شنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۰ , 25 September 2021
تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۹۵
ساعت انتشار : ۵:۵۱ ق.ظ
چاپ مطلب
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ماسال؛

استانداردهای کیفی دانشگاه را بالا خواهیم برد / اولین آزمایشگاه مکانیک خاک غرب گیلان راه اندازی می شود / ظرف سال‌های آتی در چند رشته برند خواهیم شد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ماسال با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها جهت ارتقای سطح علمی این مرکز دانشگاهی گفت: قصد داریم روی سه رشته‌ی مدیریت، تربیت بدنی و عمران در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد سرمایه گذاری ویژه کنیم.

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید، گپ و گفتی صمیمانه با رئیس جدید دانشگاه آزاد اسلامی ماسال داشته ایم. مشروح این گفتگو به شرح زیر است؛

%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%db%8c-%d8%b1%d8%a6%db%8c%d8%b3-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a2%d8%b2%d8%a7%d8%af-%d9%85%d8%a7%d8%b3%d8%a7%d9%84

 

ماسال نیوز: طبیعتا بسیاری از مردم ماسال با شما آشنایی ندارند. ابتدا خودتان را معرفی کنید و در خصوص سوابق و جایگاه علمی خودتان توضیحاتی بفرمایید.

علیرضا اسلامی هستم. دکترای منابع طبیعی گرایش جنگلداری دارم.  مرتبه علمی دانشیاری پابه استادی هستم. مولف دو جلد کتاب «جنگل ها و مراتع ایران» و «اصول روش تحقیق» که  کتاب اصول روش تحقیقم در دانشگاه های معتبر کشور تدریس می‌شود. پژوهشگر دانشگاه آزاد واحد رشت، پژوهشگر برتر استان گیلان، رئیس نمونه کشوری باشگاه پژوهشگران جوان بخشی از سوابقم بوده است. در آخرین مورد هم به عنوان برگزیده علمی پژوهشی هیات امنای هیات ممیزه دانشگاه آزاد انتخاب شدم.

 

ماسال نیوز: درمورد تاریخچه و ارزیابی شما از دانشگاه آزاد ماسال توضیحاتی بدهید؟

دانشگاه آزاد مرکز ماسال سال ۱۳۸۵ تاسیس شد. در سال ۸۶ با یک رشته کامپیوتر شروع به کار کرد. در حال حاضر۱۰ رشته کاردانی و ۳ رشته کارشناسی در این مرکز فعال است. ۶۰۰ دانشجو در این مرکز مشغول به تحصیل می باشند. تعداد هیات علمی به طور مدعو و تمام وقت ۶۶ نفر است.

مرکز ماسال چندین سال دوران رکود خودش را گذراند و در حقیقت وقتی به تاریخچه مرکز نگاه می کنم، تاییده‌ی مرکز ماسال و صومعه سرا با هم صادر شد اما الان صومعه سرا به واحد تبدیل شده و لی ماسال هنوز مرکز باقی مانده است و هنوز نتوانسته جایگاه خودش را پیدا کند.

 

ماسال نیوز: تفاوت مرکز و واحد چیست؟

مرکز کوچک‌تر است و زیر مجموعه واحد های دیگر است. در صورتی یک مرکز به واحد تبدیل می‌شود که رشته‌های متعدد داشته باشد، ساختمان از خودش داشته باشد و…

در حال حاضر ماسال زیر مجموعه رشت است و ما نتوانستیم واحد بشویم. داریم تلاش می‌کنیم. اگر بتوانیم در مرکز ماسال رشته های جدید راه اندازی کنیم می تواند کمک کند در تبدیل مرکز به واحد.

