پنج شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 July 2024

تاریخ انتشار : ۱۰ مهر ۹۵
ساعت انتشار : ۵:۱۲ ق.ظ
چاپ مطلب
امام جمعه ماسال:

عزاداران در رعایت حق‌الناس دقت داشته باشند / آوردن شتر در هیئات ممنوع است / ماجرای قمه‌زن‌های بی‌خاصیت

امام جمعه ماسال رعایت حق‌الناس توسط هیئات را ضروری دانسته و گفت: نمی‌گویم بلندگو نباشد. اما فکر کنیم برای حسین عزاداری می‌کنیم یا برای هوا و هوس؟ برخی بلندگو های گوش‌خراش آلودگی صوتی در سطح شهر راه انداخته اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ماسال، حجت الاسلام سید هادی موسوی امام جمعه ماسال در خطبه های این هفته نماز جمعه ماسال با اشاره به روز همبستگی با کودکان و نوجوانان فلسطینی گفت: در سیره عملی پیغمبر و ائمه اطهار و بزرگان دین این را یاد گرفته ایم که هر جا کسی مظلوم واقع شد و دست استغاثه به سوی ما بلند کرد شرعا و عرفا و عقلا وظیفه دستگیری از مظلوم و مقابله با ظالم داریم.

امام جمعه ماسال با اشاره به رویکرد جمهوری اسلامی در حمایت از تمامی مظلومین عالم اظهار داشت: ما نگاه نکردیم در این حمایت آیا این شیعه هست یا سنی است. نگاه ما انسانی است و مبارزه با ظالم است. این خطی است که امام (رض) به ما دادند. در غزه هم اکثرا سنی بودند اما ما نگاه به مذهب نداشتیم بلکه ما به دنبال خط راستین حضرت امام هستیم.

حجت الاسلام موسوی با اشاره به آغاز محرم در روزهای آتی گفت:  هفته اول محرم به عنوان هفته امر به معروف و نهی از منکر نامگذاری شده است. چندین سال است که بزرگان ما تاکید بر این داشته اند که این هفته را علما و خطبا و مداحان با محوریت امر به معروف و نهی از منکر  عزاداری کنند.

وی افزود: اگر کسی در مراسمات امام حسین (ع) شرکت کند و بعد خارج از مجلس در حالی که در برابر مفاسد سکوت می‌کند بگوید من عزادار امام حسینم این انسان دارد دروغ می‌گوید. اگر قرار بود امام حسین (ع) سکوت کند که مشکلی نبود. اگر می‌خواهیم روح حماسه حسینی را زنده کنیم باید احیای امر به معروف و نهی از منکر  را جدی بگیریم.

 

هیئات حق الناس را در آلودگی صوتی و بستن راه رعایت کنند

نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر گیلان ضمن توصیه به هیئات در خصوص هماهنگی با نیروهای انتظامی گفت: اگر مسیری را نیروی انتظامی می‌گوید هیات‌ها نباید بروند، هیات‌ها اصرار نکنند. هیاتی دارد دسته می‌برد حق ندارد کل مسیر را ببندد. غیر از شماها هم هزاران نفر دارند زندگی می‌کنند. یکی مریض دارد فوتی دارد، زائو دارد، نباید به بهانه امام حسین راه را ببندید. بعد کسی اعتراضی هم بکند رگ گردن بعضی ها بالا بزند که توهین کردید به امام حسین. ما همه نوکر امام حسینیم اما امام حسین هم راضی به سد معبر نیست. این حق الناس است و تا می‌توانید هیات را هدایت کنید به یک طرف خیابان و ترافیک ایجاد نکنید.

حجت الاسلام موسوی رعایت حق الناس توسط هیئات را ضروری دانسته و تصریح کرد: من نمی‌گویم بلندگو نباشد. اما فکر کنیم برای حسین عزاداری می‌کنیم یا برای هوا و هوس؟ برخی بلندگو های بزرگ و گوش خراش و آلودگی صوتی شدید در سطح شهر راه انداخته اند. اینها خلاف است.

