شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ , 13 August 2022

تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۹۵
ساعت انتشار : ۵:۳۷ ب.ظ
چاپ مطلب
بی تدبیری ها باز هم سر برآورد؛

گلایه‌ی شالیکاران ماسالی از کم آبی در سال پر آبی!

در حالی که کشاورزان گیلان شاهد سال پر بارشی هستند اما بی تدبیری ها باعث شده است 500 هکتار زمین کشاورزی ماسال در خطر کم آبی قرار بگیرند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ماسال، تعداد زیادی از زارعان نهر ارس بیک ماسال با امضای طوماری به سو تدبیر در مدیریت آب این نهر و احتمال کم آبی مزارع این نهر اعتراض کردند.

بر این اساس، این زارعان، ضمن نامه ای به مسئولان شهرستان، به عدم توجه مسئولان به مشکلات توزیع آب و عدم هماهنگی بین آنها معترض شده اند.

در این نامه که خطاب به فرماندار و دیگر مسئولان نوشته شده آمده است:

احتراما به استحضار می رساند که کلیه ی زمین های کشاورزی تحت پوشش نهر ارس بیک (با قدمت بیش از ۱۰۰ سال) واقع در استان گیلان، شهرستان ماسال، دهستان طاسکوه به دلایل ذیل مورد تهدید خشکسالی و خسارت قرار گرفته است:

۱٫عدم هماهنگی بین مسئولان ذیربط

۲٫در حالی که بخشی از نهر لایروبی گردیده و استفاده غیراصولی و بهره برداری از آب و بارندگی های شدید باعث طغیان و تخریب دیواره ی نهر در نقاط مختلف شده است.

۳٫ طغیان و تخریب بخش هایی از دیواره ی نهر، راه عبور و مرور ۲ تا ۳ خانوار را قطع کرده است.

۴٫عدم هماهنگی بین مسئولان ذیربط در سطح شهرستان و طولانی شدن زمان هماهنگیهای لازم حهت ترمیم ابتدایی نهر و رفع مشکل اجتماعی موجود

۵٫ عدم تخصیص بودجه ی بخش کشاورزی به نهر فوق با توجه به افزایش ظرفیت

۶٫ عدم تشکیل هر گونه کمیسیون (باران، غیرمترقبه و …) توسط مسئولان ذیربط جهت رفع مشکل کشاورزان و راه عبور و مرور خانوارها

۷٫ عدم ترمیم مهندسی و کارشناسی دیواره های تخریبی (در حد مسکن و با گونی و نایلون رفع مشکل نموده اند)

نهر ارس بیک طاسکوه (1)

۸؛ تخریب دیواره‌ی نهر در بخشهای مختلف و تخریب چندباره ی راه عبور و مرور دو سه خانوار و قطع آب نهر بزرگ ارس بیک به مدت حدود سه الی چهار روز که منجر به تجمع و اعتراض کشاورزان در محل شد.

نهر ارس بیک طاسکوه (42)

لذا ما معتمدین و کشاورزان منطقه و ساکنین در معرض خطر و خسارت شدید هستیم و امضا کنندگان ذیل تقاضا داریم که نسبت به تغییر بخشی از نهر که مکررا تخریب و ایجاد مشکل می نماید را داشته و درخواست تشکیل  و هر گونه کمیسیون جهت رفع مشکل اجتماعی و کشاورزی را داریم.

امضا محفوظ

نعمت خوشکلام یکی از مسئولان توزیع آب در نهر ارس بیک (آبسوار) در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ماسال با اشاره به اینکه این نهر هم اکنون با زارعان روستای میله سرا آب مورد نیاز زمین کشاورزی ۵۰۰ هکتار شالیزار و حدود ۱۰۰۰ زارع را تأمین می کند اظهار داشت: نهر ارس بیک مادر انهار کشاورزی ماسال است و رفع مشکلات کنونی این نهر تنها با بتنی کردن آن رفع خواهد شد.

وی با بیان اینکه سابقه ی ۴۶ ساله در توزیع آب کشاورزی را دارد افزود: متأسفانه در بتنی کردن انهار اولویت بندی ها درست نبوده است و انهار غیرمهم بتنی شده اند و انهار مهمی مثل ارس بیک مانده اند.

خوشکلام در پایان گفت: از ابتدای سال، کار شبانه روزی خود را در توزیع آب شروع کرده ام ولی تاکنون حقوق دریافت نکرده ام با این وجود تمام تلاش من این است که حقی از مردم ضایل نشود.

داراب مقتدایی رییس شورای اسلامی روستای لیپا و یکی از کشاورزان این نهر نیز در گفتگو با خبرنگار ماسال نیوز با بیان اینکه در نتیجه بی تدبیری ها در سال گذشته مجبور به استفاده از پمپ آب کشاورزی شده ام گفت: متأسفانه مسئولان می خواند با نایلون مانع تخریب دیواره ی انهار شوند در حالی که باید یک کار اساسی در این خصوص انجام دهند.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون سه بار راه ارتباطی یکی از کوچه های خیابان شهید شریفی تاسکوه در اثر ریخته شدن دیواره‌ی نهر ارس بیک قطع شده است گفت: در همین نقطه به راحتی می توان مسیر آب را تا بیش از یک کیلومتر کم کرد و از هدر رفت آب جلوگیری نمود. با وجود اعلام این موضوع به مسئولان، متأسفاه در این خصوص اقدامی نشده است.

مقتدایی سال آبی امسال را خوب توصیف کرد و افزود: امسال کشاورزان نباید با معضل کمبود آبی مواجه شوند اما با وجود این، زارعان ارس بیک که شامل کشاورزان روستاهای گنذر، سراکه، طاسکوه، لیپا، مرکیه و در مواقع بحران آب میله سرا و لنگ است با این شیوه ی مدیریتی باز هم دچار مشکل خواهند شد.

وی تأکید کرد: در مسیر حریم نهر ارسک بیک ساخت و سازهای غیرمجاز با جواز قانونی احداث و لوله های آب بدون مجوز نصب شده است که خود این عوامل نیز در بروز مشکل تأثیر زیادی دارند و مسئولان باید با این موارد برخورد داشته باشند.

نهر ارس بیک طاسکوه (4)

نهر ارس بیک طاسکوه (18)

نهر ارس بیک طاسکوه (33)

نهر ارس بیک طاسکوه (12)

انتهای پیام/


يک ديدگاه

  1. ا.م گفت:

    اندر حکایات پسابرجام
    مگه شالیکاران عزیز نمیدونن برجام نیاز به فرصت داره تا کاملا عملیاتی بشه
    آب آبسوار طاسکوه فعلا بلوکه مسولان شهرستان رفتن مذاکره