پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ , 07 December 2023

تاریخ انتشار : ۱۲ آذر ۹۴
ساعت انتشار : ۲:۰۶ ق.ظ
چاپ مطلب

سیب زمینی دفن شد، گوجه سلطان شد

“باز هم پاییز و باز هم گرانی گوجه!” این عبارت کوتاه شرح حال خبر تکراری گرانی گوجه فرنگی در پاییز هر سال است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ماسال به نقل از بانک مردم: چهارفصل بودن ایران همیشه مایه مباهات ایرانیان بوده اما گرانی های بدموقع برخی از محصولات کشاورزی در طول سال چهارفصل بودن ایران را به چالش می کشد! یک فصل سال سیب زمینی طلا می شود و فصل دیگر از بی ارزشی دفن؛ یک فصل پیاز اشک خریداران را در می آورد و فصلی دیگر هویج! حالا نوبت گوجه فرنگی شده است. دلالها تا میتوانند بر قیمت و جیب خود می افزایند. گویا وزارت جهاد کشاورزی از اجرای برنامه هایی که مانع کاشت مازاد شود و در مقابل مدل پیشنهادی کاشت به کشاورزان بدهد که بازار دچار کمبود نشود عاجز است.

دلال ها جولان می دهند
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس، با منفی ارزیابی‌کردن رشد چندبرابری نرخ گوجه فرنگی در بازار،گفت: رشد چند برابری نرخ این محصول نتیجه حضور دلالان در بازار بوده که تثبیت نرخ ها باید با نظارت بر نحوه عرضه محصولات همراه شود.
محمدتقی توکلی درگفت وگو باخانه ملت،با منفی ارزیابی کردن رشد چندبرابری نرخ گوجه فرنگی دربازار،گفت:محدودیت عرضه و جو روانی در خصوص کاهش تولید این محصول به رشد قیمت آن منجر شده است.

نماینده مردم الیگودرز درمجلس، با تاکید براینکه تولید گوجه فرنگی درکشور همسو با نیاز داخل است،افزود: با توجه به کافی بودن تولید درکشور نیازی به واردات این محصول برای تنظیم بازار وجود ندارد.

رشد چند برابری نرخ گوجه فرنگی نتیجه حضور دلالان در بازار

وی با بیان اینکه علت رشد چند برابری نرخ گوجه فرنگی حضور دلالان در بازار و اثرگذاری آن ها بر قیمت ها است،تصریح کرد:ایجاد ثبات قیمتی در بازارگوجه‌فرنگی و سایر محصولات مصرفی مردم نیازمند نظارت بر نحوه عرضه محصولات به بازار است.

توکلی با تاکید براینکه تفاوت قیمت گوجه فرنگی و سایر محصولات کشاورزی در محل تولید و عرضه آن نشان از دستکاری نرخ ها از سوی دلالان دارد،تاکید کرد:گاهی جوروانی حاکم بر بازار و پراکنده شدن برخی شایعات درخصوص کمبود محصولی به رشد قیمت آن منجرمی شود.

ضرورت کاهش قیمت گوجه فرنگی

این نماینده مردم درمجلس نهم، با ضروری خواندن کاهش قیمت گوجه فرنگی در بازار،افزود: دولت با نظارت بربازار باید از نفوذ دلالان و نرخ گذاری برمحصولات کشاورزی جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه بسیاری از استان‌های کشور در زمینه تولید گوجه فرنگی فعال هستند،تاکید کرد:باتوجه به تولید انبوه گوجه‌فرنگی درکشور کمبودی ازحیث تولید که به افزایش قیمت منجرشود،نداریم.

گوجه فرنگی ۱۰۰ درصد گران شد

حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و سبزی در مورد علت گرانی گوجه فرنگی به فارس گفت: بخشی از گوجه فرنگی فصل سرد سال از طریق گوجه‌های نگهداری شده در انبار تأمین می‌شود.

وی افزود: امسال به دلیل بارندگی‌ها بخشی از گوجه‌فرنگی‌هایی که باید برای رسیدن به انبار منتقل می‌شد، قابلیت انبارداری نیافت و بنابراین تولید این محصول کاهش یافت.

وی با بیان اینکه قیمت گوجه‌فرنگی نسبت به هفته قبل دو برابر افزایش یافته است، گفت: قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی در بازار ۴ تا ۵ هزار تومان است.

مهاجران بیان داشت: تا ۲۰ روز آینده با ورود گوجه فرنگی چابهار قیمت این محصول کاهش می‌یابد.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی بیان داشت: بخشی از گو‌جه فرنگی در حال حاضر از طریق شیراز و بخشی هم از طریق گلخانه‌ها تأمین می‌شود که کفاف بازار مصرف را نمی‌دهد.

* یک ماه دیگر گوجه فرنگی ارزان می‌شود

هادی بختیاری مقام مسئول در میدان مرکزی میوه و تره‌بار هم در مورد قیمت گوجه فرنگی اظهار داشت: افزایش قیمت گوجه فرنگی در فصل سرد سال کاملا طبعیی است.

وی با بیان اینکه این افزایش قیمت حدود ۲۰ روز تا یک ماه به طول می‌انجامد، بیان داشت: قیمت گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه و تره‌بار حدود ۲ برابر افزایش یافته است.

بختیاری تصریح کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی انباری در بازار حدود ۲ هزار تومان است.

وی بیان داشت: گوجه فرنگی بوته‌رس که نسبت به انباری مرغوب‌تر است در فصل سرد سال کمیاب‌تر است، و قیمت هر کیلوگرم آن در میدان مرکزی حدود ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان است.

این مقام مسئول در میدان مرکزی میوه و تره‌بار اظهار داشت: گوجه فرنگی گلخانه‌ها که از نظر کیفیت نسبت به دو نوع مذکور مرغوب‌تر است قیمت هر کیلوگرم آن به ۴۵۰۰ تومان رسیده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر گوجه فرنگی انباری از شیراز و گوجه فرنگی بوته رس از بندرعباس و جنوب کشور تأمین می‌شود.

 

انتهای پیام/