امام جمعه ماسال برخورد با بدعت های جدید در عزاداری ها را ضروری دانسته و تاکید کرد: بحث آوردن شتر را من پشت تریبون می‌گویم. پارسال هم ما به آقایانی که آورده بودند گفتیم. صلاح ندیدیم که پارسال برخورد شود. اما از پارسال برنامه ریزی کرده ایم که دیگر حق ندارید بیاورید. حالا ممکن است کسی بحث فقهی مطرح کند که مگر آوردن شتر حرام است. من نمی گویم حرام است اما هر جایی یک سنت و روشی دارد. برخی دارند پشت این قضیه برای خودشان تجارت می‌کنند. شهر برای خودش بزرگ تر دارد و از پارسال به اینها ابلاغ شد که دیگر حق ندارید.

 

آوردن شتر در هیئات ممنوع است / اقدامات شبهه ناک باعث سو استفاده دشمنان خواهد شد

وی افزود: دیروز در شاندرمن جلسه هماهنگی هیئات بوده این هیاتی که شتر آورده چرا نیامده در جلسه؟ امروز بنا بود این هیات در این جلسه ماسال شرکت کند چرا نیامده؟ بعد شنیدم که پیام داده اند که امام جمعه سکوت کرده و حرف نزده و به ما اجازه داده است. چه کسی گفته امام جمعه اجازه داده؟ آیا سکوت من به منزله اجازه است؟ سال گذشته ما برای یک مصلحتی موضع گیری نکردیم. دارم به همه هیات ها می گویم آنچه دشمن از ما می خواهد عزاداری بی محتواست. این همه سیل جمعیت آمده پای روضه و منبر چه خوراکی به اینها می‌دهیم؟ چهار کلمه محتوا به مردم بدهیم. چرا با آلات و اشیا و تصاویر مجلس را پر کنیم.

حجت الاسلام موسوی پرهیز از اقدامات شبهه‌ناک را ضروری دانسته و تصریح کرد: در فضای مجازی عکس زرافه را کشیده اند با بچه خودش. زرافه دارد بچه را لیس می‌زند بعد عزادار ما دارد با قمه تو سر بچه کوچکش می زند . بعد هم می‌گویند این زرافه از عزادار شما بهتر است. چرا باید دست دشمن بهانه بدهیم؟

 

مداحان مطالعه بیشتری داشته باشند / عقد قرارداد آن هم به صورت میلیونی با مداحان غلط است

امام جمعه ماسال با اشاره به اهمیت دقت در سندیت مطالب ارائه شده در منبرها و مداحی ها اظهار داشت: مداح ها بازوان و نور چشمان ما هستند. اما دوستان روضه خوان و مداح مقداری به خودشان زحمت بدهند بنشینند مطالعه کنند و منابع را بدست بیاورند.

اهل بیت می فرمایند اگر حرفی از ما زدند با قرآن تطبیق بدهید اگر تطابق نداشت به دیوار بکوبید.

حجت الاسلام موسوی قراردادهای عجیب با مداحان را پدیده ای غیر قابل قبول دانسته و تاکید کرد: کسی حق چنین کارهایی ندارد. چه خبر است ۱۰ میلیون ۱۲ میلون؟ نیاییم قراداد ببندیم. زشت است عیب است. اگر من از الان قرار داد ببندم با شما حرف بزنم چه تاثیری روی شمایی که آنجا نشستی دارد؟ فکر نمی‌کنید الان من به فکر همان ۱۰ میلیون خودم هستم؟ دیگر تاثیر ندارد. این چه حرکت زشتی است. بعد می‌پرسیم چرا روحانی نیاوردی می‌گویند وضعمان خراب است. خب چطور برای مداح این همه هزینه می‌کنید نمی‌توانید یک روحانی بیاورید؟

وی افزود: من دست تنهایم و الا اگر چند نیرو بود اینها را در چند سال نهادینه می‌کردم. باید عزاداری‌ها هدفمند شود.

باید مداحی ما طوری باشد که روح حماسی قیام امام حسین (ع) را زنده کند. برنامه داشته باشید. به مداح و روحانی برنامه بدهید. چه خبر است تا یک و دو شب طبل و سنج؟ مردم مریض دارند، مشکل قلبی دارند. مبادا ما از دینداری چهره بد درست کنیم.

