یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ , 14 July 2024

تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ۹۵
ساعت انتشار : ۳:۳۵ ب.ظ
چاپ مطلب
هوشنگ امیر احمدی:

آمریکا عاشق برجام است و آن را پاره نمی‌کند

هوشنگ امیر احمدی گفت: آمریکا عاشق برجام است و آن را پاره نمی‌کنند و ادعای پاره کردن برجام توسط ترامپ یک شعار و بلوف بود.

به گزارش ماسال نیوز به نقل از فارس، هوشنگ امیر احمدی استاد دانشگاه راتگرز آمریکا و مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه این دانشگاه اظهار داشت: ترامپ این کار [که گفت یعنی پاره کردن برجام  ] را نخواهد کرد و هیچ کس در آمریکا برجام را پاره نمی‌کند. یک مقدار شعار هست که در دوران انتخابات گفته می‌شود، اما حاشیه برجام را می‌زنند، درواقع آنها می‌خواهند درباره اجرای برجام از ایران بهانه‌گیری کنند.
وی ادامه داد:  آنها می‌خواهند ادعا کنند برجام فریز است و چیزی ندارد و آمریکایی‌ها تا ۱۵ سال ما را سرِ برجام فریز کرده‌اند، ما فقط ۳۰۰ کیلو می‌توانیم غنی‌سازی انجام دهیم و ۳۰۰ کیلو هم بیش‌تر نمی‌توانیم حفظ کنیم. درواقع ما یک ساختمان ۵۰ طبقه ساخته بودیم که فقط دو طبقه آن را به ما داده‌اند و باید هزینه این ۵۰ طبقه را بدهیم.
امیراحمدی گفت:  آنها عاشق برجام هستند و به خاطر همین هم می‌گویم طرف آمریکایی برجام را پاره نخواهد کرد و آنها باید دیوانه باشند که یک قراردادی را که ۹۰ درصد برای آنها و ۱۰ درصد برای ماست، پاره کنند.
وی ادامه داد: ترامپ فقط حرف می‌زند، چون پشت ترامپ نیرویی است که به کسی رأی می‌دهد که تندتر باشد. در آمریکا، ایران دشمنان زیادی دارد و ایران‌هراسی هم تغییر خاصی نکرده است، آنها ایران را متهم به عدم اجرای تعهدات می‌کنند و درواقع با این کار حاشیه‌های برجام را زیر سؤال می‌برند.
امیراحمدی با اشاره به متن برجام گفت: آمریکا چیزهایی که در آن سند آمده است، اجرا کرده، اما اگر خارج از سند قول و قرارهایی داده، من نمی‌دانم، اما مشکل ما این است که این سند خلل و فرج دارد و نتوانسته جلوی در رفتن‌های آمریکا را بگیرد، لذا مفرهای زیادی در برجام وجود دارد که آمریکا از آنها در می‌رود.
وی افزود: مشکل ما از خود متن برجام است که ما در تنظیم آن دقت لازم را نکرده‌ایم و تعهداتی که باید آمریکا در متن برجام می‌داده است را نداده ؛ مثلاً در بند ۲۶ برجام می‌گوید که آمریکا و اروپا تعهد می‌کنند که هیچ مشکلی در راه استفاده ایران از تعهد برجام ایجاد نشود و درواقع تعهد کرده ایران حداکثر استفاده از برجام را انجام دهد، اما بلافاصله می‌گوید به شرطی که این تعهد مغایرتی با قوانین فدرال و یا ایالت‌های آمریکا نداشته باشد، ما متأسفانه در برجام نگفتیم که این بخش مشروط دوم را نمی‌پذیریم و این گفته در متن برجام لحاظ شده است.
امیر احمدی که در رسانه‌ها به دلال رابطه ایران و آمریکا مشهور است درباره مشکل اساسی بین ایران و آمریکا نیز گفت: دقیقاً من همیشه گفته‌ام بین ایران و آمریکا یک انقلاب اسلامی نشسته است. این انقلاب مانع از ارتباط است و اهدافی دارد که آمریکا با آن مغایر است و تا زمانی که این انقلاب با این صلابت خود حضور دارد، مشکل وجود خواهد داشت.ویژه ها