شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ , 20 July 2019
تاریخ انتشار : ۰۸ فروردین ۹۸
ساعت انتشار : ۱:۵۹ ب.ظ
چاپ مطلب
پیرامون طرح واگذاری ییلاقات ماسال؛

آقایان! دست نگه دارید

آقای فرماندار! آقای نماینده! دست نگه دارید! سابقه طرح‌های گردشگری مردم ماسال را به شدت بدبین کرده است.

به گزارش ماسال نیوز؛ علی ملکی معاف مدیر مسئول پایگاه خبری صدای میرزا و سردبیر سابق ماسال نیوز درباره ماجرای واگذاری طرح ییلاقات ماسال به بخش خصوصی در یادداشتی اختصاصی برای این پایگاه خبری نوشت:

 

آقای فرماندار! آقای نماینده! دست نگه دارید! سابقه طرح‌های گردشگری مردم ماسال را به شدت بدبین کرده است.

مردم ماسال و شاندرمن سابقه خوبی از طرح‌های اجرایی شده در طبیعت‌شان سراغ ندارند.

قبل از اجرای طرح‌ها مسئولین از شرایط رویایی برای حفظ طبیعت در عین اجرای طرح گ‌های گردشگری خبر می‌دهند اما وقتی به مرحله اجرا می‌رسیم، به وضوح منافع اقتصادی بر حفظ  طبیعت پیشی می‌گیرد.

اکنون مسئولین شهرستان از اجرای طرح‌های جدید گردشگری در ییلاقات خبر می‌دهند. آیا ما مردم می‌توانیم مجددا به وعده‌های مسئولین اطمینان کنیم؟ حسن نیت مسئولین را باور می‌کنیم، آیا حسن نیت پیمانکارانی که صریحا منافع اقتصادی برایشان در اولویت اول است هم قابل اثبات است؟

نمی‌خواهیم در مطلبی کوتاه بحث علمی کنیم اما می‌توان به سادگی نتایج طرح‌های اجرا شده در گذشته را مرور کرد.

نتیجه تغییرات گسترده در رودخانه خالکایی از دریاچه مصنوعی تا سد لاستیکی چه شد؛

آیا در جذب گردشگر تاثیری داشت؟ هنوز نمی‌توان گفت بله.

آیا طبیعت رودخانه را با مشکل روبرو کرد؟ قطعا بله. برداشت‌های غیرقانونی و گسترده شن، ریزش دیواره‌ی پارک، تخریب آب‌بند قدیمی، تهدید پایه‌های پل اصلی شهر و … تنها بخش‌های محسوس این دخالت‌های بشری است.

نتیجه اجرای طرح دهکده بام سبز با آن همه تبلیغات چه شد؛

آیا در جذب گردشگر تاثیری داشت؟ قطعا خیر. چون هنوز به سرانجام نرسیده است.

آیا طبیعت منطقه را با مشکل روبرو کرد؟ قطعا بله. قطع درختان بومی بام سبز تنها گوشه‌ای از این اتفاق است. بعد از افتتاح طرح چه تغییراتی در آن منطقه رخ خواهد داد بماند برای بعد.

آقای شکری و آقای عامر! در شهرستان ماسال شما را به عنوان دو مدافع اصلی طرح‌های جدید گردشگری در ییلاقات می‌شناسند. آیا به ما حق نمی‌دهید به هر طرح گردشگری جدیدی که در بستر طبیعت و منابع طبیعی باشد مشکوک باشیم؟

اعتراضات مردمی نسبت به اجرای این طرح‌ها به گوشتان نرسیده است یا برایتان مهم نیست؟

نماینده تالش بزرگ! طرح‌های مذکور که  در روزهای  اخیر مجددا از اجرای آن حمایت کرده‌اید، بسیار وسیع‌تر از طرح‌های پیشین است.

نمی‌خواهم بگویم اعتراض بنده یا بسیاری از فعالین فضای مجازی به معنی مخالفت همه مردم است اما قطعا بخش زیادی از مردم نسبت به اجرای این طرح‌ها ابهام یا اعتراض دارند.

آقای عامر و آقای شکری!  آینده شهرستان ‌مان را –که شاید شما بواسطه تغییر در مسئولیت‌ها اصلا در آن ماندنی نباشید-  با اتکا به نظرات کارشناسانی که نمی‌دانند فاصله‌ی واقعیت‌ها با آنچه بر کاغذ می‌نویسند چقدر زیاد است، به بازی نگیرید.

 

 


تست
تست