 

ماجرای قمه زن های بی خاصیت

امام جمعه ماسال با اشاره به تاکیدات و بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص انحرافات پیش آمده در عزداری‌ها گفت:  بعد از ۲۸ مرداد انگلیسی‌ها برای ما قمه درست کردند. قمه را که به ما داد؟ در روز عاشورا وقتی روس‌ها آذربایجان را گرفتند در همان روز حدود ۳۰ هزار قمه‌زن در تبریز بود. همان روز یکی از علمای مشروطه خواه را آوردند که در میدان اعدام کنند. یک بنده خدایی پا شد گفت اولا قمه می‌زنید غلط است. نمی‌گویم قمه را بر سر روس ها بزنید که جراتش را ندارید اما لا اقل با همین قمه بیاید در میدان که این بیچاره‌ی مشروطه خواه را اعدام نکنند. گفتند بابا ول کنید ما امروز آمده ایم با امام حسین حال کنیم امام حسین را سیاسی نکنید! این عزدار به درد جامعه می‌خورد؟

انتهای پیام /

 


10 ديدگاه

 1. پژمان دهره صبح گفت:

  بازهم حماسه ای که نشان دهد امام جمعه محترم حواسش هست

 2. من گفت:

  سلام
  آقا پژمان اصلا میدونین حماسه معنیش چی میشه؟؟؟
  البته تشکر از حاج آقا موسوی بزرگوار امام جمعه محترم

 3. احتیاط گفت:

  آقا پژمان اصلا میدونین حماسه معنیش چی میشه؟؟؟

 4. دادا گفت:

  آقای پژمان دهره صبح از اینکه موجبات خنده ما را فراهم کردید ممنونیم

 5. اهالی محل گفت:

  اقای موسوی ، امام جمعه محترم و زحمتکش ماسال ، ازتون عاجزانه خواهش میکنیم یه اخطار و تذکری به این هیات امنای مسجد سنگ بست بده ، صدای باند و بلندگوی مسجد سنگ بست صداش تا داخل شهر میاد ، بخدا ما همسایه های مسجد اسایش نداریم از دست اینا ، خودشون داخل مسجد نشستن صدای باند های بیرون رو تا اخر زیاد میکنن ، قربون امام حسین و محرمش برم ولی بخدا مردم مریض دارن ، پیر دارن ، گرفتاری دارن ، بخدا خود امام حسین هم راضی نیست که بخاطر عزاداری محرم ، مردم رو اذیت کنن ،این حرف من تنها نیست ، تمام اهالی محل این مشکل رو دارن ، بارها به خود امام جماعت مسجدمون حاج اقا رمضانی گفتیم ولی متاسفانه هیات امنا به حرف امام جماعت هم گوش نمیدن ، چند بار اهالی محل به هیات امنا گفتیم ولی جواب هیات امنای محترم این بود که شماها مسلمون نیستید و مسلمون توی خونه نمیشینه تا صدای مسجد اذیتش کنه ، متاسفانه یکی دو نفر از هیات امنای سنگ بست خودشون رو پیغمبر زاده میدونن ، حالا شب های محرم که مراسم قرار هست بعد از نماز مغرب و عشا شروع بشه ولی مسجد سنگ بست از ساعت ۲ بعد ازظهر باند و بلندگوهارو روشن میکنه و صدارو هم تا اخر زیاد میکنن و میرن ، به هرکی هم زنگ میزنیم که اقا بخدا مردم ساعت ۲ عصر مبخوان استراحت کنن ، وقت خواب و استراحته باید ارامش داشته باسن ولی اصلا انگار که نه انگار ، تمام حرفارو پشت گوش میندازن و میگن که صدای مسجد باید بلند باشه تا همه بشنون که ما مراسم داریم ، حالا اینکه دهه محرم هست ، بجای خودش ، هفته ای یکی دوشب هم مراسمات دعا که برگزار میکنن توی مسجد بازم همین وضع هست ، اینکه در مسجد رو همیشه باز میزارن و کلی برنامه اجرا مبکنن دستطون درد نکنه ، خدا خیرشون بده ولی یه خورده هم به فکر اهالی محل باشن بد نیست ، اقای موسوی عزیز ما ازتون خواهش میکنیم به این موضوع رسیدگی کنید

  • علمدار گفت:

