دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ , 27 May 2019
تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۹۷
ساعت انتشار : ۱:۰۸ ب.ظ
چاپ مطلب
قسمت اول از یادداشت سریالی "500 تن قیر غیب‌شده؛

درباره ۳ ادعاي رئیس شورای شهر ماسال

نویسنده : علی ملکی معاف

مدت‌هاست ماجرای 500 تن قیر اختصاصی به شهرداری ماسال و غیب شدنش، تیتر رسانه‌هاست اما هیچگاه این موضوع به صورت دقیق مورد بررسی قرار نگرفته است.

به گزارش ماسال نیوز؛ علی ملکی معاف سردبیر سابق ماسال نیوز و مدیر مسئول سایت خبری صدای میرزا در بخش اول سلسله یادداشت هایش پیرامون ماجرای ۵۰۰ تن قیر به اصطلاح گم شده شهرداری ماسال نوشت:

مدت‌هاست ماجرای ۵۰۰ تن قیر اختصاصی به شهرداری ماسال و غیب شدنش، تیتر رسانه‌هاست اما هیچگاه این موضوع به صورت دقیق مورد بررسی قرار نگرفته است. سعی داریم در یادداشتی چندبخشی، این موضوع را واکاوی کنیم.
در اولین بخش به سراغ سخنان ماه‌های اخیر رئیس شورای شهر ماسال می‌رویم.

جمالی فرد در دی ماه سال جاری گفت:‌” برای مثال این آقا{شکری} در یک نمونه ۵۰۰ تن قیر برای آسفالت را به ما اختصاص دادن ولی به ما تحویل ندادن. چطور نماینده شهر هم‌جوار می‌آید میلیون‌ها تومان قیر به شهرستان خود اختصاص می‌دهد ولی در اینجا قیر را خودشان مستقیم به پیمانکاری تحویل داده‌اند که یک سال است فرار کرده است؟؟؟”
وی پیش از این نیز در مسجد جامع ماسال گفته بود: ” آقای شکری نماینده محترم تشریف آورند شهرداری و نشست کردیم و قول دادند فلان قدر تن آسفالت کنید و تمام رسانه‌ها خبر را کار کردند اما تاکنون حتی ۱ گرم قیر رایگان برای ما نیامده. … پیمانکاری که شهرداری انتخاب کرد و گفت آگه ۵۰۰ تن قیر بدید ۴ میلیارد آسفالت می‌کند، اما گفتید نه و خودتان پیمانکار معرفی کردید.”

❌سخنان جمالی‌فرد حاوی سه ادعاست:
⭕1- پیمانکاری که قیر رایگان به او داده شده، یک سال است فراری است؛ عبارت جمالی‌فرد”…به پیمانکاری تحویل داده‌اند که یک سال است فرار کرده است …”
⭕2- شکری (یا نزدیکانش) مستقیماً قیر را تحویل پیمانکار داده است: عبارت جمالی فرد” …ولی در اینجا قیر را خودشان مستقیم به پیمانکاری تحویل داده‌اند… ”
⭕3- شکری (یا نزدیکانش) خودش پیمانکار را معرفی کرده است؛ عبارت جمالی فرد” …اما گفتید نه و خودتان پیمانکار معرفی کردید… ”

❌بررسی سه ادعای فوق‌الذکر:

۱- اینکه پیمانکار فراری نیست واضح است. نگارنده این سطور، خود، یک بار چند ماه پیش و بار دیگر ماه گذشته در ماسال پیمانکار را ملاقات کرد و تعلل وی در اجرای آسفالت را از او جویا شد. او نه مخفیانه آمده بود و نه مخفیانه رفت. خیلی عادی در ماسال تردد کرد و پاسخ سؤالاتم را داد. پاسخ‌هایی که برخی‌شان مگو بودند.
علاوه بر این، در همین مدتی که جمالی‌فرد مدعی فراری بودن پیمانکار است دو جلسه با حضور پیمانکار و مجموعه مدیریت شهری ماسال تشکیل شده و در آن راه‌های حل اختلافات پیمانکار و شهرداری بررسی شده است. چگونه پیمانکاری که در ماه‌های اخیر با شهرداری جلسات مشترک داشته فراری است؟!
خب! ما فرض می‌کنیم پیمانکار فراری است و تعهداتش را اجرا نکرده است؛ چه کسی باید از پیمانکارِ متخلفِ فراری شکایت کند و به کجا؟!
مجموعه مدیریت شهری ماسال باید از طریق مراجع قضایی پیگیر پیمانکاری باشد که خودش با او قرارداد بسته‌ است. مگر از پیمانکاری که طبق نامه‌های موجود از سوی شهرداری معرفی شده ضمانت‌های قابل وصول گرفته نشده است؟ چرا این ضمانت‌ها نقد نمی‌شود؟

۲- آقای جمالی فرد گفته‌اند نماینده قیر را به پیمانکار تحویل داده است. این ادعای او مرغ پخته را به خنده وا می‌دارد! مگر نمایندگان شهرستان کارمند و دفتر و دستک و ماشین‌آلات و در یک‌کلام مجموعه اجرایی تحت امر دارند که اداره‌ای دولتی قیر را به آنان تحویل دهد تا توسط نماینده به پیمانکار داده شود؟! آیا تاکنون در هیچ شهرستانی از این ایران چنین چیزی (تحویل دادن قیر راسا به نماینده) رخ داده است؟! به نظر می‌رسد هر صاحب عقل سلیمی تأیید می‌کند ادعا نیاز به سند دارد.
تحویل قیر به نماینده اساساً به‌هیچ‌وجه در قانون نیامده و در عرف هم رخ نمی‌دهد. قیر را اداره کل به پیمانکار می‌دهد.

۳- طبق قانون نماینده نمی‌تواند پیمانکار معرفی کند. اساساً اداره کلِ راه، نماینده را به عنوان معرفی کننده پیمانکار نمی‌شناسد و چنین چیزی سازوکار قانونی و اداری ندارد.
اگر منظورتان از معرفی پیمانکار، پیشنهاد پیمانکار به شهرداری است، این اتفاق موضوعی کاملاً طبیعی است خصوصاً زمانی که شهرداری نه پولی دارد، نه اوراقی و نه خبری از قیر است، باید پیمانکاری که به اعتبار نماینده حاضر است موقتاً با دستان خالی کار کند را بکارگیری کرد.

آقای جمالی فرد در چند بند کوتاه از سخنانتان سه دروغ واضح بود. حالا یک سؤال از شما؛ ربط اختلاف شما با پیمانکار به نماینده چیست؟ یعنی نماینده باید تا مرحله ریختن آسفالت بالا سر شما می‌ماند تا قیر اختصاصی را گم نکنید؟! لابد فردا پس فردا که چاله‌چوله‌ای در آسفالت نمایان می‌شد هم نماینده باید می‌آمد و پاسخ می‌داد!
📌ادامه این یادداشت را در آینده بخوانید. گفتنی‌های زیادی باقی مانده است.

 

 


تست
تست