من ابتدا که آمدم و شرایط را دیدم تصمیم گرفتم ابتدا برای بحث کیفی دانشگاه اقدامی کنیم. کلاس‌ها را تجهیز کردیم. کلاس‌ها رنگ آمیزی شد. نیمی از کلاس ها را به ویدئو پروژکتور مجهز کردیم. یک مورد مهمی که در مرکز ماسال نداشتیم  این بود که با وجود رشته کامپیوتر، سایت مناسب کامپویتر نداشتیم. سایت کامپیوتر اصلاح و راه اندازی شد. دانشگاه خودش وبسایت اینترنتی هم نداشت که آن را هم درست کردیم.  پیگیر نماز خانه دانشگاه بودیم که به صورت خوبی درست شد. بعد از نمازخانه، بوفه دانشگاه بود که کارهایش انجام شده و در حال تکمیل است. مهم ترین نکته، کتابفروشی دانشگاه بود و انتشارات هم وجود نداشت. دانشجو برای تکثیر  باید به داخل شهر مراجعه می کرد با قیمت های طبیعتا بسیار بالاتر. اینها را پیگیری کردیم و انجام دادیم. دانشگاه حتی از تجهیزاتی مثل تابلوی اعلانات محروم بود. تمام تلاشمان را کردیم که ساختمان دانشگاه را به سمت دانشگاهی شدن پیش ببریم.

 

ماسال نیوز: در خصوص مسایل علمی و پژوهشی دانشگاه هم برنامه ریزی و اقداماتی داشته اید؟

بله مهم ترین قسمت کار همین مسایل علمی و پژوهشی است. تمام مدرسین دانشگاه را در ۴ جلسه هرکدام ۴ ساعته خواستم و حرف‌هایمان را زدیم. دغدغه هایم را باهاشان در میان گذاشتم. سرگروه های آموزشی نداشتیم که طی هماهنگی هاريال چهار سرگروه آموزشی تعیین شد. با اساتید جلسات مستمر داشتیم و بحث پژوهشی را پی گرفتیم.

از اساتید خواستیم که برای ۱۴ جلسه طرح درس داشته باشند . استاد باید با برنامه ریزی سر جلسه برود. استاد باید کتاب معرفی کند. برای همه دروس باید کتاب معرفی شود. یعنی استادِ بی کتاب قابل قبول نیست. برخی دوستان گفتند نمی شود گفتیم کتابخانه را راه می اندازیم دانشجویان از اینجا بخرند. یعنی با استاد اتمام حجت کرده ایم. استاد باید ترم بعد حداقل یک مقاله داشته باشد. استاد بی مطالعه به چه درد ما می خورد؟ لذا بحث کیفی را جدی گرفته ایم.

چون خودم محقق هستم و معلم روش تحقیق هستم، بسیار به این اعتقاد دارم که باید با تحقیق یک کار صورت بگیرد. دانشجو محقق بار بیاید. این امکان پذیر نیست جز با همت اساتید. به همین دلیل اساتید را خواستم و صحبت کردیم. حرفهایشان را شنیدیم . اساتید هم طرح بحث ها را آوردند کتاب ها را معرفی کردند. دانشجو با جزوه به جایی نمی‌رسد. اساتید گفتند پایه بچه ها ضعیف است گفتیم درس های پایه ای را قوی کنید. دوره های آموزش کوتاه مدت مثلا برای دانشجویان حسابداری قرار شد کارگاه آموزش نرم افزارهای هلو و جی آی اس و … برگزار کنیم.

کتاب و ویدئو پروژکتور و همه چیز در اختیار اساتید قرار خواهیم داد تا دانشجوها خلاق بار بیایند. هر آنچه به فکرمان رسیده عمل کرده ایم. این هم نه چون ابتدای ورودم است گرم هستم، نه. کسانی که با من کار کرده اند می دانند از ابتدا تا آخر هدفم یکی است و مصمم هستم و از زیر مجموعه ام میخواهم که کار انجام شود. من نمی‌خواهم مردم را با تبلیغات پوستر و بنر به دانشگاه خودم بیاورم. این برنامه من است . بسیاری از موارد وجود نداشت و درحال ایجادشان هستم.

قرار شد آزمایشگاه بخش عمران را راه اندازی کنیم. اگر بتوانیم آزمایشگاه مکانیک خاک را در اینجا راه اندازی کنیم در منطقه هرجا نیاز به آزمایشات مکانیک خاک باشد مرکز ماسال می‌تواند به عنوان واحد دانشگاهی این کار را انجام دهد.

الان در غرب استان آزمایشگاه مکانیک خاک نداریم. صرفا در مرکز و شرق استان هست. دستگاه ها برای خریداری لیست شده و در حال پیگیری نهایی کردن کارها هستیم.

