سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ , 17 September 2019
تاریخ انتشار : ۲۰ تیر ۹۸
ساعت انتشار : ۹:۰۰ ق.ظ
چاپ مطلب

مزایای ثابت شده یوگا کدامند؟

واژه "یوجی" برگرفته از زبان سانسکریت و به معنای اتحاد یا پیوند است. یوگا تمرینی باستانی است که ذهن و جسم را به یکدیگر پیوند می‌دهد.

واژه “یوجی” برگرفته از زبان سانسکریت و به معنای اتحاد یا پیوند است. یوگا تمرینی باستانی است که ذهن و جسم را به یکدیگر پیوند می‌دهد.

یوگا تمرینات تنفسی را با مدیتیشن و حرکاتی که به منظور افزایش آرامش و کاهش استرس همراه می‌سازد و بدین ترتیب به هدف پیوند و اتحاد میان روح و جسم می‌رسد. انجام یوگا دارای فوایدی است که هم ذهن و هم جسم از آن بهره می‌برند که بسیاری از این موارد به تایید علمی رسیده‌اند. به همین منظور یوگا یکی از بهترین ورزش‌هایی است که در باشگاه ورزشی ارائه می‌شود.

البته به تمامی این موارد باید فواید و مزایای زیر را نیز اضافه کرد:

  • کاهش استرس

شهرت تمرینات یوگا در قابلیت آن‌ها در کاهش استرس و بهبود حس آرامش است که از طریق مدیتیشن کاملا قابل دستیابی است.

در حقیقت تحقیق‌های زیادی نشان داده است که تمرینات یوگا باعث کاهش ترشح کورتیزول می‌شود که هورمون اصلی و اولیه استرس است.

تحقیقی که بر روی ۲۴ زن دارای آشفتگی عاطفی و افسردگی انجام شد، نشاندهنده تاثیرات شگفت‌انگیز یوگا در کاهش استرس بود. پس از گذشت ۳ ماه از آغاز دوره یوگا در باشگاه ورزشی، میزان استرس، افسردگی، خستگی مزمن و اضطراب این خانم‌ها کاهش چشمگیری داشت.

در تحقیق دیگری ۱۳۱ نفر مورد بررسی قرار گرفتند و نتایج حاکی از آن بود که دوره ۱۰ هفته‌ای یوگا توانسته به کاهش سطح استرس و اضطراب این افراد کمک شایانی کند. علاوه بر این تمرینات یوگا باعث ارتقای سطح زندگی این افراد و افزایش سلامت ذهن و روان این افراد شده است.

چنانچه یوگا درکنار سایر روش‌های حذف استرس مانند مدیتشن قرار گیرد می‌تواند شیوه‌ای کاملا موثر در مقابله با استرس باشد

خلاصه: برطبق مطالعات صورت گرفته ورزش یوگا می‌تواند باعث کاهش استرس، آرامش و کاهش میزان ترشح هورمون استرس کروتیزول شود.

 

  • رهایی از اضطراب

بسیاری از افراد با هدف غلبه بر احساس ترس و اضطراب به باشگاه ورزشی مراجعه کرده و اقدام به انجام یوگا می‌کنند.

در مطالعه‌ای تعداد ۳۴ خانم که دارای اختلالات اضطراب و ترس بودند در یک باشگاه ورزشی به مدت دو ماه، دو بار در هفته در کلاس‌های یوگا شرکت کردند. در پایان این دوره میزان اضطراب و ترس و نگرانی افرادی که در تمرینات یوگا و مدیتیشن شرکت کرده بودند به مراتب کمتر از گروه دیگری بود که در دوره یوگا شرکت نکرده بودند.

در تحقیق دیگری تعداد ۶۴ زن با اختلال استرس پس از حادثه (PTSD) مورد مطالعه قرار گرفتن. در این اختلال بیمار پس از مواجه با یک اتفاق تراژیک و تجربه کردن یک حادثه تلخ، ترس و اضطراب شدیدی را تجربه می‌کند. این افراد به مدت ۱۰هفته و یک بار در هفته یوگا کار می‌کردند و بعد از این مدت علائم و تظاهرات PTSD در این خانم‌ها کاهش چشمگیری داشت. در حقیقت ۵۲% از شرکت‌کنندگان پس از انجام یوگا دیگر اصلا مبتلا به PTSD نبودند.

ساز و کار دقیق یوگا در کاهش اضطراب و نگرانی هنوز مشخص نیست اما شاید بتوان دلیل آن را در تاکید تمرینات مدیتیشن بر اهمیت حضور در لحظه و یافتن احساس آرامش دانست.

خلاصه: مطالعات انجام شده نشان‌دهنده تاثیر بسزای تمرینات یوگا در کاهش علائم اضطراب است.

 

  • کاهش التهاب

یوگا علاوه بر تاثیرات مثبتی که روی ذهن و روان فرد دارد، می‌تواند باعث کاهش التهاب نیز شود.

التهاب یکی از واکنش‌های طبیعی سیستم ایمنی بدن است اما التهاب مزمن می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های التهابی نظیر بیماری قلبی، دیابت و حتی سرطان گردد.

در سال ۲۰۱۵ به منظور بررسی تاثیرات جسمانی یوگا، تحقیقی روی ۲۱۸ نفر انجام شد. در روند این تحقیق افراد به دو گروه تقسیم شده و یک گروه به صورت مرتب در هفته به باشگاه ورزشی رفته و تمرینات یوگا و مدیتیشن انجام می‌دادند و سپس هر دو گروه ورزش‌ها و تمرینات فیزیکی دیگری که سب کاهش استرس می‌شد را انجام می‌دادند.

نتایج حاکی از آن بود که میزان التهاب و عوامل التهاب‌زا در افرادی که یوگا کار می‌کردند نسبت به گروه دیگر که تمرینات یوگا را در برنامه نداشتند، کاهش داشته است.

تحقیق مشابهی در سال ۲۰۱۴ کاهش علائم التهابی افراد مبتلا به سرطان سینه که دارای خستگی مفرط بودند را  نشان داد.

با وجود اینکه همچنان نیاز به انجام مطالعات و تحقیق‌ها بیشتری است اما تاکنون تمامی یافته‌ها حاکی از تاثیرات مثبت یوگا بر کاهش التهاب و پیشگیری از بیماری‌های ناشی از التهاب مزمن است.

 

ایرانگان بانک اطلاعات مشاغل و کسب و کارها

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.

در مجله ایرانگان از مطالب علمی، آموزشی و تحقیقاتی بهرمند شوید و در سایت نیازمندی‌های ایرانگان همواره می‌توانید متخصصان مورد نیاز خود را در مشاغل مختلف آموزشی، خدماتی، پزشکی و صنعتی بیابید.

 

 

 


تست
تست