دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ , 27 May 2019
تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۹۷
ساعت انتشار : ۲:۰۹ ب.ظ
چاپ مطلب
محسنی اژه ای:

اولین جلسه محاکمه حسین فریدون بزودی برگزاری می شود

یکصد و سی و ششمین ﻧﺸﺴﺖ ﺧﺒﺮی ﺳﺨﻨﮕﻮی قوه ﻗﻀﺎییه با حضور اصحاب رسانه آغاز شد.

به گزارش ماسال نیوز؛ یکصد و سی و ششمین ﻧﺸﺴﺖ ﺧﺒﺮی ﺳﺨﻨﮕﻮی قوه ﻗﻀﺎییه با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پاسداشت یاد و خاطره شهدای حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان آغاز شد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه به مدت ۹۰ دقیقه به سوالات خبرنگاران پاسخ خواهد داد.

غلامحسین محسنی اژه ای در ابتدای این نشست خبری گفت: در دهه پنجم انقلاب اسلامی حقیقتاً مردم در ۲۲ بهمن شگفتی دیگری آفریدند و همه دنیا را متعجب کردند. دوستداران نظام و انقلاب اسلامی را در سرتاسر گیتی خوشحال و دشمنان را ناراحت کردند و انسان نمی داند حقیقتاً چگونه شکر خدای را به جای بیاورد و از مردم تشکر کند، من به سهم خودم از تمام مردم تشکر می کنم.

وی افزود: دشمنان  این حماسه بزرگ ملت ایران را برنتافتند و میخواستند از این ملت انتقام بگیرند و آمدند جمعی از مرزداران عزیز پاسداران انقلاب اسلامی را به شهادت رساندند و عده ای را زخمی و مجروح کردند. امیدوارم دستگاه قضایی با کمک نیروی انتظامی، اطلاعاتی و نظامی عوامل این حرکت را هرچه سریعتر شناسایی و مورد اشد مجازات قرار بدهند. این مصیبت را به خانواده معزا و شهدا و سپاه پاسداران و به نیروهای مسلح و ملت سرافراز ایران تبریک و تسلیت عرض می کنم و برای شهدا علو درجه و برای بازماندگان صبر از خداوند منان مسئلت دارم.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: اتفاق دیگری که در چهلمین سال انقلاب اسلامی افتاد یکبار دیگر این بود که ما شاهد نقش ولی فقیه و این ناخدای حقیقتاً خداگونه بودیم. اولاً به رغم همه توطئه ها و همه تبلیغات، رهبر فرزانه ما پیش بینی کردند که امسال ۲۲ بهمن ما از سال های قبل بهتر خواهد بود و مردم حماسه می آفرینند که همینطور هم شد. ثانیاً این بیانیه جامع، کامل، دلسوزانه، حکیمانه، شجاعانه بود. حقیقتاً وقتی انسان این بیانیه را می بیند افتخار و احساس غرور می کند که ما امروز زیر پرچم ولی فقیه زنده هستیم و این نقشه راه را روشن می کند و وقتی این امت را مشاهده می کنیم یک مسئولیت بسیار سنگینی را بر دوش مسئولین احساس می کنیم. جفاست اگر چنانچه هریک از مسئولین نظام از رده پایین تا رده بالا با این امت و با این امام هرچه در توان دارند در خدمت انقلاب و مردم به کار نگیرند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: در خصوص مسئله عفو گسترده ای که در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی تدارک دیده شده و در حال اجراست عرض می کنم که جمهوری اسلامی با همه دشمنی ها و همه کینه توزی هایی که امروز از ناحیه سلطه گران و بخصوص آمریکا صورت می گیرد از یک اقتدار و امنیت بسیار بالایی برخوردار هست و در این شرایط و به مناسبت چهلمین سال و تجلی گوشه ای از رأفت اسلامی عفو گسترده تری نسبت به سال های قبل در مورد کسانی که محکومیت پیدا کردند اعم از اینکه در زندان باشند یا نباشد دستورالعملش تبیین شد و شاخص هایی تعیین شد کسانی که واجد این معیارها بودند بتوانند از مجازاتی که برایشان تعیین شده یا عفو شوند یا تخفیف بگیرند. حالا یا مجازات شلاق، حبس یا جزای نقدی و یا بعضی مجازات های دیگر باشد.

وی افزود: چند هدف در نظر بوده است ۱- اعلام رأفت اسلامی ۲- فرصت مجدد به کسانی که محکوم شدند تا بتوانند خودشان را اصلاح کنند و همراه با ملت و جامعه باشند و برای کشورشان مفید باشند. چه کسانی که داخل یا خارج از زندان هستند یا مجازات شلاق یک فرصت دیگری داده شد تا بتواند در جامعه زندگی معمولی داشته باشد و کمکی به خانواده های محترم آنها شود. کسی که به زندان می رود به خانواده او هم آسیب می رسد البته باید مصالح فرد و جمع را با هم نگاه می کردیم بنابراین استثنائاتی در نظر گرفته شده که کسانی از این عفو بهره مند شوند که لطمه ای به آرامش و امنیت مردم وارد نشود. کسانی که واقعاً واجد این شرایط هستند بتوانند از این عفو بهره مند شوند بعضی هم برای مردم ممکن است خللی ایجاد شود و آن هم باید رعایت شود.