قصد داریم روی ۳  رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد سرمایه گذاری ویژه کنیم؛ رشته های مدیریت، تربیت بدنی و عمران. در واقع رشته هایی را می خواهیم که واحد های هم جوار ما مثل صومعه سرا، آستارا، تالش و فومن و… دچار کمبود دانشجو نشوند. با توجه به آمایش منطقه و دانش‌آموزانی که با نیاز های گوناگون در دبیرستان هستند باید بتوانیم رشته های فوق را به نحو قابل قبولی ارائه کنیم.

همینطور کاردانی مکانیک و الکترونیک را حتما خواهیم آورد. رشته مدیریت را در مقطع کارشناسی می آوریم. در کارشناسی ارشد هم دو سه رشته مد نظرمان هست. پیگیر هستیم که بتوانیم رشته های مرکز ماسال را ارتقا بدهیم. من فکر میکنم حق این مردم زحمت کش است که بچه های آنان حد اقل در مقطع کارشناسی و کاردانی در رشته های خوبی در کنارشان باشند. این را بر خودم لازم می‌دانم که برای مردمی که به ما اعتماد می‌کنند و به دانشگاهی که من مسئولیتش را دارم از اساتید خوبی استفاده کنیم، رشته های خوبی بیاوریم و برای مردم و پولی که به این دانشگاه می دهند در جهت درست استفاده شود. این را بر خود واجب میدانم و به جد از ابتدای ورودو با اساتید حرف هایمان را زدیم.  بحث تجهیز را به صورت جدی پیگیری کرده ایم و در بخش تربیت بدنی وسایل مورد نیاز خریداری شده است . برای رشته کامپیوتر سایت کامپیوتر را با توجه به استاندارها راه اندازی می‌کنیم. بحث راه اندازی سایت دانشگاه که اگر نداشته باشیم معرفی دانشگاه به صورت صحیحی صورت نمی گیرد. درگاه پرداخت الکترونیک برای واریز شهریه ها را پیگیری کرده ایم. چرا که پرداخت دستی و با فیش کاغذی دیگر منسوخ شده است.

امیدواریم بتوانیم دانشگاه را به یک سمت و سوی قابل قبولی هدایت کنیم که از مرکز به واحد تبدیل شود. این محقق نمی شود مگر آنکه همه دست به دست هم بدهیم و من به تنهایی نمی‌توانم. خوشبختانه مسئولین تا حالا همراه بوده اند و محبت داشته اند به من. امام جمعه محترم، فرماندار محترم، مسئولین شهر، نماینده محترم شهر جناب آقای شکری که بسیار محبت دارند.

و مخصوصا باز تاکید می‌کنم مردمی که فرزندانشان را به ما می سپارند انتظار کیفی دارند. امیدواریم بتوانیم تحصیل کرده هایی به جامعه تحویل بدهمیم که افتخار کنند در مرکز ماسال تحصیل کرده اند.

 

ماسال نیوز: برای فعالیت های علمی و عمرانی ای که گفتید بودجه کم ندارید؟ پیش از این چنین مواردی در دانشگاه چندان صورت نمی گرفت؟ آیا جدیدا بودجه ای تزریق شده برای احیای مرکز ماسال؟

بودجه ها همیشه بوده اما استفاده نمی شده است. متاسفانه بودجه ها به علت عدم پیگیری برگشت می خورد. به هر حال مسایل مختلف دانشگاه ردیف بودجه ای دارد. مثلا سال گذشته استفاده نکردیم بودجه برگشت خورد. ردیف های بودجه ای را استفاده نکنیم نمی شود در جای دیگر استفاده کرد.

بحث احداث سالن مطالعه و کتابخانه را هم پیگیر هستیم بتوانیم یک دانشگاه در مقیاس کوچک ولی استاندارد با حداقل امکانات دانشگاهی درست کنیم. مثلا یک دانشجو اگر بخواهد بیاید دانشگاه کجا بنشیند؟ صندلی هایی تعبیه کرده ایم برای دانشجویان. تکثیر اگر بخواهد بکند کجا برود؟ یک دانشجو بخواهد به سایت مراجعه کند؟

از ابتدا سایت و بوفه و آزمایشگاه وسایت کامپیوتر، تجهیز کلاس ها را مد نظر قرار دادیم.  کلاس‌ها از جهت تخته و پرده و رنگ آمیزی تجهیز شدند. ۶ دستگاه ویدئو پروژکتور هم خریده ایم که تا آخر این ماه نصب می شود.

