سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ , 30 May 2023

تاریخ انتشار : ۳۱ تیر ۹۴
ساعت انتشار : ۱۰:۴۶ ق.ظ
چاپ مطلب

تولید ۱۲۵ تن عسل در شهرستان شفت در سال ۹۴

مدیر جهاد کشاورزی شفت ضمن اعلام خبر افزایش 5 درصدی تولید عسل در این شهرستان گفت: زنبورداران شفتی از ابتدای سال جاری موفق به تولید 125000 کیلوگرم عسل از 8339 کلونی شده اند.    

مدیر جهاد کشاورزی شفت ضمن اعلام خبر افزایش ۵ درصدی تولید عسل در این شهرستان گفت: زنبورداران شفتی از ابتدای سال جاری موفق به تولید ۱۲۵۰۰۰ کیلوگرم عسل از ۸۳۳۹ کلونی شده اند.

 

 

حسن همتی در گفتگو با ماسال نیوز، با بیان اینکه زنبورداران این شهرستان دارای ۸۳۳۹ کلونی عسل هستند اظهار داشت: به طور متوسط از هر کلونی عسل ۱۵ کیلوگرم محصول بدست می آید و بر این اساس پیش بینی می کنیم حدود ۱۲۵ هزار کیلوگرم عسل از ابتدای سال ۹۴ در شهرستان تولید و استحصال شود.

وی با اشاره به درآمد خوب زنبورداری نسبت به دیگر شاخه های کشاوزی در استان گیلان افزود: ارزش ریالی این مقدار عسل تولیدی در حدود ۳۱ میلیارد ریال است و به لحاظ وزنی نیز این مقدار عسل تولیدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارای ۵ درصد رشد می باشد که در نتیجه آب و هوای مناسب امسال برای برای زنبورداری فراهم شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شفت تعداد شاغلان بخش زنبورداری در شهرستان شفت را ۳۵۸ نفر عنوان کرد و افزود: استان گیلان از رتبه پنجم تولید عسل در کشور برخوردار است و این حرفه با توجه به شرایط آب و هوایی شهرستان شفت ظرفیت مناسبی برای سرمایه گذاری و اشتغالزایی برای جوانان جویای کار دارد.

همتی حداقل فاصله لازم برای زنبورستان ها از یکدیگر در هر منطقه جغرافیایی را ۶کیلومتر عنوان کرد و گفت: چنانچه این فاصله کمتر شود و منطقه دارای پوشش گیاهی مناسبی نباشد موجب تولید عسل کمتر در دو زنبورستان به علت کمبود منابع شهد و گرده می‌شود و همچنین مشکلاتی نظیر رفتن اشتباهی زنبورهای یک زنبورستان به زنبورستان های دیگر، شیوع بیماری و … را به همراه خواهد داشت.

مصرف عسل به عنوان صبحانه و یا شام در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و درمان ناراحتی‌های گوارشی و کلیه و همچنین تسکین اعصاب مفید است. زنبورداران گیلانی اوایل بهار برای تولید بیشتر به مناطق ییلاقی گیلان و مناطق ییلاقی اردبیل، مازندران، البرز، زنجان و قزوین کوچ می‌کنند.در استان گیلان هم اکنون شهرستان‌های ماسال، تالش، رضوانشهر، آستارا، رودسر، املش، لنگرود و شفت مهم ترین مراکز تولید عسل هستند.

 

انتهای پیام/