اژه ای گفت: ممکن است در این تطبیق ها افرادی باشند که احیاناً کسی ادعا کند که این فرد جزء مستثنائات نیست، اگر به مورد خاصی برخوردند آن را حتماً یا از طریق مرکز ۱۲۹ یا دفتر خود ما اعلام کنند که بررسی کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه بیان داشت: ما تا ماه مبارک رمضان آینده چندین مناسبت در پیش داریم اگر احیاناً کسی دیگری هم باشد،‌می توان به صورت موردی بررسی کرد و اگر تشخیص داده شود که اینها ضرورتی ندارد در زندان باقی بمانند امکان دارد در لیستی قرار بگیرند و خدمت مقام معظم رهبری اعلام کنیم تا شاید مورد عفو قرار بگیرند.

وی با هشدار به کسانی که مشمول عفو شدند، گفت: ممکن است این فردی که حبس یا شلاق عفو شده وقتی آزاد می شود مجدداً شیطان به سراغ او بیاید. این افارد باید بدانند اگر چنانچه مشمول عفو قرار گرفته و مرتکب جرم شد مجازات بعدی او سنگین است و عفوهای بعدی مشمول او نخواهد شد.

وی افزود: این فرد برای دیگران هم ایجاد مزاحمت می کند و طبیعی است دست قوه قضاییه هم بسته می شود برای عفو ممکن است برای خود و  بقیه محدودیت ایجاد کنند بنابراین حواسشان باشد شیطان و شیطان صفت ها به سراغشان می آید و دست رد به آنها بزنند. خانواده ها مراقب باشندد تا دیگران نیایند و آنها را گول بزنند، گاهی یک فرد در زندان با کسانی آشنا می شود و در بیرون زندان خانواده به او کمک کند.

اژه‌ای در خصوص کسانی که مشمول عفو شدند گفت: عدد دقیقی را نمی توانم عرض کنم ولی سعی بر عفو گسترده بود ولی تنها اینطور نیست که ۵۰ هزار فرد از زندان آزاد شوند، تعدادی هستند که ۵-۶ ماه حبس داشتند ، اینها اصلاً زندان نمی روند . کسانی هم بودند که زندان هستند و مشمول عفو قرار گرفتند اما تقلیل پیدا کرده و ۲ ماه، ۶ ماه یا یک سال یا ۲ سال دیگر آزاد می شوند و  آزادی شان جلو می افتد.

وی افزود: تعدادی از اینها کسانی هستند که جریمه نقدی داشتند، این افراد در ازای هر روز یک مبلغی از جزای نقدی کم می شود که یا تمام شود یا به ۵ سال برسد که بیش از ۵ سال در زندان نمانند، اینها مجازات نقدیشان بخشیده شده و دیگر در زندان نمی مانند و یا به زندان نمی روند. کسانی هم هستند که مجازات شلاقشان اجرا نمی شود و یک فرصتی هم داده شده کسانی که شاکی خصوصی داشته باشند و بروند رضایت آن شاکی را بگیرند تا آن تاریخ اعلامی اگر بتوانند رضایت شاکی را بگیرند آزاد می شوند و اگر موفق به رضایت نشوند مشمول عفو نمی شوند و آزاد نمی شوند.

***اولین جلسه محاکمه حسین فریدون بزودی برگزاری می شود

وی با درخواست از شاکیانی که حقی دارند، بیان داشت: من از این افراد درخواست می کنم که کنند با خانواده های زندانیان مساعدت کرده رضایت بدهند و از کسانی هم که می توانند ریش سفیدی کنند اینها هم این کار را بکنند. من فکر می کنم که اگر بتوانند رضایت افراد را بگیرند انشاالله یک جمعیت قابل توجهی کسانی که محکوم به مجازات قطعی هستند عفو شوند، انشاالله مورد بررسی قرار می گیرند و کسانی هم که در نوبت های بعدی که تا ماه مبارک رمضان چندین مناسبت داریم انشاالله آنها هم مشمول عفو می شوند. معیارهای تعیین شده و توسط هیأت ها بررسی می شوند و انشاالله هرکسی که مشمول هست آزاد شوند. انشاالله خانم ها هم به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) موجب این عفو شوند.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر نامه نمایندگان مجلس به رئیس قوه قضاییه  در مورد طولانی شدن رسیدگی به پرونده حسین فریدون گفت: از نمایندگان مجلس تشکر می کنیم که حسساسیت به پرونده ها دارند. این پرونده قبل از اینکه نمایندگان نامه بنویسند کیفرخواست صادر شده و به همین زودی اولین جلسه هم برگزار می شود. علنی یا غیر علنی بودن آن هم توسط قاضی مشخص می شود. این پرونده قبل از اینکه آقایان نامه را بنویسند در تاریخ ۲ بهمن کیفرخواست صادر شده و به دادگاه ارسال و تعیین وقت صورت گرفته است که انشاالله اسفندماه دادگاه ایشان شروع شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر آخرین روند رسیدگی به پرونده ۳ تن از متهمان بانک سرمایه و پرونده های حسین هدایتی و صندوق ذخیره توضیح داد: بانک سرمایه دارای متهمین متعددی است تعدادی از آنها به کیفرخواست رسیده و حکمشان در حال تدوین است اما عده ای هستند که دادگاهشان هنوز شروع نشده و یا در دادسرا هستند که شاید ظرف ۲ هفته آینده که این حکم ها انشا و امضا شود خدمتتان عرض می کنم.

انتهای پیام/


تست
تست