت امنای امامزاده صالح که در مجاورت محل سکونت پیرمرد زندگی می کند می گوید: با توجه به وضعیت جسمی و کهولت سن ایشان که حتی بینایی کافی را نیز ندارد، زندگی در شرایط حاضر برایش بسیارسخت است و انتقال وی به آسایشگاه معلولان ضروری است.
زندگی پیرمرد معلول گروه را متاثر کرده و از همانجا با رئیس اداره بهزیستی رضوانشهر تماس می گیریم ؛وی پس از شنیدن ماجرا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: تا کنون از سوی شورای اسلامی و ساکنان این محل در خصوص این پیرمرد تنها به ما هیچ گزارشی نرسیده است.
معصومه سبحانی ضمن تشکر از پیگیری خبرنگار ایرنا در شهرستان رضوانشهر نسبت به وضعیت این پیرمرد تنها و معلول افزود: آمادگی لازم را برای تحت پوشش قرار دادن وی و رسیدگی لازم به وضعیت ایشان را داریم و این امر از وظایف بهزیستی محسوب می شود.
سبحانی گفت: در اسرع وقت نسبت به این موضوع اقدام خواهد شد و با اعزام مأموران ضمن بررسی لازم، نتیجه را اعلام خواهیم کرد.
تنفس در اتاق دود گرفته و آلوده عبدل سخت است؛ به اوقول پیگیری اوضاع را می دهیم و از او خداحافظی می کنیم و او کشان کشان تا امامزاده صالح بدرقه مان می کند .
شهرستان رضوانشهر با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت، ۱۲۰ روستا و ۸۱۰ کیلومتر مربع وسعت جغرافیایی در ۷۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.
روستای بیاچال و امامزاده صالح با ارتفاع ۱۰۵۰ متری از سطح دریا در ۳۵ کیلومتری غرب مرکز شهرستان رضوانشهر و از نقاط سخت گذر این منطقه محسوب می شود.
۷۲۹۳ /۶۰۳۰

انتهای پیام


    همچنین بخوانید :

تست
تست