شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ , 15 August 2020
تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ۹۵
ساعت انتشار : ۷:۲۷ ب.ظ
چاپ مطلب
دروغ پردازی ضد انقلاب از یک پژوهش کم نظیر علمی در حوزه مدیریت شهری

ماجرای “نقشه گستره بی‌حجابی در مشهد” و دروغ‌پردازی ضدانقلاب از یک پژوهش کم نظیر علمی در حوزه مدیریت شهری

مطلبی در سامانه های مختلف مجازی دست بدست می شود که معاونت فرهنگی شهرداری مشهد گروهی را استخدام کرده که اقدام به تهیه نقشه ای از وضعیت بی حجابی در مشهد بکنند.

به گزارش ماسال نیوز؛ مطلبی در سامانه های مختلف مجازی دست بدست می شود با این محتوا که معاونت فرهنگی شهرداری مشهد گروهی را استخدام کرده تا اقدام به تهیه نقشه ای از وضعیت بی حجابی در مشهد بکنند.

در متن این خبر ذکر شده بود “‏نقشه پراکندگی بی حجابی توسط وحید جلیلی معاون فرهنگی شهرداری مشهد(برادر سعید جلیلی) رو نمایی شد! ”

اما حقیقت ماجرا چیست؟

مسئول دفتر مطالعات شهرداری مشهد در این خصوص گفت: در حقیقت این نقشه ها مربوط به طرح آسیب های اجتماعی بوده که توسط آقای دکتر اکبری عضو هیات علمی جامعه شناسی دانشگاه فردوسی و دفتر مطالعات انجام شده است و  ربط مستقیمی به آقای جلیلی ندارد و حتی  قبل از انتشار، ایشان از وجود چنین نقشه ای خبر هم نداشته اند.

در این طرح نزدیک به ۲۰۰ شاخص از جمله مسائل کالبدی، خانوادگی، فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی  برداشت شده که همه هم تبدیل به نقشه شده است تا برای برنامه ریزان قابل فهم باشد.

روش کار ساخت گرایی اجتماعی بوده و نه مشاهده. یعنی از مردم محله در مورد ویژگی های محله شان سوال شده است و داده ها تبدیل به نقشه جی.آی.اس شده است.

برخی سرفصل های نقشه های تولیدی ما با این روش به شرح ذیل است:

نقشه فرهنگی امکان استفاده از خدمات بهداشتی و سلامت کافی با درآمد فعلی
نقشه فرهنگی امکان تهیه خوراک و پوشاک کافی برای اعضای خانواده با درآمد فعلی
نقشه فرهنگی کیفیت روشنایی پارک‌ها و فضای سبز محله
و…

لیست کامل نقشه ها در ادامه ببینید :

ناسپاسی است که از دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد برای تلاشی که طی سالیان گذشته (بویژه ده سال گذشته) که چراغ پژوهش در استان (بویژه در برخی ادارات که مسئولین آن نماد اصلاح طلبی و پژوهش بوده اند) رو به خاموشی گراییده، روشن نگاه داشته اند تشکر نکنیم. نهادی که تحقیقات متعددی به باره مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی در مقیاس وسیع با نمونه های بزرگ که نتایج آن قابل تعمیم به نواحی شهرداری هم باشد انجام داده است و برای سفارش این تحقیقات تنها ملاکی که مد نظر قرار داده است توانمندی علمی و پژوهشی محققین بوده و نه گرایشات سیاسی آنها.


تست
تست