 

ماسال نیوز: در حوزه مسایل فرهنگی هم برنامه ای دارید؟

بله در بحث فرهنگی، بحث عفاف و حجاب، زیارت عاشورای هفتگی، مناسبت های فرهنگی مثل هفته های دفاع مقدس را در دستور کارقرار داده ایم  چرا که اعتقاد دارم اگر روح دانشجو را پرورش ندهیم صرف بحث های علمی کفایت نمی کند.

 

ماسال نیوز: در حال حاضر ساختمان فعلی دانشگاه متعلق به خود دانشگاه نیست، درست است؟

وضعیت ساختمان دانشگاه استیجاری است. در سال های قبل زمینی به دانشگاه هبه شد اما نتوانستند بسازند و زمین از دست رفت. در حال حاضر ساختمان فعلی متعلق به آموزش و پرورش و مازاد بر نیاز این اداره است. قرار بر این است که اگر آموزش و پرورش با ما همکاری کند – چون ساخت و ساز در دستور کار دانشگاه آزاد نیست- از دو جهت بتوانیم از این ساختمان استفاده کنیم.

یکی اینکه چنین ساختمانی ساخته شده و بلا استفاده مانده است. دیگر اینکه از پولی که بابت استفاده از این ساختمان به آموزش و پرورش داده می شود در جای دیگر در بهسازی مدارس استفاده شود.

من نیامده ام گذشته ها را واکاوی کنم. اما واقعا حق ما این نیست که ساختمانی نداشته باشیم. در حالیکه مردم حق مطلب را ادا کردند و زمین به همراه ۴۰ ملیون پول جهت ساخت هدیه کردند. اما ما نیامدیم حتی دورش را ببندیم و ساختمان موقتی بسازیم تا بعدها تکمیل شود. این شد که امروز از ما پس گرفتند.

 

ماسال نیوز: پل ارتباطی دانشجویان با شما کِی و کجا خواهد بود؟

روز های دوشنبه بین ساعت های ۱۰ تا ۱۲ دانشجوها کاری داشته باشند در خدمتشان هستم. در سایت هم بخشی تعبیه خواهد شد برای ارتباط با ریاست. اساسا دانشگاه متعلق به دانشجو هست و بقیه نیروی پشتیبانی هستیم. دانشجو باید پرورش یابد . ما تکریم دانشجو را سرلوحه کارمان قرار داده ایم.

 

ماسال نیوز: چالش پیش روی دانشگاه آزاد مرکز ماسال را در راه پیشرفت چه چیزی می دانید؟ محدودیت های مالی یا ضعف نیروی انسانی یا …؟

خوشبختانه در مرکز ماسال ما مشکل بودجه نداریم. به علت کم بودن تعداد هیات علمی تمام وقت و کارکنان، می توانیم دانشگاه را اداره کنیم. مشکل خاصی نداریم و فقط امید به خدا داریم که بتوانیم ۲ مشکل اساسی دانشگاه، یکی بحث استقرار ثابت مرکز ماسال است که با تعامل با آموزش و پرورش امیدواریم مشکلی نباشد. مورد دوم هم تصویب رشته های جدید است که یک مقدار در وزارت علوم اخیرا مشکل شده است. برای این کار باید دانشگاه را استاندارد سازی کنیم. چرا که در حال حاضر مقداری فاصله دارد. هر چند این فاصله ها در همین مدت مقداری کم شده است اما باز هم راه زیادی مانده است. البته ما از ریاست قبلی متشکریم که کار را جلو بردند. من هم تا حدی کار را جلو خواهم برد و مسئولیت را به نفر بعدی خواهم سپرد. هر کسی تا حدی ادامه می دهد. این راه ادامه دارد.

 

ماسال نیوز: ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید. در پایان اگر نکته ای هست بفرمایید.

