سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ , 30 May 2023

تاریخ انتشار : ۰۲ اسفند ۹۱
ساعت انتشار : ۵:۱۰ ب.ظ
چاپ مطلب

کاهش فرزندآوری در گیلان

مدیرکل ثبت احوال گیلان از کاهش فرزندآوری در استان خبر داد و گفت: گیلان کمترین نرخ موالید کشور را دارد.

مدیرکل ثبت احوال گیلان از کاهش فرزندآوری در استان خبر داد و گفت: گیلان کمترین نرخ موالید کشور را دارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ماسال به نقل از فارس، زاهد خندستانی با اشاره به اثرات کاهش فرزندآوری در گیلان، اظهار کرد: کاهش فرزندآوری موجب می‌شود تا خانواده‌های گیلانی نتوانند جایگزین نسل داشته باشند و در آینده از جمعیت جوان استان کاسته شده و به جمعیت میانسال و سالخورده افزوده می‌شود بنابراین برنامه‌ریزی درست در این زمینه مهم است.

وی بیشترین نرخ موالید در گیلان را مربوط به آستارا و کمترین نیز متعلق به املش و شفت دانست و تصریح کرد: گیلان کمترین و سیستان و بلوچستان بیشترین نرخ موالید را در کشور دارند.

به گفته این مسئول، به ازای هر یک‌ هزار نفر جمعیت در سیستان و بلوچستان ۳۳ نفر متولد می‌شوند که میانگین نرخ ولادت در کشور ۱۸ نفر است و گیلان کمترین رتبه را در این زمینه دارد.

وی نرخ فرزندآوری هر زن را در بازه سنی ۱۵ تا ۴۹ سال عنوان کرد و افزود: این شاخص در استان ۱٫۴ فرزند برای هر زن است.

خندستانی شاخص فرزندآوری در دنیا را ۲٫۵ فرزند برای هر زن ذکر کرد و گفت: این شاخص در کشورهای توسعه یافته ۱٫۷ و در کشورهای کمتر توسعه یافته ۲٫۶ است.

به گفته وی، در بین کشورهای همسایه مانند افغانستان شاخص فرزندآوری شش فرزند برای هر زن، عراق ۴٫۵ فرزند، پاکستان ۳٫۲ فرزند، آذربایجان ۲٫۱ و ترکیه نیز ۲ فرزند است.

مدیرکل ثبت احوال گیلان شاخص فرزندآوری در ایران را ۱٫۶ فرزند برای هر زن ذکر کرد و یادآور شد: این نرخ نسبت به میانگین دنیا و کشورهای منطقه و همسایه بسیار پایین است.

وی نرخ سالمندی در استان را ۸٫۱ درصد بیان کرد و افزود: میانگین نرخ سالمندی در کشور 7.5 دهم درصد است و سیستان و بلوچستان با ۳۸ درصد جمعیت کمتر از ۱۵ سال، جوان‌ترین استان کشور است.

خندستانی بیشترین نرخ سالمندی گیلان را مربوط به شهرستان سیاهکل و کمترین را متعلق به تالش دانست و اذعان کرد: نرخ سالمندی در استان‌های همجوار مانند قزوین ۳٫۷ درصد و اردبیل ۵٫۷ دهم درصد است.

 

تاریخ انتشار چهارشنبه، ۲ اسفند ماه، ۱۳۹۱