سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ , 30 May 2023

تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۹۲
ساعت انتشار : ۷:۴۲ ب.ظ
چاپ مطلب

بیشترین واقعه تولد گیلان در آستارا، تالش و ماسال اتفاق افتاده است

مدیرکل ثبت احوال گیلان، کاهش جمعیت را تهدیدی برای بنیان خانواده دانست و اعلام کرد: رشد جمعیت گیلان نصف میانگین رشد کشوری است.

مدیرکل ثبت احوال گیلان، کاهش جمعیت را تهدیدی برای بنیان خانواده دانست و اعلام کرد: رشد جمعیت گیلان نصف میانگین رشد کشوری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ماسال، زاهد خندستانی، مدیرکل ثبت احوال گیلان در گفتگو با شبستان، با بیان اینکه جمعیت، بحث بسیار مهم و از جنبههای مختلف قابل بررسی است، اظهار کرد: یکی از ارکان شکل گیری کشور جمعیت آن کشور است.


وی در ادامه خاطرنشان کرد: براساس آخرین برآورد، جمعیت گیلان 2 میلیون و ۵۱۶ هزار و ۴۹۵ نفر است.


وی ۶/۴۹ درصد از این میزان را مردان و ۴/۵۰ درصد را جمعیت زنان، اعلام کرد و گفت: در سال جاری ۲۴ هزار و ۳۱۴ فقره ولادت در استان به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱/۰ درصد رشد داشته است.


وی اضافه کرد: ۵۱ درصد متولدین پسر، ۴۹ درصد دختر بوده و ۷۱ درصد موالید در مناطق شهری و ۲۹ درصد در مناطق روستایی اتفاق افتاده است.


وی نرخ موالید گیلان را ۹/۱۲ درصد دانست و گفت: این میزان نسبت به میانگین کشوری که ۱۹ در هزار است، بسیار پایین است.


بیشترین واقعه تولد گیلان در آستارا، تالش و ماسال اتفاق افتاده است
وی بیشترین واقعه تولد در گیلان را مربوط به شهرستان های آستارا، تالش و ماسال اعلام و خاطرنشان کرد: در هر شبانه روز ۸۸ نوزاد و در هر ساعت ۴ نوزاد در گیلان متولد می‌شود.


وی با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت استان در مقایسه با نرخ رشد کشوری بسیار پایین است، افزود: این به آن معنی است که رشد جمعیت در گیلان نسبت به میانگین رشد کشوری پایین و تقریباً نصف است.


خندستانی یادآور شد: بیشترین نرخ رشد استان گیلان مربوط به شهرستان تالش با ۴۶/۱ درصد و پایین ترین نرخ رشد مربوط به شهرستان‌های سیاهکل با ۲۳/۰ درصد و شفت ۰۹/۰ درصد است.


وی در خصوص شاخص مهم جمعیت شناسی تحت عنوان TFR ( میزان فرزند آوری بانوان در بازه زمانی ۱۵ تا ۴۹ سال) در گیلان، اظهار کرد: این شاخص در گیلان ۴/۱ و در کشور ۸/۱ است و معنای این امر آن است که در گیلان عمل جایگزین سازی در خانواده‌ها انجام نمی‌شود.


رشد جمعیت در گیلان در سال آتی کمتر خواهد شد
وی در ادامه هشدار داد: رشد جمعیت در گیلان در سال آتی کمتر خواهد شد و از جمعیت جوان کاسته و به جمعیت میانسال و کهنسال گیلان افزوده می‌شود.


خندستانی یادآور شد: نرخ سالمندی و جمعیت بالای ۶۵ سال گیلان ۸/۱ درصد بوده که در مقایسه با نرخ ۶/۵ درصد کشوری بسیار بالاست.


وی رشد جمعیت، نرخ موالید و شاخص TFR را در گیلان پایین اعلام و اظهار کرد: میزان سالمندی در گیلان بالا بوده و این نشانگر آن است که جمعیت استان رو به پیرسالی است.


گیلان پیرسن ترین استان کشور
وی گیلان را پیرسن ترین استان کشور معرفی کرد و گفت: در آینده تبعات سوئی متوجه گیلان خواهد بود.


وی با اشاره به آسیب‌های پیرسالی جمعیت، اظهار کرد: کاهش جمعیت در حوزه سیاست منجر به کاهش اقتدار ملی و سیاسی، در حوزه اقتصاد کاهش نیروی فعال کار، در بخش اجتماعی پریشانی اجتماعی، کاهش تحرک، نشاط و تحرک اجتماعی و تهدید نسل، محدود شدن دایره رابطه سببی و نسبی و ضعیف شدن روابط عاطفی می‌شود.


کاهش جمعیت تهدیدی برای بنیان خانواده
وی کاهش جمعیت را تهدیدی برای بنیان خانواده خواند و گفت: بالا بودن میانگین سن ازداوج مردان و زنان، افزایش صعودی طلاق، کاهش ازدواج به ویژه در سال‌های اخیر را از دلایل کاهش جمعیت در گیلان است.


وی تصریح کرد: پایین بودن میزان باروری، عدم تمایل بانوان گیلانی به فرزندآوری، رواج تک فرزندی و افزایش میزان تاخیر در فرزند آوری و برخی مسائل فرهنگی و اقتصادی از دیگر دلایل کاهش جمعیت در گیلان است.


پایان پیام/