پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ , 22 August 2019
تاریخ انتشار : ۳۱ فروردین ۹۸
ساعت انتشار : ۱:۵۰ ب.ظ
چاپ مطلب
مسؤل موکب نورالزهرا گیلان در گفتگو با 8دی:

حضور موکب‌ها در مناطق سیل زده لرستان ضروری است/بخش عظیمی از مردم وسیله و امکانات پخت و پز ندارند

مسئول موکب نورالزهرا گیلان یا بیان اینکه وقتی گروه‌های جهادی خانه‌ها را از گل‌ولای پاک‌سازی می‌کنند فقط اسکلت خانه در می‌آید، گفت: حضور موکب‌ها در مناطق سیل‌زده ضروری است، زیرا این مردم باید امکانات داشته باشند تا بتوانند پخت‌وپز کنند این در حالی است که از خانه‌هایشان هیچ وسیله‌ای سالم نمانده است.

به گزارش ماسال نیوز؛ مجید ذاتی در گفت‌وگو با خبرنگار ۸دی با اشاره به حجم خسارت‌های مناطق سیل‌زده لرستان و میزان فعالیت‌های این موکب در منطقه اظهار کرد: زمانی که در منطقه سیل‌زده پل‌دختر حضور پیدا کردیم قبل از هرچیز یک آمارگیری و ارزیابی از وضعیت شهر انجام شد تا بتوانیم اقلام و کمک‌هایی که از مردم به صورت امانت به دست ما می‌رسد درست استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه پاک‌سازی و پذیرایی از مردم در بخشی از خیابان‌های شهر در واقع خیابان یک تا شش رسالت شهر پلدختر بر عهده موکب ما است، گفت: در عرصه جهادی، تخلیه گل‌ولای از داخل خانه‌ها را انجام داده‌ایم و تقریباً الآن گل‌ولای از خانه‌ها بیرون آمده است و بحث پذیرایی این عزیزان را داریم.

مسئول موکب نورالزهرا گیلان، با بیان اینکه پخت روزانه هر وعده غذایی از ۴ هزار پرس شروع شد و الآن روزانه ۲۵۰۰ پرس غذا توزیع می‌کنیم، گفت: دیروز ۶ هزار نان پخت شد و امروز بیش از پنج هزار نان توزیع شده است.

ذاتی با تأکید بر اینکه زیر بنای زندگی افراد سیل‌زده در پل‌دختر از بین رفته است، اضافه کرد: تنها اسکلت خانه‌ها مانده و سعی می‌کنیم امکانات اولیه را برایشان فراهم کنیم و به مرور زمان جیره غذایی خشک به عزیزان سیل‌زده بدهیم تا افرادی که توان پخت دارند خودشان پخت کنند و این آمار بخاطر این امر کاهش یافته است و از پخت مستقیم ما یک هزار و ۵۰۰ پرس کم شده است.

 

** سعادت نداشتیم استاندار را ببینیم

وی با اشاره به سفر استاندار گیلان به لرستان، گفت: ۴ موکب استان را سعی کردیم در یک مکان مستقر کنیم و تحت عنوان ستاد مردمی مواکب استان گیلان در پلدختر فعالیت می‌کنیم اما گویا سعادت نداشتیم استاندار را ببینیم.

 

** فقط اسکلت خانه‌هایی که گروه‌های جهادی از گل‌ولای پاک‌سازی کرده‌اند باقی مانده

مسئول موکب نورالزهرا گیلان ادامه داد: خود شهر پلدختر دو بخش است یک بخش قسمت شهر جدیدش است که در ارتفاع قرار دارد و آسیب ناچیری دیده و بخش اصلی شهر بافت قدیم آن کاملاً زیر بنایی نابود شده به طوری که ساختمان فرمانداری، شهرداری، ادارات و… تخریب شده و خانه‌هایی که گروه‌های جهادی از گل‌ولای پاک‌سازی کردند هیچ امکانات و وسایلی ندارند و نابود شده‌اند.

 

** بخش عظیمی از روستاهای اطراف پل‌دختر نابود شده/ مردم باید امکانات پخت‌وپز داشته باشند

وی با تأکید براینگه وقتی گروه‌های جهادی ما خانه‌ها را تمیز می‌کنند فقط اسکلت خانه‌ها از آن در می‌آید، تصریح کرد: این مردم باید امکانات داشته باشند تا بتوانند پخت‌وپز کنند این در حالی است که از خانه‌هایشان هیچ وسیله‌ای سالم نمانده است.

ذاتی با اشاره به اینکه الان دو سه کمپ در پل‌دختر استقرار پیدا کرده است، اضافه کرد: مسولیت یکی از این کمپ‌ها با ما است که عزیرانی که خانه‌هایشان تخریب شده در این کمپ‌ها مستقر اند و موکب‌های گیلانی صبحانه، نهار و شام این عزیزان را تأمین می‌کنند.

وی تصریح کرد: بخش عظیمی از روستاهای اطراف پل‌دختر نابود شده و چیزی نمانده که مردم برگردند.

 

** حضور موکب‌ها در مناطق سیل‌زده ضروری است

مسئول موکب نورالزهرا گیلان یا بیان اینکه حضور موکب‌ها در مناطق سیل‌زده ضروری است، تصریح کرد: تنها شهر پلدختر نیست، روستاهای اطرافش را حساب کنید اندازه دو سه شهر جمعیت دارند که نیازمند خدمات رسانی‌اند.

وی با بیان اینکه جلسه‌ای در سپاه پل‌دختر برگزار شد و حدود ۳۰ موکب از استان‌های مختلف در این مناطق سیل‌زده لرستان زحمت می‌کشند، گفت: به دنبال تجهیز سیل‌زدگان منطقه به برخی لوازم گرمایشی و پخت‌وپز هستیم تا جیره خشکی که می‌دهیم خود مردم آمادگی پخت‌وپز داشته باشند.

ذاتی با اشاره به نحوه کمک‌رسانی مردم گیلان به منطقه، گفت: روزی نیست که دو، سه کامیون از گیلان کمک نداشته باشیم و از مردم گیلان بی‌نهایت تشکر می‌کنم.

مسئول موکب نورالزهرا گیلان در پاسخ به این سؤال که در ماه رمضان نحوه فعلیتشان چگونه است با بیان اینکه حضور ما در ماه مبارک رمضان فعلاً مشخص نیست تا پایان ماه شعبان در منطقه حضور داریم، گفت: باید ببینیم حضورمان چقدر ضروری است و اگر توانستیم امکانات اولیه پخت را به مردم سیل‌زده بدهیم ماه مبارک رمضان را برمی گردیم در غیر این صورت می‌مانیم.

 


تست
تست