چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ , 25 May 2022

تاریخ انتشار : ۲۲ مهر ۹۵
ساعت انتشار : ۹:۱۹ ق.ظ
چاپ مطلب
همراه با پخش زنده از صدا و سیمای جمهوری اسلامی؛

گردهمایی بزرگ شام غریبان حسینی در ماسال برگزار شد + تصاویر

مردم عزادار ماسال همزمان با سراسر کشور در سوگ شهادت سید الشهدا (ع) و یاران با وفایش در شام غریبان حسینی به سینه و سر زدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ماسال، گردهمایی بزرگ شام غریبان حسینی در میدان اصلی ماسال با حضور پرشور عزاداران حسینی برگزار شد.

این مراسم که با مداحی ۴ تن از مداحان بومی و با نوحه هایی به زبان تالشی اجرا می شد، از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش زنده شد.

انتهای پیام /


3 ديدگاه

 1. شاندرمن آبي گفت:

  كاش كه ميزاشتن تو شاندرمنم بگزار بشه واقعا چه اجباريه كه فقط در جاي خاصي باشه عزاي حسين كه جا و مكان نداره با اين كار خيلي ها از عزاي حسين محروم شدند………..

 2. hamed گفت:

  واقعا داريم به كجا كشيده ميشيم خدا از كساني كه مانع برگزاري شام غريبان در شاندرمن شدند نگذرد هر ساله مردم با شمع كلي راز و نياز با خداوند و امام حسين مي كردند واقعا چي بگم …. مگه ميشه كل مردم بيان ماسال

 3. شاندرمني گفت:

  ده‌ها سال است که مراسم تاسوعاي حسيني در امام‌زاده شفيع شاندرمن از طرف هيأت‌هاي عزاداري روستاهاي شاندرمن برگزار مي‌شود. اين مراسم را هم مي‌توان به شکل شام غريبان ماسال پوشش گسترده داد و سنتي‌بودن آن را از طريق رسانه‌هاي مختلف بازتاب داد. اينکه شام غريبان در ماسال برگزار مي‌گردد و به شکل مناسب و مطلوبي بازتاب داده مي‌شود کاري ارزنده است وليکن سنت ديرينه اجتماع عاشورائيان در عصر تاسوعاي حسيني و در سوگ قمرالعشيره حضرت ابوالفضل العباس عليه‌السلام پيرامون بقعه امام‌زاده شفيع شاندرمن هم را مي‌توان به شکل سنتي ثبت و ضبط و تثبيت کرد. طي دو دهه اخير برخي از محققان محلي در اين خصوص کوشيده‌اند و به معرفي سنت ديرينه سوگواره تاسوعاي حسيني در امام‌زاده شفيع شاندرمن به شکل نوشتار و گزارش تصويري پرداخته‌اند. جا دارد در اين خصوص همتي مضاعف به کار گرفته شود تا از طريق رسانه‌هاي ديداري، سوگواره عاشورائي تاسوعاي حسيني عليه‌السلام در امام‌زاده شفيع بازتاب سراسري پيدا کند.
  اين کار به لطف خدا و به ياري خود حضرت سيد‌الشهدا عليه‌السلام و به همت همه هيأت‌هاي مذهبي روستاهاي شاندرمن و اهالي حسيني و ولايي اين ديار در آينده نزديک صورت خواهد گرفت ان‌شاءالله.