سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ , 30 May 2023

تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۹۱
ساعت انتشار : ۷:۰۶ ب.ظ
چاپ مطلب

نگذارید حرف امام به زمین بماند!

در ابتدا برای نگارش چند سطری به بهای شهید،به دنبال فضایی خلوت و دور از هیاهوی ابزار ها و انسان های ابزار زده بودم. به خیال اینکه دور بودن موجب اخلاص واژگان و افکار خواهد شد،وشاید بتوان راحت تر  با خاطری آسوده نوشت!

در ابتدا برای نگارش چند سطری به بهای شهید،به دنبال فضایی خلوت و دور از هیاهوی ابزار ها و انسان های ابزار زده بودم. به خیال اینکه دور بودن موجب اخلاص واژگان و افکار خواهد شد،وشاید بتوان راحت تر  با خاطری آسوده نوشت!

دوران جنگ تحمیلی، عصر شلوغ و پرهیاهوی رگبارهایی از جنس گلوله های فولادی و ترکش های تیز ریز با رقص خون در نبردی سخت بود. اما خیالات دراماتیک در نهان همان رزمندگانی جلوه می کرد که آنان را متهم به آهنی بودن روح  و خاطری آشفته می کردند. عرفان عملی و درخشش ایمان در صورت هایی جنگی، عده ای را به همان نظریه های لیبرال خود فرا می خواند که "اهل ولایت" تنها می تواند اهل عرفان های خلوت اندیش و ماتم زده ای باشد که راه به مبارزه و تغییر ندارد، و تنها با پیام هایی اخلاقی مردم را به خوبی و نیکی فرا می خواند! همان آفت هایی که از  شاعرانی چون حافظ و سعدی انسانهایی مطرب و اهل ناز، نی و میخانه می ساخت.

بدون شک شناخت و مطالعه آثار و زندگانی رزمندگان جنگ تحمیلی در دوران کنونی با همان شلوغی ها و رگبارهایی به شدت سخت تر اما در سایه پنهان از جنس رسانه و تکنولوژی مدرن، می تواند سبکی از زندگی جهادی و مسیری درست در افاق "اسلام ناب" باشد.

"حرمان هور" اثری فاخر و ارزشمندی از دست نوشته های دانشجوی دکترا "شهید احمد رضا احدی" می باشد که به اهتمام علیرضا کمری به چاپ رسیده است.بیان روان و شاعرانه، خاطر انسان را بیاد گفتار سیدمرتضی آوینی می اندازد. تصور حقیقی افکار و اندیشه های رزمندگان دفاع مقدس در واکنش به حوادث و رویداد های جنگ چه در جغرافیا و چه در احوال بدون شک مخاطب را بهتر با جنگ تحمیلی و رزمندگان آن آشنا خواهد کرد. فضای ذهنی آنان را باید آنجا که خمپاره و موشک ها با امواج مهیب و خبر شهادت نزدیک ترین دوست و از طرفی دیگر اسارت زنان وطن در محیط، فضایی سنگین می سازد را در یادداشت های ادبی-هنری او خواند.آنجا که سخن از تردید و شک نیست، تنها فرمان "امام" و "صراط المستقیم" قاعده بازی است! بازی خون و شمشیر…

در وصیت نامه شهید می خوانیم:

فقط " نگذارید حرف امام به زمین بماند، همین"

حدود یکماه روزه قرض داریم آنرا برایم یگیرید و برایم از همگی حلالی بخواهید

والسلام – کوچکترین سرباز امام زمان (عج) – احمد رضا احدی

و اگر امام را آنچنان که برخی همچون همان رزمندگان تفسیر نمی کردند،شاید تا عمق و سنگینی بار همان یک خط وصیت نامه را بهتر درک می کردیم و تنها ذکر آن در سردر اتاق ها و دفاتر مسئولان و معتقدین به انقلاب اسلامی برای رفع بسیاری از انحرافات و کاستی ها کافی می بود!.امام را شاعری عارف و زیبارو و نورانی که در برخوردی تاریخی(هگلی) و یا تقدیری جبری (مارکس، راسل و..)رهبری جریانی پر جمعیت بود که رهنمودهایی برای زندگی دنیایی همچون پاپ داشت و سربازان آن انسان هایی از همان جنس شمشیر و اسلحه ها، بی روح و بی منطق!

در سخن امام این مجاهد اینگونه آمده است"متأسفانه هنوز براى بسيارى از ملتهاى اسلامى مرز بين «اسلام امريكايى» و «اسلام ناب محمدى» و اسلام پابرهنگان و محرومان، و اسلام مقدس نماهاى متحجر و سرمايه داران‌ خدانشناس و مرفهين بى‌درد، كاملًا مشخص نشده است. و روشن ساختن اين حقيقت كه ممكن نيست در يك مكتب و در يك آيين دو فكر متضاد و رودررو وجود داشته باشد از واجبات سياسى بسيار مهم است.(۱)" و در جایی دیگر هنر مقبول او ایچنین است، "تنها هنرى مورد قبول قرآن است كه صيقل دهنده اسلام ناب محمدى- صلى اللَّه عليه و آله و سلم- اسلام ائمه هدى- عليهم السلام- اسلام فقراى دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازيانه خوردگانِ تاريخِ تلخ و شرم‌آور محروميتها باشد. هنرى زيبا و پاك است كه كوبنده سرمايه دارى مدرن و كمونيسم خون‌آشام و نابودكننده اسلام رفاه و تجمل، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومايگى، اسلام مرفهين بى‌درد، و در يك كلمه «اسلام امريكايى» باشد.(۲)" بدون شک شهید احدی وصیتی بس گران و سنگین را برایمان به یادگار گذاشته است.

شهود و درک "صراط المستقیم" تقوا می خواهد، که دقت در اعمال و مقام ایمان این رزمندگان را آنچنان که در وصیت آمده است می توان شاهد بود و اگر چند ورق آخر این کتاب را بررسی کنید به صفحاتی از "دفترچه محاسبه نفس شهید احدی"+ بر خواهید خورد."

 

امید است که در راه انقلاب با شناخت سرداران و مجاهدان این عرصه در ابتدا درک عمیق و درستی از وقایع و الگوهایی همچون "شهید احدی" دریافت کنیم و سپس با استقامت و روحیه ای از همان جنس در راستای احیای اهداف و آرمان های "اسلام ناب" قدم برداریم. بدون شک رسانه ملی بالاترین مسئولیت را در قبال الگوسازی و معرفی چهره حقیقی از رزمندگان خواهد داشت.

 

۱/ صحيفه امام، ج‌21، ص: ۱۲۱

۲/ همان، ج‌21، ص: ۱۴۵

تصویر روجلد کتاب حرمان هور : +  / تصویری از دفترچه محاسبه نفس شهید + /تصاویر دفتر + + / وصیت نامه +

 

توسط صالح كاهاني وبلاگ ۵۷ تاريخ انتشار دوشنبه، ۳۰ بهمن ماه، ۱۳۹۱