   با سلام خدمت هم محلی محترم خودم دوست عزیز من هم مثل شما یکی از همسایه های نزدیک به مسجد سنگ بست هستم ،متن شما روخوندم حیفم اومد جوابی ندم، مسجد سنگ بست تنها مسجدی است که در شهرستان قوی ترین کار فرهنگی رو داره انجام میده و برعکس مساجد دیگه فقط محرم به محرم سال باز نیست بلکه این مسجد در طول سال برنامه های مذهبی و فرهنگی و تربیتی برای جوانان و نوجوان محل رو داره ؛ انصاف نیست که ما اینطور قضاوت کنیم ؛ ماه رمضان امسال خودم معترض بودم در حالی که از همسایه نزدیک به مسجد هستم چرا صدای اذان ضعیف بود در حالی که صدای اذان صبح مسجد جامع با صدای بلند به گوش میرسید ولی مسجد سنگ بست با داشتن نماز جماعت صبح و تشکیل حلقه معرفت و … صدای اذان به گوش نمی رسید و وقتی پیگیر این ماجرا از هیئت امنا مسجد شدم گفتن با توجه به اینکه شیپور های مسجد رو به سمت آسمان بالا بردن تا همسایه ها اذیت نشن برای همین صدا بسیار ضعیف شنیده میشود؛ آیا این طور نظر دادن مغرضانه صحیح است؟ در صورتی که هئیت امنا و مسئولین اجرایی فقط تاکید بر پخش اذان از بلند گوی مسجد دارن و بقیه مراسمات فرهنگی فقط از صدای داخل مسجد استفاده میکنند…. بهتر این نیست که ما بجای انتقاد های مغرضانه با هدف تخریب دست این جوان ها رو بگیریم تا سر از قلیان سرا و… در نیارن …هم محلی عزیز چطور تا نیمی از شب صدای آهنگ و خواننده و… در عروسی های محلی رو تحمل میکنیم و معترض نیستیم ولی صدای اذان مسجد برای شما آزار دهنده است کاش ما بجای ایراد و سنگ اندازی میرفتیم جلو و با عوامل اجرایی مسجد همکاری میکردیم تا بچه های ما در مسجد تربیت شده و فرد مفیدی برا ی جامعه بشن …. یا علی

  • اهالی سنگ بست 2 گفت:

   باسلام و تشکر از دوستی ک انتقاد واعتراض کردن و دوستانی که پاسخ دادن.من هم باید از طرف جمع کثیری از هم محلیا عرض کنم در جواب دوستی که اعتراض بی انصافانه ای کردند که:صدا زیاده.عزیز دل چطور این صدا تا داخل شهر میاد که فقط شما میشنوید و اعتراض میکنیدو کس دیگه ای از داخل شهر نمیشنوه؟همون طور که شما همسایه مسجدی ماهام همسایه مسجدیم و مطمئنا خونه ماها ازتمامی همسایه های محترم مسجد ب مسجد نزدیک ترهم هست پس چرا ما آسایش داریم شما ندارید؟چرا ب ناحق میگید که داخل نشستن و صدارو زیاد میکنن تو تمام مراسمات هفتگی صدا صرفا داخلیه و هیچ صدایی بیرون نمیاد.تاجایی ک حتی داخل حیاط هم باتوجه میشه شنیدچه برسه ب داخل شهر!یعنی تواین محل به این بزرگی فقط شما مریض داری پیر داری عزیز دل ماهام همه مریضو پیر داریم ولی صدایی ب اونصورت اذیتمون نمیکنه و هروقت هم ک زیاد باشه با یه تذکر کوچیک ب خدام یا هیئت امنا مسجد صدارو کم کردن عموما.شما از کجا میدونی هیئت امنا به حرف امام جماعت گوش نمیدن اتفاقا بسیاری اوقات از نظرات و حرفای بسیار خوب امام جماعت مسجد هم استفاده میکنن.ضمنا کدوم هیئت امنا گفته که شما مسلمون نیستید عزیز دل چرا به ناحق حرف از شکمت درمیاری اخه یه قبرو قیامتی هم هست اخه.میتونی جواب این حرفاتو اون دنیا بدی.چطور وقتی یه عروسی تومحل میشه تا دوشب سه شب میزنن میخونن شماها صداتون درنمیاد بعد بر صدای کم مسجد ک بیشتر اوقات همیشه رعایت میکنن صدات درمیاد؟.والا تاجایی که ما میدونیم پیغمبرا و پیغمبر زاده هااسماشون تو تاریخ اومده جدیدا مگ پیغمبریا پیغمبر زاده ای بدنیا اومده ک شما نسبتش میدی ب یکی دونفر از هیئت امناهای مسجد؟کدوم هیئت امنا خودشو پیغمبر زاده میدونه ک ب ناحق میگی چطور فقط شما اینو فهمیدی ک پیغمبر زادن بقیه نفهمیدن حتما پیغمبر شناسید !!؟؟یا نه بخاطراین حرفتون با بعضی از هیئت امناها خصومت شخصی دارید؟یاازشون بدتون میاد چون راستودرستن چون مثل شما بی انصاف نیستن؟عزیزجان کی ساعت ۲صدای باندوروشن کردن.اگرم روشن بوده درحد حیاط مسجدبوده و اونم ساعت ۳مراسم ترحیم بوده احتمالا یه ساعت نیم ساعت جلوتر یه قرانی گذاشتن که اگرم بلند بوده بعد از تذکر دادن همون لحظه کم کردن.شما یه سر به مسجد بزن تا برنامه های مسجد دستت بیاد بفهمی که ساعت ۲صدایی از بلندگوها درنمیاد.برمحرمم بعداز نماز مغرب و عشا مداحی باصدای کم مثل تمام محلات دیگه شهرستان پخش میشه.هیچ حرف منطقی و منصفانه ای روهم پشت گوش نمیندازن.اگر قراربود که مراسمات مسجد با بلندگووباند بزرگ بشه که این مراسمات به اندازه سرسوزنی هم ارزش نداشت.این مراسمات طی این چند سال ضعف هاش گرفته شده بسیاریش از جمله صدای زیاد و نابه هنجارش.درهمین حد هم بگیم اگر بچه های مسجد سنگ بست به فکر اهالی محلو جوانان و نوجوانان محلو شهروکشورعزیزمون نبودن هیچ وقت انقدرخودشون رو به زحمت نمینداختن تا دست اخر اینطور بی انصافانه نسبت بهشون اظهار نظر بشه.والبته لازم به ذکره که این زحماتی که میکشن هم خالصانه و درراه خدا و برای خدا میکشن.شما هم لطفا مراتب انتقادو اعتراضتونو ازراه درست و منصفانه به مراجع زیربط اطلاع بدید.باتشکر از اظهار نظرتون.مشتاق دیدارتون درمراسمات مسجد و استفاده بیشتر ازنظرات منتقدانه شما درمسجد علی ابن ابیطالب سنگ بست هستیم.ومن الله التوفیق.یاعلی