من نزدیک به ۱۵ سال است که در دانشگاه خدمت می کنم.  خیلی امیدوارم که دانشگاه آزاد ماسال در دو تا سه رشته برند خواهد شد. مخصوصا در رشته هایی مثل عمران، حسابداری، تربیت بدنی و مدیریت از اساتید خوبی دعوت کنیم و بتوانیم که پاسخ خوبی به مردم بدهیم . من همیشه فرصت را کوتاه می دانم و کارها را به فردا موکول نمی‌کنم. معتقدم امروز همان روزی هست که باید کار کنیم و به فردا نیندازیم . در این مدت همکاران را خیلی خسته کردم. حتی در روزهای تعطیل تا ۱۲ شب هم مانده ایم و همکاران ما کار کردند. خودم هم ماندم. در همه امور یک به یک رئیس دانشگاه نباید دخالت کند اما دخالت کردم! امیداورم در مدت کوتاهی شاهد تحولی خوب در دانشگاه مخصوصا در بخش علمی باشیم.

آرزوی موفقیت برا شما رسانه ها دارم. که پل ارتباطی مردم با مسئولین هستید. انشاالله بتوانید مرکز ماسال را معرفی کنید. وجود دانشگاه در یک منطقه نشان دهنده سطح بالندگی مردم آن منطقه است. مردم ماسال مردم بزرگی هستند و سابقه تاریخی خوبی دارند. حق دارند که دانشگاه خوبی داشته باشند. مردم در دهه چهارم انقلاب گزارش کاری نمی‌خواهند. مردم کار عملی می خواهند.  برای شما آرزوی موفقیت دارم. از اینکه دانشگاه آزاد را دغدغه پرداخت خودتان دانستید خیلی متشکرم. انشا الله این معرفی دانشگاه بتواند مفید واقع شود.

انتهای پیام /


11 ديدگاه

 1. علی گفت:

  درود بر رییس بزرگوار
  احسنت
  عمل عمل عمل
  احسنت
  کار باید به دست کاردان سپرده شود.
  با آرزوی توفیق روزافزون

 2. علي اعظم اسلامي گفت:

  سلام دكتر عزيزم اميد وارم روزي برسد همه داوطلبان كنكور كشور بعلت ارتقاي كيفي دانشگاه ازاد ماسال انتخاب اول انجا باشد. همه جاي ايران سراي من است. فراموش نكنيم توانا بود هركه دانا بود. توانايي مستلزم دانش است.

 3. مهدی زاده گفت:

  با سلام
  من کل متن مصاحبه شمارو خوندم
  یعنی یک جمله از رئیس قبل دانشگاه آقای صفوی تشکر نشد
  من آرزوم اینه که دانشگاه ماسال جزو بهترین دانشگاهای گیلان بشه
  ولی کمی تواضع بد نبود آقای دکتر
  کاش سال ۸۵ بودید مشاهده میکردید جناب آقای صفوی چقدر برای راه اندازی این دانشگاه زحمت کشیدند
  به نظر من درست نبود فقط از ضعف ها و کمبودهای دانشگاه میگفتید
  امیدوارم فعالیت شما بیشتر از یه رنگ کردن کلاس و نصب پرده ها باشه
  از ته دل برای شما دکتر اسلامی آرزوی موفقیت میکنم
  به امید موفقیت روزافزون ماسال

  • احمدعلی گفت:

   ” از ریاست قبلی متشکریم که کار را جلو بردند. من هم تا حدی کار را جلو خواهم برد و مسئولیت را به نفر بعدی خواهم سپرد. هر کسی تا حدی ادامه می دهد. این راه ادامه دارد.”

   این جمله رو ندیدی؟!

   • مهدی زاده گفت:

    اولاً که ندیدی نه، ندیدید.
    دوماً شما متن رو کامل بخون ببین اون قسمتی که گفتید اصلاً به چشم میاد؟
    اینقدر انتقاد از ریاست قبل مشخص نیست؟؟؟
    من نیامده ام گذشته ها را واکاوی کنم…..
    این مصاحبه کلاً واکاوی بود.
    سوماً شما فامیلی محترمتونُ ذکر کنید ببینم با کی دارم بحث میکنم
    بازم برای دکتر آرزوی موفقیت میکنم…زنده باد ماسال

   • نازی گفت:

