شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ , 03 June 2023

تاریخ انتشار : ۰۵ آبان ۹۵
ساعت انتشار : ۱۲:۳۹ ب.ظ
چاپ مطلب
یادداشت/ حسن قلی پور چسلی

اولین شهید جهاد اقتصادی گیلان و فرصت‌های پیش‌رو

نویسنده : حسن قلی پور چسلی

آنچه که ضروری است گفته شود این است که سال، سال اقتصاد مقاومتی و شهید هم در راه جهاد در عرصه اقتصاد به شهادت نائل آمده اند و چه خوب است در فضای معنوی ایجاد شده مباحث اساسی مقاوم سازی اقتصاد و دغدغه های رهبر عزیزمان باز تعریف شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ماسال، حسن قلی پور چسلی دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه گیلان ضمن یادداشتی نوشت:

استان گیلان در روزهای اخیر اولین شهید عرصه اقتصادی خود را تقدیم کرد. متاسفانه در مورد شهادت اولین شهید جهاد اقتصادی استان گیلان به اندازه قدر و منزلت این شهید در استان گیلان کار نشد و آنچنان که لازم بود معرفی نشده اند.

آنچه که ضروری است گفته شود این است که سال، سال اقتصاد مقاومتی و شهید هم در راه جهاد در عرصه اقتصاد به شهادت نائل آمده اند و چه خوب است در فضای معنوی ایجاد شده مباحث اساسی  مقاوم سازی اقتصاد و دغدغه های رهبر عزیزمان در مورد اقتصاد مقاومتی و نقش موثر مردم  و دولت در فرهنگ مقاوم  اقتصادی باز تعریف شود و مباحث علمی پیرامون جهاد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی در سطح استان گیلان و در دانشگاه ها و مراکز علمی و  واحدهای علمی بسیج در سازمان بسیج دانشگاهیان با نام و نماد شهید قویدل برگزار شود.

هدف  و نیاز اول ما “عدالت اقتصادی و استقلال اقتصادی ” است . استقلال اقتصادی به این معناست که کشور بتواند در تأمین مایحتاج اصلی و ضروریات و کالاهایی که مورد نیاز است، دچار مشکل نباشد . این هدف در  بخش هایی با خود کفایی تأمین می شود، به این معنا که خودمان تولید کننده آن محصولات باشیم. مثل محصولات استراتژیک و مثل محصولات غذایی. به طور کلی  و در مورد سایر کالاها، اقتصاد به نحوی عمل کند که در هر صورت برای تأمین آن ها مشکلی وجود نداشته باشد . حال ممکن است این مهم از طریق خوکفایی و یا از طریق خود اتکایی باشد. خود اتکایی به این معنا که ممکن است اقتصاد در حال حاضر آن کالاها را تولید نکند اما این قدرت را دارد تا در شرایطی که با تحریم  و با کمبود مواجه است، بتواند این کالاها را تأمین کند . استقلال اقتصادی در نگاه  حضرت امام و مقام معظم رهبری بدین جهت اهمیت دارد که به طور کلی در اندیشه اسلامی، استقلال اقتصادی مقدمه خروج از بندگی طاغوت واستکبار است . براساس قاعده نفی سبیل و آیه مبنایی این قاعده که می فرماید « ولن یجعل الله للکافرین علی المؤمنین سبیلا»، در یک جامعه اسلامی ضروریست که  اقتصاد به صورتی سامان یافته باشد که بیگانگان و دشمنان، قدرت تسلط بر آن کشور و بر آن جامعه را نداشته باشند . روشن است که استقلال اقتصادی، از مقدمات لازم برای استقلال ایدئولوژیک و استقلال فکری و سیاسی است و مقدمه خروج از بندگی طاغوت و ورود به بندگی خداوند متعال محسوب می شود .

مهندس قویدل، مرد علم و عمل بود و نمونه ای خوب برای جهاد اقتصادی هستند و باید برای معرفی ایشان در سطح استان گیلان تلاش کرد، اگر او را فقط به عنوان “ماسالی” معرفی کنیم  ظلم است، چرا که او حالا علمدار جهاد اقتصادی در گیلان است و باید نگاه کلان تری داشته باشیم و مدیران شهرستانی و استانی برای معرفی این  جهادگر اقتصادی در سطح استان فعالیت کنند.