 6. شاندرمن گفت:

  با تشکر از آقای موسوی
  بنده شنیدم که امسال دو تا شتر آوردن راست و دروغ شو نمی دونم.
  اگه راست باشه هزینه ای که برای این شترها پرداخت کردن باید از جیب چه کسانی بره؟
  وقتی پای کار فرهنگی پیش می آد کسی چیزی نداره کمک کنه ولی تو این جور موارد هر چقدر هم باشه هزینه می کنن.

 7. اهالی سنگ بست گفت:

  با سلام..تشکر از حاج آقای موسوی..در جواب اون دوستمون که درباره مسجد سنگ بست نظر دادن…اول که تشکر میکنم بعدش تو رو خدا یکم با انصاف باشید.اولا که مسجد سنگ بست فقط موقع اذان صدای بلندگوی بیرون رو روشن میکنه.دوما در تمام مراسمات هفتگی و غیره به هیچ وجه صدای بیرون روشن نیست اگر هم روشن باشه فقط تو حیاط مسجد میشه شنید..عزیز من کی محرم مسجد سنگ بست از ساعت دو بلندگو روشن کرده که بار دومش باشه.همیشه در ماه محرم بعد اذان صدای بلندگو بیرون مسجد هم میاد..خواهشا انصاف داشته باشین.حالا شما رو نمی شناسم..از شما دعوت میکنم که به مسجد افتخار بدین و در مراسماتش شرکت کنید..با تشکر یاعلی

 8. سهیل گفت:

  دوست عزیز ، هم محلی محترم ،مسجدی که چندین ساله با ۱۰_۱۵ تا جوون و کمک هیات امنا مسجد و محله رو تبدیل به قطب مذهبی ماسال کردن ، کار بدی کردن ؟ اینکه صدای بلندگو گاهی اوقات زیاد هست رو خودمم قبول دارم ولی انصاف و وجدان هم خیلی خوبه ، بهتره یه خورده توی اظهارنظراتتون انصاف داشته باشید .

ویژه ها