    نه ندییییییدم
    جناب آقای دکتر خجالت داره

 4. مهدی گفت:

  جناب آقای رئیس دانشگاه شما که درب دانشگاه رو بستی دانشجو‌ها ماشین پارک نکنند ، آیا فضای کافی برای پارک ماشین های دانشجوها هست ؟آیا کوچه ظرفیت پارک ماشین رو داره ؟ مردمی که تو اون کوچه زندگی میکنن چرا باید تاوان مدیریت شما رو بدن ؟ مشکل پارک ماشین مطمئن باشید دردسر ساز خواهد شد ! خواهشمندم بفکر دانشجو ها باش نه اینکه باعث بشی دانشجوها از دانشگاه ماسال فرار کنند ،برای شما فرقی نمیکه ،از جناب آقای صفوی هم به خاطر زحماتی که کشیدن تو این چندسال تشکر میکنیم ، در آخر این که آقای دکتر اسلامی عزیر درسته شما جدید اومدید دانشجوهارو از خودتون ناراحت نکنید ،بخاطر همین گرفتن پارکینگ از دانشجوها همه ناراحت هستند .موفق باشید

 5. نیما گفت:

  سلام من ترم قبل فارغ التحصیل شدم وچند روز قبل برای گرفتن مدرکم به دانشگاه رفتم کمی وجدان داشته باشید دانشگاه بطور کلی تغییر کرده و شبیه دانشگاه شده من خیلی خوشم اومد از حالت دبیرستان در اومد من متن کامل صحبتهای رییس جدید رو خوندم ایشون از زحمات اقای صفوی تشکر کردن دیگه باید با چه لحنی تشکر میکردن ایشون جواب سوالات خبر نگار رو دادن در ضمن در کدوم دانشگاه یا اداره ای رو سراغ دارید که دانشجو و ارباب رجوع ماشینشو داخل میبره بجای اینکه از این آقا تشکر کنید که داره برای شهرما زحمت میکشه انتقادهای بچه گانه نکنیم در جواب خانم نازی که گفتن خجالت بکش بابت چی ؟ من هنوز ایشون رو ندیدم و برخوردی با ایشون نداشتم ولی عملکردشون قابل قبوله .با آرزوی موفقیت برای هر مسئول دلسوز و پر تلاش

 6. دانشجوي دانشگاه ماسال گفت:

  من خودم دانشجوي ترم آخر دانشگاه هستم و از تغييرات ايجاد شده هم به نوبه خودم ممنونم. تا زماني كه دو رنگي حكم فرماست موضوع همينه مشكل رياست نيست درد دانشگاه از امپراتوري هاي دانشگاه هست هر سري صداي داره و كسي هم كس ديگه اي رو قبول نداره هر كدوم يه رييس هستند و يه صدايي دارن رييس اگر واقعا مدير باشه بايد زير دست هاش رو كنترل كنه ضعف تو زير دست هاش هست اسم نميارم اما يه يك سال از اگر اونجا درس خونده باشيد متوجه حرف من ميشيد. حالا كه يكسري تغيير ظاهري كمي ايجاد شده اميدوارم تغييرات اساسي و بنيادي ايجاد بشه . واقعا رفتار خوبي ندارن اگر بتونه اينا رو درست كنه رييسه ميشه گفت كاري انجام شده اينكه رييس قبلي خوب يا بد بود رو كاري ندارم ولي موضوع عملكرد رييس جديده كه فقط ويترين رو درست كرده اونم با دوتا پرده و رنگ و بستن در و … مشكل اينها نيست مشكل امپراطوري ها هستن كه آخرش اين رييس هم حتما قرباني خواهد شد ببخشيد كه ديده هام رو گفتم

 7. جمال زاده گفت:

  دانشجوی دانشگاه ماسال سلام من خودم دانشجو هستم و بهترین کارمند ها رو دانشگاه ماسال داره کارکنان دانشگاه عالی هستند و بیش از حد توان برای دانشجو ها انرژی و زمان میزارن مخالف نظر شما هستم از همین جا یک خدا قوت و یک دست مریزاد میگم و و آرزوی بهروزی دارم

 8. جمال زاده گفت:

  پست قبلی رو چک کنید

تست
تست