چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲ , 29 November 2023

تاریخ انتشار : ۰۴ فروردین ۹۵
ساعت انتشار : ۹:۲۹ ب.ظ
چاپ مطلب

تالش تابلویی از زیبایی های آفرینش/مهد زیبایی و تمدن میزبان مسافران نوروزی

تالش تابلویی زیبایی های آفرینش در ایام مختلف سال به ویژه تعطیلات نوروزی و فصل تابستان پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ماسال،  تالش مهد زیبایی ها و تمدن با جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و زیارتگاه‌ها و اماکن مذهبی هرساله در طول ایام مختلف سال به ویژه تعطیلات نوروزی و فصل تابستان پذیرای میلیون‌ها گردشگر داخلی و خارجی است.

 این شهرستان با وسعت ۱۴۲۷ کیلومتر مربع از شمال به بندر آستارا، از شرق به دریای خزر، از جنوب به رضوانشهر و از غرب به کوه‌های اردبیل و شهرستان خلخال محدود می‌شود.

 زبان مردم این شهرستان، تالشی است و این زبان یکی از مهم ترین و کهن ترین زبان‌های ایرانی به شمار می‌آید و به اعتقاد اکثر زبان شناسان و صاحبنظران، بقایای زبان مادری را هنوز در خود حفظ کرده است.

 تالش از لحاظ اقلیمی و وضعیت تقسیمات کشوری از موقعیت ممتازی بهره مند است، این شهرستان سرسبز، زیبا و حاصلخیز از دو ناحیه جلگه‌ای و کوهستانی تشکیل شده و اراضی ناحیه جلگه‌ای آن باغ‌های میوه و شالیزارهای وسیع برنج را در خود جای داده و محصول آن هر ساله علاوه بر رفع نیازهای محلی به گوشه کنار ایران صادر می‌شود.

دشت شقایق تالش یکی از زیبایی‌های طبیعی و خدادادی است که گردشگران بسیاری را به طرف خود می‌کشاند و وجود این دشت زیبایی خیره‌کننده‌ای در مسیر جاده اسالم به خلخال از پیچ و خم جاده کوهستانی منطقه ایجاد کرده که جذابیت خاصی دارد.

 گل زیبای شقایق در بخش‌هایی از طبیعت تالش می‌روید و رویشگاه این گیاه در دل زیبایی‌های طبیعی منطقه واقع شده و بسیار زیبا و دلفریب است.

 بخش کوهستانی این شهرستان که مسکن چندین هزار خانواده عشایر و دامدار است، مناظره خیر کننده و خیال انگیزی از طبیعت را به نمایش می‌گذارد و جنگل‌های سرسبز با انواع پرندگان، علفزاران عطرآگین، چشمه سارانی پر آب و نهرها و رودهای فراوان گوشه‌هایی از آن را تشکیل می‌دهند.

 در پرتو شهرت فراوانی که برنج و عسل و لبنیات و گیلاس تالش دارد، نگاهی هم به صنایع دستی تالش می‌توان داشت به گلیم و جاجیم و جوراب‌های پر نقش و نگاری که حاصل رنج و آیینه ذوق و احساس زنان تالشی است و دنیا نقش‌ها و رنگ‌های خیال انگیز هر یکشان، داستانی زیبا در نهان دارد و برای مسافران این دیار هدیه و سوغاتی جالب می‌تواند باشد.

 تالش دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری مانند پارک جنگلی سیاه‌داران، پارک جنگلی و سواحل زیبای گیسوم، مناطق ییلاقی سوباتان و آق اولر، ساحل زیبای قروق، مریان و تنده وین و مناطق ییلاقی است که چشم هر بیننده ای را خیره خود می‌کند.

وجود زیارتگاه‌ها و اماکن مذهبی نظیر بقعه شاه میلرزان خطبه‌سرا، آقا سید احمد نال‌تربه، سید سیاه علم خاله سرا وویژگی‌های بارز این شهرستان را مضاعف کرده است.

 

دژ صلصال لیسار، پارک جنگلی و ساحل گیسوم اسالم، ییلاق اسبومار و ساحل جوکندان، ییلاق توریستی کرمان و گردنه الماس اسالم، آبشار زمرد حویق، کاخ سردار امجد در پارک شهر و… از دیگر جاذبه‌های گردشگری تالش است.

 گلیم بافی، البسه محلی و شالبافی از صنایع دستی تالش است اگر به این شهرستان سفری داشتید از صنایع دستی تالش به شهر خود سوغات ببرید.

 خاله خاطر، وزپته، گزنه پلو، پته، لونگی بادمجان، کله پاچه پلو، ماهی شکم پر، شیرینی(اسپی شیرینی، علی حلوا، شیرینی دوشاب و نان زرین از غذاهای محلی تالش است، در سفر به این شهرستان در منوی غذای خود این غذاهای محلی را قرار دهید و از آن میل کنید.

خبرگزاری شبستان

انتهای پیام/