یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ , 14 July 2024

تاریخ انتشار : ۰۲ دی ۹۵
ساعت انتشار : ۱۰:۳۶ ق.ظ
چاپ مطلب
یک گشت و گذار دیدنی را تجربه کنید؛

معرفی غار آویشو

شاید به خاطر عظمت این غار و بزرگ بودن کم‌نظیر دهانه‌اش ابتدا از اینکه واردش شوید بترسید؛ اما زیبایی‌های درونی غار شما را محو خود می‌کند.

gilan_cafegardesh_5

غاز بزرگ آویشوی در منطقه‌ی رؤیایی آویشوی در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن که یکی از توابع شهرستان ماسال به شمار می‌رود وجود دارد.

این غار یکی از طولانی‌ترین غارهای ایران است. غار آویشوی یکی از ۲۰ غار بزرگ و کوچک شهرستان ماسال است که با طولی حدود ۲ هزار کیلومتر لقب طولانی‌ترین غار گیلان را از آن خود کرده است.

غار آویشوی که یکی از صدها غار آهکی در ایران به شمار می‌رود در ارتفاع ۱۳۰۰ متری از سطح دریا واقع‌شده و با سنگ‌های کربناته‌ی زیبایش منظره‌ی فوق‌العاده‌ای را رقم‌زده است.

اشکال کاردستی مانندی که روی این سنگ‌ها ایجادشده است حاصل عبور مداوم و سالیانه‌ی آب از روی این سنگ‌ها بوده است.

gilan_cafegardesh_6

gilan_cafegardesh_7

شاید به خاطر عظمت این غار و بزرگ بودن کم‌نظیر دهانه‌اش ابتدا از اینکه واردش شوید بترسید؛ اما زیبایی‌های درونی غار آن‌قدر شما را محو خود می‌کند که شاید متوجه نشوید چه مسیر طولانی را درون این غار طی کرده‌اید. در دل این غار علاوه بر سنگ‌های کربناتِ و نقش و نگارهایشان ۷ رشته آبشار و قندیل‌های آهکی فراوانی هم وجود دارد که شما را به حیرت وا‌داشته و تجربه‌ی جدیدی را از غارنوردی را در اختیارتان می‌گذارد.

منبع: کافه گردش

انتهای پیام /


2 ديدگاه

  1. ماسال گفت:

    مطمئنيد كه طول غار ۲ هزار كيلومتر است !!!! يعني طول غار از شاندرمن تا مشهد !!! شايد هم بيشتر

ویژه ها