جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ , 01 December 2023

تاریخ انتشار : ۰۵ مهر ۹۵
ساعت انتشار : ۷:۴۷ ق.ظ
چاپ مطلب
قابل توجه نجومی بگیرها و حامیانشان؛

شهیدی که تنها یک هفته پس از ازدواج به شهادت رسید / ماجرای حفر چاه برای اهالی

نویسنده : محمد جواد روشندل

شهید محمدعلی کرامتی از شهدای برجسته شهرستان ماسال است که تنها 2 روز پس از ازدواج راهی جبهه های جنگ شد و به مقام شهادت رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ماسال، محمد علي كرامتي سال ۱۳۴۱ در روستاي شيخ نشين شاندرمن متولد شد.

شغل پدر، جمع آوری هيزم از جنگل و فروش آن بود. در این کار مادر هم به پدر کمک می کرد. مشقات این کار، محمد علي را که تنها كلاس پنجم ابتدايي بود، مجبور به ترک تحصیل و کمک به پدر و مادر کرد. او در همین شرایط وسیله ای شبیه فرغان (به زبان محلی گردال) درست کرد که کار حمل چوب را بسیار آسان تر می کرد.

پدر محمدعلی سال ۱۳۵۳ در نيروي دريايي رشت شغل آشپزي را بر عهده گرفت و این شغل جدید، باعث شد تا مسئوليت پسر در خانواده بیش از گذشته شود. محمدعلی  با دستگاه تیلر کشاورزی همسايه‌ها، شبانه روز مشغول شخم زدن مزارع بود.

مردم نقل می کنند که سال ۱۳۵۷ بيشتر همسایه‌ها از آب رودخانه براي نوشيدن استفاده مي كردند. محمدعلی با دیدن این وضع دست به کار شد و بدون اینکه حتی تقاضایی از سوی اهالی از او شود، چاه آبی به عمق حدودا۴  الی ۵ متر حفر كرد. او حتی برای این کار دستمزدی نگرفت. کار برای خدا را بیشتر می پسندید. جالب آن که این چاه هنوز هم فعال است و از آبش برای نوشیدن توسط اهالی استفاده می شود.

محمدعلی هم اهل ورزش بود و هم به روش های گوناگون بچه های محل را به ورزش کردن ترغیب می کرد. براي بچّه هاي محلّه تور واليبال مي بافت و توپ واليبال و فوتبال خریده بود.

اخلاق خوب و مهربانانه این شهید شاندرمنی هنوز هم در ذهن مردم آن منطقه به یادگار مانده است.

سرانجام محمدعلی در سال ۱۳۶۱ برای گذراندن دوران سربازی راهی جبهه شد.
دوره‌ی آموزشي را در اروميه  گذراند و سپس روانه‌ی پيرانشهر شد. پس از آن و در مدت ۱۸ماه خدمت سربازي فقط چند روزي مرخصي آمد و بقیه روزها را در جبهه ماند.

در همین دوران سربازی ازدواج كرد و پس از مراسم عقد، در حالی که تنها ۲ روز در کنار همسرش مانده بود به پيرانشهر برگشت.

خبر شهادت تازه داماد پس از یک هفته به گوش تازه عروس رسید تا رشادت ها و صبرهای مردم ماسال و شاندرمن در هشت دفاع مقدس برای اسلام و میهن، در تاریخ ثبت شود.

این شهید بزرگوار ۱۱ اردیبهشت ماه سال ۶۳ به شهادت رسید و پیکر مطهرش در گلزار شهدای دهستان شیخ نشین به خاک سپرده شد.

تهیه و تنظیم: محمد جواد روشندل

انتهای پیام /


2 ديدگاه

  1. شاندرمني گفت:

    شهيد ديگري نيز که سه روز پس از ازدواج راهي جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل شد و به شهادت رسيد شهيد صمد صفياري (صفي‌ياري) است. وي از اهالي کلور خلخال بود که داماد شاندرمني‌ها شد. اينجور که يادم هست وي در جبهه‌هاي غرب و در بازي‌دراز به فيض شهادت نائل آمد. ياد شهيدان وطن گرامي و راه‌شان پر رهرو باد.